TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
cerni-demoni-a-bili-andele
Joseph Beuys. I Like America and America Likes Me. 1974. Výřez. wikiart.org

Černí démoni a bílí andělé?

Dnešní americký rasismus „shora“.

Tak do Ameri-ky? Do Ameri-ky? zeptal se český celník a zasalutoval, když jsem mu třesoucí rukou podávala vystěhovalecký pas do Spojených států. Psal se rok 1979 a konečně jsem byla v New Yorku na Manhattanu a v americké subwayi. Rozhlí­žela jsem se kolem sebe. Naproti mně seděla velká černošská dá­ma, která špulila své rty do zrcátka, a hned vedle ní se mačkala malá mexická ženuška s velikánskou kabelou na klíně a usmívala se. O kousek dál se roztahoval hezký snědý mladý muž s rozhalenou košilí a něco si pobrukoval. Jakýsi šedovlasý starší pán s brý­lemi, který vypadal jako můj bývalý učitel dějepisu, bořil hlavu do novin. Ke mně si přisedla dívka, blondýna „jak z Londýna“, a začetla se do knížky. Opálený tlouštík v tak barevné košili, že z ní až oči přecházely, cosi hledal v nákupní tašce, paní ověšená šperky jako vánoční stromeček ho pozorovala. V rohu seděla krásná Indka, vedle ní seděly a hihňaly se dvě kudrnaté holčičky. V další stanici přistoupil Číňan, který s rozpačitým úsměvem naznačil apaticky vy­hlížejícímu chlapíkovi, že by si přisedl. Ten ihned ožil a něco „po polsky“ prohodil. Byla to omluva, ne nadávka! Mar­ně jsem se rozhlížela kolem, zda neuvidím nějakého Vinnetoua! Bodejť, říkala jsem si v duchu, ti jsou vyhlazeni (ne od slova hladiti!). Tak jsem s touto různorodou skupinou lidí jela dál, daleko od našich původních domovů, které nám nebyly ani tak domovy, jako spíše vězeními.

Je rok 2017 a v televizi sleduji zprávy, jak bílí suprematisté řvou rasistická a protižidovská hesla. Mezi skupinami nastává chaos a dochází k násilí. Ošklivý pohled. Američané na tento výjev reagovali se zděšením: „To přece nejsme my! Jak se něco takového v Americe může stát?“ Ale ano, takoví jsme! Neb za poslední rok vlády prezidenta Trumpa se utrhlo z řetězu mnoho forem rasis­mu. Lidé přebírají, co je společnost naučila, ať už prostřednictvím politiků anebo médií, která šíří hrůzu z emigrantů (nejlépe se o to umí postarat oblíbená prezidentova televizní stanice Fox News).

Představa, že Amerika je progresivní, je mýtus. Že mladí lidé budou jiní, není tak jednoznačné, neboť to byli právě oni, kdo protestoval proti imigrantům, a je proto pravda, že „vymřením“ starých rasistů na jihu Spojených států rasismus nekončí. Není to v nás jako „ďábelské sémě“, ale v prostředí kolem nás, neb ti, kteří jsou nejvíce proti, mají utkvělou myšlenku, že jsou to právě oni, kdo je diskriminován. Nemísí se s ostatními a drží se ve skupinách, a tím­to se stáváme rozpolcenou společností plnou nenávisti a zloby jeden na druhého. Prezident Trump dělá vše, aby nás rozdělil, a se svými rasistickými poradci ruší programy pro usídlování imigrantů. Napadá veřejně, vulgárně a bezostyšně imigranty kvůli pleti a náboženství a tento jeho názor reflektuje hodnoty jeho administrativy.

Bez ohledu na ostatní skupiny obyvatel Ameriky se vlády zmocnili hlavně „bílí“. Avšak postupem času se Amerika změnila pří­chodem dalších uprchlíků, jak z afrických, tak z muslimských zemí, kde vedeme nekonečné, nesmyslné války. Kdybychom je nevedli, lidé budou tam, kde jsou, a nebudou utíkat proti své vůli! Takto vzniká strach z terorismu a roste xenofobie a nepochopení druhých.

Amerika je přesto zemí uprchlíků – imigrantů, kde se snažíme jeden druhému také po­máhat. V roce 1953 vznikla mezinárodní organizace IRC - Inter­national Rescue Committee, kterou založil Albert Einstein, a která již existuje ve 40 zemích a 28 amerických městech. Současné hnutí REFUGEES WELCOME hlásá, že bychom uprchlíky neměli stigmatizovat a vyřazovat. Ba naopak, měli bychom jim nabídnout vřelé přijetí, neboť demokraté věří, že narůstající diverzita nás dělá lepšími. Na veřejnosti se neustále diskutuje o tom, jak pro­sadit křesťanskou myšlenku pomoci imigrantům. Republikánská strana je hlavně pro podporu v cizině, jiní zase pro podporu zde, ve Spojených státech. Demokraté chtějí, aby podpora přišla ze strany vlády, zato republikáni prosazují pomoc přes charity a neziskové organizace, což je zbavuje jakéhokoliv rozhodnutí. Proces přijímání je bolestně pomalý a tento proces se po volbách ještě zhoršil. Prezident Trump ve své kampani slíbil, že postaví zeď mezi Spojené státy a Mexiko (nelegálnímu pře­chodu značně zabránil i předchozí prezident Obama). Trump tvrdí, že není rasista, ale to, co říká je jedna věc, a co dělá je věc druhá.

Je rok 2018 a celým národem právě hýbe disku­ze o zrušení televizního seriálu Roseanne v ABC. Herečka stejného jména, Roseanne Barr, prohlásila, že bývalá poradkyně prezidenta Obamy vypadá, jako kdyby se spojilo „muslimské bratrstvo s planetou opic”. Stupidní komentář jenom přilil olej do ohně k již tak rozdělené společnosti, prezidentova stanice Fox bohužel program brání. Kdo jsme? I prezident Abraham Lincoln po strašných bojích mezi Severem a Jihem pravil, že „musíme v sobě nalézt anděly, a ne démony“. A jestliže celý tón našeho rasismu je udáván shora, tak je to na pováženou.

Psáno v New Yorku.

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1