TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
marsrutky-a-nejisty-zitrek
Victor Brauner. Visage. 1941. wikiart.org

Maršrutky a nejistý zítřek

Před 13 lety jsem opustila rodnou Moskvu a začala žít v Praze. Důvodů, proč chci žít i nadále raději tady a ne tam, mám mnoho.

Abych vám dokázala přiblížit život v Moskvě, tak musím začít od obyčejné chůze. Od rychlosti chůze, kterou se posunuje dav v metru i na ulicích. Všichni ji tak nějak podvědomě dodržují. V Moskvě je tato rychlost ovšem asi tak 2krát vyšší. Všichni spěchají! Hned teď musí být úplně jinde. V pražském metru čekáte při jízdě mezi stanicemi tak minutu, když už čekáte minuty dvě, tak se ošíváte. V Moskvě jede metro plnou rychlostí víc jak 5 minut a stanice je stále v nedohlednu. Proto mají všichni zájem obsadit sedadlo, aby si mohli číst nebo spát.

Rychlost a vzdálenost všeho. Kilometr je sto metrů a „daleko" je pár dnů jízdy vlakem. Vše je nesmírně obrovské. Rozdíly mezi lidmi. Nulová empatie mimo rodinu. Psí smečky na ulicích. Doprava pomocí „maršrutek". Bohatství a chudoba vedle sebe. A velmi špatná bezpečnost. V Moskvě rychle vyděláš, ale taky můžeš snadno přijít o život. Zítřek je nejistý. Platí se často eury nebo dolary, protože rubl ztrácí hodnotu kvůli vysoké inflaci.

Moskva není celé Rusko. To jsou dva zcela odlišné světy. V Moskvě je to stejné jako v západní Evropě, ale, vyjma města Petrohrad, je to velký rozdíl ku zbytku země. Gubernátoři a gubernie. Místa, kam se dá dojet jen na saních nebo vrtulníkem.

Praha se mi oproti Moskvě jeví jako okresní město, kde se všichni znají. V Praze se dá v klidu žít, najít štěstí a domov. Je tady i to, co jsem podvědomě hledala. Historie s jasnou linkou do současnosti. Bezpečnost na ulicích i mimo ně. Dobrá ekologie. Fungující městská doprava a zdravotnictví. V zásadě jasná pravidla jak zákonů, tak vymahatelnost práva a soukromí. Krásná ZOO. Centrum Prahy. Nemusím dávat úplatky za každou pitomost.

V Praze jsem našla manžela a víru ve své schopnosti. Dokonce jsem si tu vybudovala vlastní umělecký ateliér, což by mě v rodné zemi nenapadlo. Proč by mne to nenapadlo? Protože v Rusku se čeká, že se o vás ve všem postará stát.

Místní tohle všechno vždycky nevidí, protože jsou jako vejce v láku: okolní svět se jim přes sklo sklenice zdá zdeformovaný. Pro mne je však zdejší kvalita života velmi cenná.

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1