TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
podivny-pripad-paula-n-whelana
Rene Magritte. Checkmate. 1926. wikiart.org

Podivný případ Paula N. Whelana

Provokace jako účinná technika ruských zvláštních služeb.

Na konci prosince 2018 ruské úřady oznámily zatčení Paula Whelana. Dosud neznámý Rus přišel do jeho hotelového pokoje v Moskvě a dal mu do ruky USB flešku. O pár minut později byl Paul Whelan zatčen, obviněn ze špionáže a odvezen do věznice Lefortovo. Pokud bude usvědčen, může strávit 10 až 20 let ve vězení.

Osmačtyřicetiletý Paul Whelan není akreditovaný diplomat. Narodil se v Kanadě, má ale také americké, britské a irské občanství. Byl štábním seržantem v americké námořní pěchotě, ale byl propuštěn pro nekázeň. Vojenský soud ho obvinil z pokusu zpronevěřit více než 10 000 amerických dolarů a z vypisování nekrytých šeků. Později se ukázalo, že Paul Whelan navštívil Rusko v minulosti již několikrát a byl nadšeným sběratelem ruských suvenýrů. Jeho rodina tvrdí, že jel do Moskvy na svatbu amerického přítele, který si bral občanku Ruska. Ve Spojených státech se živil tím, že zajišťoval bezpečnost pro objekty dodavatele automobilových součástek.

Je pravděpodobné, že Paul Whelan byl americkým špionem? Velmi nepravděpodobné. Ruské úřady doposud neposkytly k obvinění ze špionáže žádné důkazy. A to je zvláštní, protože když sovětská KGB nebo ruská FSB v minulosti zatkla amerického občana a obvinila ho ze špionáže, předložila k tomu jasné důkazy. Uvedu dva příklady. V červenci 1977 příslušníci KGB zatkli Marthu Peterson, akreditovanou americkou diplomatku a důstojnici CIA, právě když se chystala vložit do mrtvé schránky v pilíři Krasnolužského železničního mostu balíček pro agenta s přezdívkou TRIGON. KGB si zatčení pečlivě nafotila, dokonce i následné hrubé a ponižující prohledání diplomatky. Poté ji odvezli do Lubjanky, vzbudili zástupce vedoucího mise na americké ambasádě a předložili mu všechnu špionážní výbavu, kterou KGB našla na těle diplomatky a v její tašce. Mezi tím byl i balíček, který se chystala nechat v mrtvé schránce, a její vybavení pro komunikaci. Nedalo se k tomu nic moc říct, důkazy byly jasné. Za pár hodin vůz velvyslanectví odvezl Marthu Peterson na letiště, odkud odletěla prvním spojem ze země.

V květnu 2013 byl Michael McFaul v polovině svého funkčního období velvyslance vlády prezidenta Barracka Obamy v Moskvě. Putinovi muži v Kremlu ho silně nesnášeli, protože správně vycítili, že McFaul Putinovu Rusku a jim velmi dobře rozuměl. Aby ho znemožnili, FSB provedla okázalé zatčení šestadvacetiletého amerického diplomata Ryana C. Fogla. Událost byla nahrána a věci nalezené v jeho tašce – dvě paruky, kompas, mapa Moskvy, 100 000 eur a usvědčující dopis – byly předloženy veřejnosti. 

Případ Paula Whelana do tohoto vzorce nezapadá. Jelikož jeho zatčení neprovázelo předložení jakýchkoliv důkazů jeho údajné nezákonné činnosti, člověk si přirozeně klade otázku, jestli vůbec nějaké důkazy existují.

A pro ty, kteří chtějí uvěřit, že Paul Whelan je americkým špionem, jsou tu další problémy. Tak například, Whelan nemá status diplomata a v minulosti opakovaně cestoval do Ruska jako soukromá osoba. Zasvěcené osoby souhlasí, že Moskva je pro špionáž tím nejnáročnějším prostředím. Malá rezidentura CIA na americké ambasádě sice provádí zpravodajské operace ve městě a jeho okolí, ale provádí je velice zřídka a vždy k tomu využívá vycvičené specialisty, kteří jsou navíc kryti diplomatickou imunitou. Neexistuje důkaz, že by agentura v Moskvě někdy nasadila zpravodajského důstojníka v neoficiálním utajení, tedy osobu, která v případě zatčení nemá naději na pomoc ze strany amerických úřadů (NOC). Vyslání zpravodajského důstojníka v neoficiálním utajení do Ruska je příliš nebezpečné a zdroje tvrdí, že se to neděje.

A musíme zvážit další stránky případu: zpravodajští důstojníci pracující v neoficiálním utajení jsou vždy elitou mezi důstojníky nejutajovanější divize speciálních služeb agentury. Jelikož je Whelanovi téměř padesát, byl by už příliš starý na nároky takové práce. Dále by ho jeho odchod od námořní pěchoty kvůli nekázni téměř automaticky diskvalifikoval, stejně tak jako jeho čtyři občanství a časté návštěvy Ruska. (Opakované návštěvy přitahují nežádoucí zájem FSB).

A poslední věc, zatčení Paula Whelana krátce poté, co mu byl předán utajený materiál, nese všechny znaky provokace, techniky, kterou ruské zvláštní služby používají už celá desetiletí a často. V historii špionáže z dob studené války je příkladů celá řada. Jeden takový případ se týkal profesora z Yaleovy Univerzity. Frederick Barghoorn byl téměř na konci své služební cesty v Moskvě v roce 1963, když ho oslovil neznámý člověk v Hotelu Metropole (stejný hotel, ve kterém byl zatčen Paul Whelan) a strčil mu do ruky listy papíru. Profesor byl okamžitě zatčen, obviněn ze špionáže a odvezen do vězení. Byl naprosto nevinný, ale o jeho propuštění se musel zasadit samotný prezident John F. Kennedy.

V roce 1986, během napjaté éry prezidenta Reagana, zatkly Spojené státy za špionáž Gennadije Zacharova, agenta sovětské zpravodajské služby, údajného zaměstnance OSN. O pouhé tři dny později zatkla KGB Nicholase Daniloffa, amerického novináře v Moskvě, a falešně ho obvinila ze špionáže. Po náročném vyjednávání byli oba propuštěni, i když byla svoboda nevinného vykoupena propuštěním jasného sovětského špiona.

Sovětské speciální služby si uvědomily, že technika provokace je tak účinná, že ji zařadili do služeb ve svých satelitních státech ve východní Evropě, včetně StB. Například v roce 1951 agent provokatér vložil fotografii do rukou Williama Oatise, novináře agentury AP v Praze, a utekl. O pár okamžiků později vtrhla StB do Oatisova bytu a obvinila ho ze špionáže na základě toho, že u sebe měl fotografii tajného zařízení. Zcela nevinný Oatis byl odsouzen na deset let. Živořil ve vězení až do doby po Stalinově smrti v roce 1953 a nástupu prezidenta Dwighta Eisenhowera do Bílého domu.

Paul Whelan není americkým špionem. Proč byl tedy zatčen? Protože jde o Rusko, nemůžeme vyloučit, že došlo k byrokratické chybě, a že úřady mlčí, protože se snaží najít způsob, jak z toho důstojně ven. Pokud vyloučíme chybu jako klíč k porozumění celé záležitosti, dojdeme k tomu, že by Paul Whelan mohl být figurkou, kterou se Moskva chystá využít k propuštění Marie Butiny.

Tuto mladou ruskou občanku zatkla FBI v červenci 2018 a obvinila ji z celé řady trestných činů, včetně činnosti nedeklarovaného agenta cizí vlády (Ruska). V prosinci 2018 Maria Butina svou vinu před soudem uznala a se státním zástupcem se dohodla, že bude s americkými úřady při dalším vyšetřování spolupracovat. Je možné, že zatčení Paula Whelana v Moskvě je signálem, aby si Butina takový postup rozmyslela – protože možná brzy pojede domů, kde ji stran jejího chování před americkými soudy položí celou řadu nepříjemných otázek.

Autor je univerzitním profesorem a profesorem historie a mezinárodních vztahů na Pardee School of Global Studies, Boston University. Původní text zde.

20 1 2019 obr1

Rene Magritte. Checkmate. 1926. wikiart.org

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1