TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
a-ted-kudy-kam
Michael Sowa. February. Výřez. wikiart.org

A teď, kudy kam?

Česká společnost je už delší dobu hluboce rozdělenou společností. Což je jedna z mála věcí, ne-li jediná, na níž se určitě shodnou všichni ti, co z různých příčin i důvodů společnost rozdělují. Na tomto tristním stavu nic nezměnily ani poslední prezidentské volby, spíše naopak. Jestliže v těch podzimních parlamentních zvítězili především zástupci dolních deseti miliónů plebejců, nyní se hranice vyrovnala, neboť zbytek z oněch deseti milionů vynesl svého kandidáta skoro až k 49 % obdržených hlasů.

Redakce Přítomnosti se v zájmu pochopení tohoto rozdělení a snad i jeho překonání proto rozhodla k pokračování něčeho, co by mohlo nést motto: A podejme si ruce. Čtenářům tak budou prezentovány hlasy různých osobností z obou táborů. Jako první dostal nedávno slovo Miloš Zeman v rozhovoru příznačně nazvaném Podejme si ruku.

Nyní jsme proto oslovili jeho někdejšího prezidentského protikandidáta a osobnost z opačného pólu spektra Karla Schwarzenberga. Rozhovor vznikl kde jinde než v jedné z pražských kaváren.

Dobrý den, jak se máte?

Bohudík už je to tak dávno, co jsem byl naposled v Praze, že už si nepamatuju na ta různá paka, co tady pobíhají.

To znamená, že venkovský naturel je vám bližší?

To znamená, že v Česku není možné strávit dvě hodiny v hospodě, ať už na vesnici nebo v Praze, aby se tam nepomlouvalo. Mně to jde poněkud na nervy a nezajímá mě to.

Místním plebejcům to ale nevadí?

Víte, snad jen Čech je schopen vypustit větu, kterou často slýchával jak můj otec tak i já, a která zní: „Ale to je krásné, že se za nás nestydíte.“

Tím chcete jemně naznačit genia tuzemské společnosti, neboli že věci negativní, které třeba vám jdou na nervy, dokáže otočit ve svůj prospěch?

Tak jinak. Podívejte se, v Čechách se vždycky kradlo, což o to. Ostatně už za tatíčka Masaryka se zpívávalo: „Nade hradem, pode hradem, kradu, kradeš, krade, kradem.“  A třeba starý kočí v Chýnově říkával: „Pane doktore, rakouskej vorel ten zobal, ale náš lev ten žere.“  Ovšem dříve se lidi alespoň styděli. Což už dávno neplatí, a proto jsme i Masarykovo heslo „Nebát se a nekrást“, v duchu doby pragmaticky zkrátili na „Nebát se krást.“

Hm, tuto danost národního charakteru asi nevyřešíme. Kdoví, kde má své kořeny?

Hluboké.

Na Hluboké??

Moje babička vždycky říkávala, že i ten, kdo dá příležitost zloději, je taky zloděj.

To nerozpleteme, změňme proto téma. Co říkáte na nového prezidenta?

Staronového.

Tak staronového.

Když prší shůry, vezmi deštník a nestěžuj si.

Každopádně deštníkovou strategií rafinovaně naznačujete, aby ti, co jsou z hradní volby rozčarováni, zase jen po česku nenadávali, nežvanili a něco konkrétního dělali?

Lhostejnost, jak známo, je matkou diktatury.

Churchill?

Ne. Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu.

Dobře, a co váš osobní názor na staronového prezidenta?

Podívejte se, já ho znám už dvacet let. On se velice změnil. Každý lékař vám potvrdí, že dlouhé užívání návykových látek odstraňuje zábrany.

Vy ale taky nejste zrovna rozený asketa?

Domnívám se, že člověk se nemá za to, co je, ani stydět, ale ani se povznášet. Prostě si říct – Pán Bůh tě postavil sem a nalož s tím, jak můžeš nejlépe.

Což si ale může každý interpretovat podle svých vlastních představ? Miloš Zeman by tak mohl klidně oponovat, že dělá to nejlepší, co v něm je, když se nad korunovačními klenoty pouze opile potácí. Mohl by je taky ukrást, že jo?

Pravda není nikde na této planetě. Ta je vždy jen v transcendentnu.

Když jste už nakousl pravdu, jak vnímáte posměch na adresu pravdoláskařům?

Jako hluboké nepochopení. Slovo pravda totiž většinou chápeme sebestředně, pouze jako svou pravdu. Což je pak příčina svárů a nesnášenlivostí. Proto Václav Havel přišel s heslem pravda a láska, neboť pouze láska nás přiměje, naslouchat pravdě toho druhého, pravdě jiných.

Tak jo, lze ovšem prizmatem této věrouky nějak charakterizovat současnou českou politiku?

Nespokojenost se stavem české politiky je značná. Zaznamenávám při každé diskusi, že způsob, jak se u nás dělá politika, se většině lidí hnusí. Nehledě na to, jestli ji dělá modrý pták, socan či černoprdelník. Naši politici uznávají jen politické strany, parlament a vládu. Tento přístup k občanským strukturám nám tu zůstal z dob minulých. Stejně jako to, že si to obyčejní lidé nechávají líbit. Dříve jsme se učili, že máme stranu a vládu. Teď máme strany a vládu. Proto u nás politické strany taky nekončí porážkou ale sebevraždou.

Nyní má ale hlavní slovo v politice miliardář, který by strany i parlament nejraději zrušil. Navíc je to bývalý komunista a podle všeho defraudant evropských i českých peněz?

Podívejte se, v Čechách se vždycky kradlo, což o to. Ostatně už za tatíčka Masaryka se…

To už jste říkal.

Tak vidíte.

Kam byste tohoto miliardáře ale zařadil? Bez ustání vrní jako kolovrátek, že není politik jako vy tradiční politici, že nepotřebuje krást, protože má peněz dost a dost a chce jenom makat…

Babiš byl politik už od začátku a velmi nadaný. Když to řemeslo děláte, tak jste politik. To je, jako by šla holka čas od času za peníze a tvrdila by, že není k****. V životě jsem poznal několik boháčů a miliardářů. Nikdy jsem nezažil, že by některý z nich řekl, že má peněz dost.

Co si myslíte o tom, že bývalí komunisté zastávají vysoké funkce a celkově se mají velice dobře?

Uznávám, je to i naše chyba, že k posilování komunistů po listopadu 1989 došlo. Tedy chyba těch, kteří v té či oné straně, v té či oné podobě, vstoupili po roce 1990 do české politiky a podíleli se na dalším vývoji.

A baví vás ještě něco na politice?

Čeští politici.

Z jiného soudku. Není to zvláštní, že hlavním zastáncem rasové čistoty českého národa je člověk s asijskou genetickou výbavou?

Odchodem Židů a Němců se náš pohled ohromně zúžil. Už se díváme jen na vlastní pupek. Ještě před pár lety jsme se mohli dívat až k Michalovcům. Teď už se díváme jen po Břeclav. A to je samozřejmě další omezení. S nikým nekomunikujeme a podle toho to u nás vypadá.

Tím chcete delikátně naznačit, že tuzemské obyvatelstvo vykazuje určitou mentální zaostalost? Anebo že si vakuum po jiných národech a etnikách, které tu s námi žily, nevědomky vyplňuje jedním exoticky vyhlížejícím politikem?

To máte jako s vínem. I to nejlepší, když do něj přidáte kus hovínka, se začne kazit.

Jak si v tomto smyslu vyložit pojem „hovínko“?

Třeba jako onu vlastnost, pro kterou má čeština krásné slovo „předposranost“. Anebo si vezměte, že Portugalsko a Česko mají zhruba stejný počet obyvatel. Ale v době, kdy se Portugalci plavili až do Perského zálivu, do Angoly, Mosambiku, Brazílie a Indie, čeští kupci se dostali nejdál do Norimberku, a když byli odvážní, tak do Benátek. To zanechalo následky. A komunistická doba nás znovu zcela uzavřela.

Jsou už tedy Češi aspoň homogenním národem?

U nás ve střední Evropě jsme úplně promícháni, a to nejen s národy, které známe dnes, ale koluje v nás také keltská krev, a kdo ví, co ještě předtím tady pobíhalo. Vždyť tu od nepaměti šoustal kámen cihlu. K tomu je třeba i připočítat příležitostná znásilnění Tatary či Francouzi nebo Švédy.

Nemáte strach z budoucnosti? Přece jenom jste bohatý aristokrat, bývalý exulant, co když nové pořádky, jak dnešní dobu nazývá politolog Bohumil Doležal, opět sáhnou na váš majetek?

Statky přicházejí a odcházejí. V dějinách se tohle opakuje stále. Kdybych měl vypočítávat, kdy a kdo nám už zkonfiskoval majetek, byla by to dlouhá řada… V 16. století po šmalkaldské protireformační válce to udělal habsburský panovník Karel V. Potom švédský král, potom Napoleon, pak král bavorský, po první světové válce se z majetku něco ulouplo při pozemkové reformě, za druhé světové války nám majetek sebrali Němci a po nich komunisté. Nakonec zkrátka zjistíte, že majetek postrádá stálost a podléhá času.

Lze tuto zkušenost pochopit i tak, že je lepší nic nemít?

Každý, kdo je nucen šetřit, to najednou umí.

Co byste vzkázal čtenářům Přítomnosti? 

Život je krásný, tato země je překrásná a stojí za to pro ni bojovat, i když je to někdy úmorné.

(Pozn. red.: Rozhovor je fiktivní, sestaven dle skutečných výroků K.Schwarzenberga)

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1