TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
a-co-ano
Lucian Freud. Armchair by the Fireplace. 1997. wikiart.org

A co ANO?

Prezidentské volby logicky přitahují velkou pozornost. Ať už na Hradě zasedne kdokoliv, to nejpodstatnější se přesto nezmění. Neboli hlavní mocenské centrum České republiky bude nadále ve Strakově akademii, kde rokuje vláda a sídlí premiér. Co nám proto v tomto směru přinesly poslední dny? Po demisi vlády vyjádřilo hnutí ANO jednomyslnou podporu zatím naprosto neúspěšnému premiérovi, navíc parlamentem čerstvě vydanému k policejnímu stíhání. Neúspěšnému ve smyslu hledání nezbytného koaličního partnera i potřebných hlasů ve Sněmovně nutných k podpoře vlády.

Člověk si už říká, co by se muselo stát, aby alespoň jeden chlap či jedna žena z vedení ANO vyjádřili svůj opravdu vlastní názor na toto téma? Všichni přece nejsou roboti nebo se v ANO při vstupu do hnutí povinně vymývají mozky universálními protimyslícími pesticidy Made in Agrofert? To by pak znamenalo, že se Andrej Babiš může klidně prohlásit za reinkarnaci Jana Husa, když mu tolik jde o pravdu. A jeho komplici za ním budou poníženě chodit s vydáním spisu O šesti bludiech (De sex erroribus) anebo Postila, aby jim je dedikoval. Obdobně manifestovanou nerozbornou hloupost a servilitu tady naposled vykazovaly stranické sjezdy bývalého režimu. Že jim to nakonec bylo houby platné? Koho to zajímá? Poučení z historie pro mnohé Češky a Čechy stále zůstává zbytečnou mentální námahou.

Což v míře vrchovaté platí i pro ČSSD, která věrná svým dějinným tradicím v důležitém okamžiku opět začíná mlžit. Poučení z historie – před únorem 1948 sociální demokracie rovněž mlžila, aby nakonec popřela samu sebe a radostně se přidala k vítězům. Což byl její konec. Koho to ale dneska zajímá? Nikoho. Jinak si nelze vysvětlit narůstající počet hlasů mezi sociálními demokraty, volajících po participaci na vládě. Prozatímní předseda strany Milan Chovanec ve čtvrtek sice rezolutně prohlásil, že se tak může stát pouze v případě, když ve vládě nebude trestně stíhaná osoba, prošetří se kauza Čapí hnízdo a ANO přitom nesmí kontrolovat ministerstvo financí, spravedlnosti a vnitra. Poté zadoufal, že tyto principy schválí i únorový stranický sjezd. Jenže hlavní stoupenci tohoto diskurzu, Chovanec, Zaorálek i Sobotka, jsou díky parlamentnímu volebnímu fiasku muži minulosti. Co když na sjezdu zvítězí jiný názor? Například ten, že dokud není ona osoba odsouzená, je třeba ctít presumpci nevinny a tedy s chutí vládnout. Ostatně Andrej Babiš jednání s ČSSD ve středu večer přerušil se slovy, že si počká na výsledky jejich stranického sjezdu. Podle všeho ví, co dělá.

Pokud by sjezd s Babišem neměl problém a s tichou podporou komunistů tak vznikla vláda s důvěrou, nic na tom nezmění ani úplně nový prezident, natož ten staronový. Jestliže bude respektovat ústavu, nezbude mu nic jiného, než jako Edvardu Benešovi v únoru 1948 jmenovat ministry z hnutí totální a nerozborné servilní jednoty a pár sociálně demokratických stafážistů, kteří budou ochotně po ruce. Hlavní karty politického mariáše v České republice se totiž už rozdaly loni na podzim.

Což ale neznamená, abyste zůstali doma a nešli k volbám, milí čtenáři Přítomnosti. Predátory nikdy neodradila emocionálně manifestovaná provolání, přísahy a petice, ani naděje vkládané do nových tváří s kulturní frontou po boku, ale odhodlání a hmatatelná síla protivníka. I to je poučení z historie.

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1