Hlavní informace
produkt-sve-doby
Gery Bichard, Nothing left. výřez. The New Art Gallery Walsall. Wikimedia Commons.

Produkt své doby

Prezident Zeman prohlásil, že každý by měl žít ve své původní zemi a takováto příslušnost by se ověřovala na základě genetické závislosti. Nepřipadá vám, že toto jsou myšlenky Třetí říše?

To se mi nechce věřit, že Zeman by řekl takovou blbost. To nikdo nemůže být tak hloupý, ani tak opilý.

Během oslav 17. listopadu se z Letné vydalo několik stovek lidí na pochod Prahou, mimo jiné i židovským městem. V průvodu šel antisemita Adam B. Bartoš, extremista Jiří Černohorský a další. Zaujalo mě ale, co dav skandoval. Pokřiky typu: "Nic než národ" a "Chceme bílý Čechy" se střídaly s pokřiky "Ať žije Zeman". Poprvé v historii naší republiky je tak hlavou státu osoba podporovaná neonacisty. Jak by se měl prezident podle vás v tuto chvíli k těmto svým podporovatelům zachovat?

Měl by se agresivně distancovat nejen od neonacistů, ale od všech skupin, které šíří rasizmus. Měl by důrazně říci, že jeho jméno nepatří mezi podobná hesla, jako je „Chceme bílé Čechy.“ Zeman je ale prezident, který nás rozděluje, místo aby nás spojoval, a to buď aktivně přes jeho časté nesmyslné nálepky (např., že polovina národa jsou „idioti“), anebo pasivně, přes chyby, ve kterých právě opomene povinnost vyjádřit se tak, jak by prezident měl.

Myslíte, že si uvědomuje, co říká a dělá, nebo to dělá nezáměrně?

Obávám se, že jeho současný zdravotní stav – mám na mysli jeho podopilost, nikotinismus a cukrovku – mu v tom z neurologického hlediska brání.

Jak se díváte na možnosti boje proti této deformaci pravdy (pokud soudíte, že probíhá). Shledáváte klíč k řešení v širší osvětě společnosti, nebo někde jinde?

Deformace pravdy, či její zpochybnění, probíhá dnes všude na světě. A to převážně proto, že to umožňuje a vybízí k tomu současná technologie společenských sítí a rychlé internetové zprávy, které běží bez kontroly. Zároveň je to spojeno s moderní kulturou, kde všichni cítí, že mají nárok na vše, včetně toho, aby propagovali své nesmyslné názory. Řešení je složité, protože vyžaduje plošnou společenskou změnu, která nás odvrátí od rychlé ploché telekomunikace a upřednostní promyšlenější přístupy ke komunikaci.

Domníváte se, že existuje spojitost mezi rolí, kterou sehrál Miloš Zeman článkem, jenž vyšel v Technickém magazínu v létě 1989, a úlohou, kterou hraje dnes? Kritický článek vyšel v časopise, který měl velmi omezený náklad, nicméně číslo, v němž se Zeman objevil, muselo vyjít v nezvykle velkém nákladu, protože běžně bylo k dostání pouze v několika prodejnách v Praze a mimo ni bylo Téčko, jak se Technickému magazínu říkalo, nedostupné. Já jsem inkriminované číslo ke svému překvapení objevil v srpnu 1989 v zapadlé prodejně kempu u Horšovského Týna. Bylo mi to podezřelé a domnívám se, že komunistická moc měla eminentní zájem na rozšíření tohoto článku, proto jsem měl vůči tomuto autorovi článku od začátku velkou nedůvěru, která se postupem času jen zesilovala. Stejně zvláštní je vstřícnost Miloše Zemana k Rusku a Číně. Myslíte, abych zopakoval úvodní otázku, že existuje spojnice mezi oběma érami tohoto muže?

Článek jsem nečetl, tak to nemohu komentovat. Nicméně, Zeman, stejně jako jeho předchůdce Klaus, jsou myšlenkově a věkově produkty, které byly vyrobeny mašinou komunistické totality. U takových případů nelze očekávat jinou morální konzistentnost než takovou, jakou se učili. Právě pro to byl a je Václav Havel na jedné straně čáry a oni na druhé.

Komu a čemu podle Vás slouží politika Miloše Zemana? A nemyslím jen jeho současné prezidentské angažmá, ale i období jeho profilace ČSSD. A jakou roli podle Vás Zeman sehrál při vytěsňování lidí z disentu nebo šířeji lidí, kterí rezistovali proti bolševismu z politiky a naopak integraci osob z prostředí komunistické nomeklatury. A nevidíte analogii v čekizaci Ruska po pádu Jelcina a dnešní čekizaci české politiky?

Současná politika Miloše Zemana je řízena pouze jedním principem: musí z ní sám profitovat, nebo mu aspoň nesmí škodit. V druhé části otázky bych si dovolil odkázat na moji odpověď na předchozí otázku.

Jak byste stručně popsal habitus člověka jménem Miloš Zeman?

Je to velice inteligentní člověk, který může překvapit i v dobrém, bohužel ve zlém už to překvapení dávno přestalo být.

Kdo by podle vás mohl být konkurenceschopným protikandidátem Miloše Zemana v následujících prezidentských volbách (v případě, že se MZ rozhodne opět kandidovat)?

Dnes jedině Petr Pithart. Má celostátní renomé. Nejenže by oslovil voliče, kteří nemají Zemana rádi, ale je schopen získat i hlasy levicového voliče a voliče z chudších vrstev, tak jak se mu podařilo párkrát na Vysočině.

Jestliže nejvyšší ústavní činitel zpochybněním legitimity boje ČR proti masivním dezinformacím poškodil zájmy státu, jaké jsou právní prostředky proti tomu, aby nadále nadřazoval zájmy Ruska nad zájmy České republiky?

Žádné takovéto prostředky neexistují v žádné zemi.

Co podle vás jako neurologa má větší vliv na chování prezidenta Zemana? Jeho životní styl, zejména alkohol, nebo charakterové vlastnosti jako pomstychtivost, ješitnost?

Oboje stejně, oboje se vzájemně podporuje.

Myslíte si, že vazby prezidenta Zemana a Donalda Trumpa jsou opravdu tak silné, jak se prezentují, nebo je to nafouklá bublina?

Narcisti se vždy vzájemně přitahují, aby si potvrdili vlastní představu „siláků.“

 

Další informace

Glosy

 • Žádejme Tigridova pravidla

  Babylon k jubilejnímu roku 2018 Prohlášení redakce Ve chvíli, kdy už to vypadalo, že moc si může s konečnou platností dělat s českou společností, co chce, aniž by z její strany přišla sebemenší odezva,...

 • Kdo to zaplatí?

  V souvislosti s odletem Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého do Číny, kde měli pro svého patrona zjistit, jak je na tom spřátelený soudruh Jie Ťien-ming (toho času ve vazbě), se moc nemluví o tom,...

 • Modlitba ze Střešovic

  Jako fotografka často působím při různých příležitostech a v rozličných sférách společnosti a komunit. Dnes jsem byla fotografovat evangelický kostel a mši ve Střešovicích a tohle je projev, který...

 • Čína, náš vzor?

  Doporučuji se občas podívat na www.sinopsis.cz. Myslím, že vývoj v Číně podcenili mnozí, a to už dávno. Jen jeden z nich se tam však jezdí učit stabilizovat společnost. A ví se to. Je to jeden z důvodů,...

 • Hawking a bůh

  Většina nekrologů za dnes zemřelého britského fenomenálního fyzika Stephena Hawkinga mimo jiné zdůrazňuje, že nevěřil v boha. Je pravda, že nemocí motorických nervů těžce zkoušený vědec to v souvislosti...

 • Jaký člověk jde, takové věci a takové lidi potkává.

  Je pro mě stálou záhadou, jak někdo může spatřovat jakoukoli důvěryhodnost ve vulgární osobě současného prezidenta. Co mohu od takového člověka čekat? Poznal jsem mnoho bafuňářů, ožralých,...

 • Ať žije nonstop!

  Zdroj ze II. nádvoří potvrdil, že na Zemanově seznamu novinářů určených k likvidaci jsou, kromě očekávaných a dobře známých firem, i zaměstnanci LN a idnes. Jiné zdroje zase uvádějí, že na nich je...

 • „Vyjdi ven“

  Vážení mladí přátelé,  je správné a důležité, že jste se právě teď rozhodli vyjít ven a vyslovit své obavy o osud demokracie ve své zemi. Žijeme v turbulentní době. Staré už neplatí, současnému občas...

Další informace

Nový život výstav

    krizek

Podporují nás:

Nadace Karla Janečka

Partneři:

logo pozadi cervena Puvodni-staticke-logo-bile-pozadi casablanca logoudalostireflexespolecnost-j-chart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big