TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
havlova-posmrtna-hanba
Mstislavas Dobužinskis, Říjnová idila. 1905. wikiart.org

Havlova posmrtná hanba

Václav Havel se jak známo nedožil Nobelovy ceny za mír, na kterou byl navrhován, mimo jiné proto, že se své nominace zřekl ve prospěch později oceněné barmské disidentky Aun Schan Su Ťij, sedící tehdy o samotě ve své vile v Rangúnu v domácím vězení. Též Aun Schan Su Ťij, která své vlastní ocenění připisuje Havlově podpoře, pro kterou prý byla po léta, kdy barmská vojenská junta omezovala její pohyb, nachystána trvale prázdná židle na Fóru 2000, kterou ještě nedávno v Praze s Havlem a jeho přáteli oslavovaly humanitární organizace jako Člověk v tísni, a která nakonec Václava Havla o mnoho let přežila aby se ve své zemi stala premiérkou vlády, která provádí masové etnické čistky, vraždění a vyhánění příslušníků menšiny zvané Rohingyové. 

Světoví politici, nevládní organizace i veřejnost jsou ve dvojnásobném šoku. Jejich milovaná dáma stojí v čele masového vraždění na základě etnického původu. Navíc má ještě drzosti, že by jí mohli začít závidět pomalu i v Severní Koreji, takže zprávy o etnických čistkách klidně označila za „Fake News", ačkoliv je potvrzují nejen důvěryhodné zdroje, ale i více než 123000 uprchlíků, kteří z Barmy dorazili do Bangladéše. Rohingyové jsou pro ni v jejím slovníku, jaký známe od genocidních tyranů po celém světě, zkrátka „teroristé".

Mohl to ale někdo tušit, když tato paní léta jen seděla ve své vile? Mohl se snad Václav Havel, představitelé Člověka v tísni nebo členové Nobelova výboru dozvědět něco, co by vzbuzovalo pochybnosti? Například, že se jedná o dceru generála Aun Schana, někdejšího barmského prezidenta, který po jistou dobu během 2. světové války kolaboroval s japonskými okupanty, později přešel na stranu vítězících Britů, a také založil Komunistickou stranu Barmy? Nebo že úlohu vůdkyně opozice zdědila právě po svém otci, a že přinejmenším někteří členové jejího hnutí považují celou její rodinu za jakási vtělená božstva a provozují její kult? Ano, to se všichni jmenovaní dočíst mohli. Stačilo se o věc jen trochu zajímat a nepropadat okouzlení pocitem vlastní spravedlnosti a morální nadřazenosti.

Ale co si budeme povídat. Vždyť právě takový pocit a s ním spojené sebeukájení je nedílnou součástí odkazu Václava Havla, stejně jako ta Nobelova cena pro Aun Schan Su Ťij, jejíž vrácení teď požadují v petici statisíce lidí. Ona totiž skutečná morální autorita málo kdy vyplývá z naprosté neznalosti věci.

 

Podporují nás:

                                       30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno              LOGO 4Home CZ RGB

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big