TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
neslavna-vzajemnost
Ljubov Popova, Silová konstrukce v prostoru. wikiart.org

Neslavná vzájemnost

Po šoku, kterým pro řadu lidí bylo zvolení Donalda Trumpa, hulváta, rasisty a sexisty s autoritářskými touhami a podezřelými vazbami na Rusko, americkým prezidentem, vzplanula především v USA debata na téma, jakou měrou mu k moci dopomohla levice (či liberals) svou arogancí, škatulkováním a umlčováním oponentů a odtržeností od problémů běžného Američana.

Vítězství Miloše Zemana v české prezidentské volbě o čtyři roky dříve bylo o něco menším překvapením, vedlo však k podobným debatám stran voličů Karla Schwarzenberga, jež by snad šlo považovat za názorově zhruba ekvivalentní podporovatelům Hillary Clintonové.

Zatímco američtí liberálové se se svým prezidentem (a jeho voliči) stále ještě učí žít, ti čeští by díky pětiletému náskoku (a silné motivaci si oněch pět let již neopakovat) už mohli být schopni oslovit i ony v jádru třeba spravedlivě rozhořčené masy populistových voličů, umět s nimi vést dialog, neuchylovat se k urážkám, navíc mnohdy nespravedlivě postihujícím i ty, jež si je nezaslouží, a obecně být ve společenské diskusi kultivovaně na výši.

Snad se to občas daří, jindy to ale pěkně skřípá.

Hned po bizarní kauze (domnělé) misocanie vicepremiéra Pavla Bělobrádka otřáslo českým internetem zjištění, že obchodní řetězec Lidl za účelem zachování náboženské neutrality z řeckých kostelů zdobících řecké potraviny vyretušoval kříže. Lze předpokládat, že to supermarket nespáchal na pokyn muslimsko-sorosovské centrály, ukryté v hlubinách bruselského ministerstva pro politickou korektnost, ale že šlo o individuální přestrašenost zodpovědného pracovníka v marketingu, anticipujícího otravnou pozornost nějakého druhu extrémistů.

Tak jako tak šlo o hloupý krok, který vyvolal (i) v Česku silnou negativní reakci. Ta byla pravděpodobně v řadě případů zbytečně hysterická, ale dle mého názoru stojí za pozornost protireakce, která přišla záhy ze strany, těch které by šlo velmi obecně nazvat českými liberály (k nimž se autor tohoto textu jinak hlásí).

Tato protireakce se nesla zhruba v tom duchu, že je v Česku nesmyslné se pohoršovat nad retušováním křížů, jsme-li nejateističtější zemí světa a za okolností, kdy bojovníci proti islámu často bojují i proti náboženství obecně. Někteří pak připomněli nedávné vypálení vzácného renesančního kostela v Gutech a ptali se, proč nevzbudilo zdaleka tak emotivní odezvu. Obecně pak bylo konstatováno, že ti, kdo se nad retuší pohoršují, jsou antiteističtí pokrytci a beztoho už se jen třesou na další slevovou akci v Lidlu, s kříži nebo bez.

Je smutné, že ti, kteří se brání paušalizaci a nesmyslnému nálepkování (třeba termínem „sluníčkáři“), kteří jsou často hotovi za činy vidět konkrétní lidi a ne rasu, etnikum či náboženství a ti, kteří podporují pluralitní společnost, jsou schopni takto ignorovat a urazit poměrně početnou českou menšinu, tedy křesťany. Rozladění této skupiny z přístupu Lidlu je přitom doufám pochopitelné a podezřívat křesťany z nezájmu o kostel v Gutech či z nenávisti k náboženství by bylo absurdní.

Právo na rozhořčení nad Lidlem je jim však upíráno s posměšným úšklebkem povýšených majitelů poznání. Ne jmenovitě, avšak s paušálním předpokladem, že retuš křížů pohorší jen islamofobní antiteisty a nikoho jiného. Toto pohoršení je pak tedy nesmyslné a nelegitimní. Naprosté pominutí možnosti, že by v Česku mohli být někdo rozmrzen prostě proto, že je křesťan a přijde mu zbytečné a blbé retušovat z kostelů kříže, nakonec vlastně připomíná zmatení českých islamofobů ohledně toho, jestli je potřeba zahalené muslimky osvobodit, nebo jakožto vizuálně zjevné subverzivní elementy vyhubit.

Z poslední doby mi udělalo největší radost zjištění, že kromě norské sociální péče, islámu a masové migrace u nás v Česku máme tolik odborníků na americkou občanskou válku a konfederační symboly. Sakra, to není možný, že s takovým mozkovým trustem dávno nemáme platy jak Švýcaři,1 je variace na klasickou hlášku, která v určité sociální bublině spolehlivě zajistí dost lajků na celý den. Lajkují pochopitelně i ti, kteří mají na dané téma silný názor, nepodložený formálním (a často ani neformálním) vzděláním, avšak totožný se samozřejmě správným názorem autora hlášky. Není tak kritizován faktický obsah určitého názoru, ale na základě jeho obsahu je delegitimizována jeho samotná existence.

Pokud člověk tento určitý názor náhodou zastává, trochu ho to otráví, a chuť k diskusi to v něm nepovzbudí.

Další prezidentská volba se na kauzami a kauzičkami ztýranou českou veřejnost řítí už v lednu. Miloš Zeman ji pravděpodobně nevyhraje, ale zlepšená schopnost dialogu českých liberálů na tom bude mít jen pramalou zásluhu.

1 https://www.facebook.com/daniel.zeman/posts/10214424345509263

 

Podporují nás:

                                       30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno              LOGO 4Home CZ RGB

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big