TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
ten-jed-si-vypij-sam

Ten jed si vypij sám

K liturgickému svátku sv. Benedikta, opata a patrona Evropy (11. 7.), nechal Petrův nástupce, rodem Argentinec, zveřejnit na tzv. sociální síti Twitter krátké sdělení, kde připomíná, že „Evropa je nositelkou jedinečného duchovního pokladu, který si zasluhuje, aby byl s nadšením a novou svěžestí šířen“ (Mirabili unicoque fruitur Europa spiritali thesauro, qui vult ut studiose renovatoque animo rursus praebeatur).
Místopředseda Rady evropských biskupských konferencí, italský
kardinál Angelo Bagnasco k tomu v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas podotýká:

Slova Svatého otce mají velký význam zvláště v nynější chvíli těžkostí, s nimiž se před zraky všech potýká Evropská unie, a jsou proto velkým povzbuzením. Měla by dojít sluchu zejména v myslích a srdcích jejích zodpovědných činitelů, což si všichni přejeme, aby si sami především uvědomili tento velký poklad, kterým je evropský kontinent ve svém celku, tedy jednota a Evropská unie. Někdy převládá dojem, že v jejich srdcích toto povědomí není tak zřejmé, jako tomu bylo u otců zakladatelů. Bez tohoto povědomí se však stává všechno velmi obtížným.

Kardinál Bagnasco pak v souvislosti s tweetem papeže Františka podotýká, že stvrzení vlastní identity vůbec neprotiřečí dialogu, nýbrž je jeho nutným předpokladem.

Přečtěte si komentář k titulnímu obrázku, který najdete třeba na kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze – Kříž sv. otce Benedikta: Kříž s delším svislým ramenem (vyskytuje si i kříž rovnoramenný), vepsaný do oválu (nebo kruhu). Mezi rameny kříže jsou písmena C S P B: Crux Sancti Patris Benedicti – Kříž svatého otce Benedikta.

Na kříži jsou písmena: svisle C S S M L: Crux Sancta Sit Mihi Lux – Svatý kříž mi buď světlem, na příčném břevnu N D S M D: Non Draco Sit Mihi Dux – drak (tj. ďábel) ať mi není vůdcem.

Na oválu (kruhu) kolem kříže jsou písmena V R S N S M V S M Q L I V B: Vade Retro Satana Numquam Suade Mihi Vana Sunt Mala QLibas Ipse Venena Bibas – Odstup dále Satane a nikdy mi neraď. Marné je zlo, které nabízíš, ten jed si vypij sám.

Psáno pro Uši a vítr

 

Podporují nás:

                                       30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno              LOGO 4Home CZ RGB

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big