TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
mdz
Velký gejzír na Islandu. 1850. British Library, flickr.com, Wikimedia Commons.

MDŽ

8. března je Mezinárodním dnem žen. Dnem, kdy si připomínáme a slavíme… co vlastně? Někomu se mohou vybavit rudé karafiáty, které se nosily kolegyním, jako se na Den matek nosily květiny zase matkám. A protože je řeč květin mnohoznačná, není tak úplně jasné, zda byl onen karafiát vyjádřením úcty ke spolupracovnici, zvykem nebo neškodnou povinností, jako nošení kravaty, nebo dokonce drobným úplatkem – ona si kolegyně vzpomene, až budu něco potřebovat. Ze všeho nejspíše se ale tato květina stala symbolem minulého režimu a toho, jakým způsobem se mu podařilo vyprázdnit gesta, ale i slova vyjadřující velké ideály.

Mezinárodní den žen je ovšem bez ohledu na onu ideologii dnem boje za práva žen a rovnoprávnost. Má dlouhé dějiny (poprvé se slavil v New Yorku 28. února 1909 jako připomínka stávky pracovnic v textilním průmyslu z předešlého roku) a datum jeho slavení se měnilo, ale významným je pro něj zejména rok 1975, kdy byl uznán OSN a kdy proběhla totální stávka žen na Islandu. Kromě oficiálního posvěcení se tak dni a hodnotám, které připomíná, toho roku dostalo také naprosto konkrétního výrazu: 90 % islandských žen nešlo do práce a odmítlo vykonávat i všechny ostatní práce, které obyčejně nejsou honorovány (domácí práce, péče o děti atp.). Island měl v té době 220 tisíc obyvatel, v ulicích Reykjavíku bylo 25 tisíc stávkujících žen. Jak popisuje ve svém článku Kirstie Brewer, obchody, banky a továrny měly zavřeno. Školy, školky a jesle také. Mnozí muži zůstali doma, aby se postarali o děti, jiní přibalili sladkosti a pastelky a vzali děti s sebou do práce. Protože ženy ani nevařily, na Islandu se během dne zcela vyprodaly párky.

Nepřítomnost žen v práci ochromila ostrov. A nejen to. Muži si mohli vyzkoušet na vlastní kůži onu „práci na dvě směny“: jednu placenou, druhou neplacenou, odpracovanou doma. Co si mohli ale vyzkoušet také bylo, že žádná činnost není od přirozenosti „mužská“ nebo „ženská“. Žádné pohlaví není chytřejší, ani silnější, ani přirozeně vhodnější k péči o domácnost. Všichni máme schopnost rozumně argumentovat a všichni máme právo na slzy; můžeme stejně tak mýt nádobí, přebalovat děti, starat se o nemocné, profesionálně tančit, letět do vesmíru nebo stát v čele státu. Právě tento konkrétní čin – všeobecná stávka žen – byl tím, co vedlo k politické a společenské změně: občané Islandu totiž v r. 1980 jako první v Evropě zvolili na post prezidenta ženu – Vigdís Finnbogadóttir. Islandská zkušenost ukazuje především – kromě významu pastelek a párků v péči o děti –, že MDŽ není jen dnem žen, ale dnem, kdy si připomínáme, že jsme si rovni, ať už jsme jakéhokoliv pohlaví.

Protože to ještě pořád není tak samozřejmé, aby se to připomínat nemuselo.

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1