TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
sejdime-sa-na-4-oci
Jean-Michel Basquiat. Eyes and Eggs. 1983. Výřez. wikiart.org

Sejdime sa na 4 oči

Co krávy pro Čapí hnízdo? K Babišovým SMS.

Pokračování kauzy Petrsik, jejíž první článek „Český venkov umřel“ najdete zde.

Je konec května, ale slunce nad žitovlickým hřbitovem pálí jako uprostřed léta. Blíží se poledne a krapet stínu mezi kříži a náhrobky vrhá jen malá márnice v rohu hřbitova. „Nesli jsme ho sem, tak jak se dělávaly pohřby v minulosti, pěkně pěšky a od farmy, kde měl svůj druhý domov,“ říká žitovlický starosta Josef Kříž a rukou opíše půlkruh nad mírně zvlněnou polabskou krajinou od hospodářské usedlosti v nedalekých Pojedech až po Žitovlice.

Když pak stojíme u čerstvého rovu s jednoduchým kovovým křížem opatřeným iniciály Jiří Petersik (18.7.1965 – 24.3.2018) starosta a dlouholetý přítel zesnulého prohodí jakoby sám pro sebe: „Kamkoliv se odtud podíváte, krajina nese stopy jeho práce.“ A nemyslí tím jen blízké pastviny s rezatým a černošedým dobytkem, ale i alej ze 120 mladých lip, kterou Petersik nechal vysázet okolo staré polní cesty za Pojedy, anebo podobně dlouhou švestkovou alej táhnoucí se za hřbitovem do polí.

Pojedy byly druhá farma zaměřená na chov plemenného francouzského skotu, kterou po Bučickém mlýnu Jiří Petersik v tomto kraji vybudoval. O tom, ale i o současné tváři českého venkova, o negativních dopadech dotačního systému na zemědělství, byl rozhovor, který jsme v Přítomnosti publikovali pár dnů po jeho tragické smrti.

Zmíněný rozhovor vzbudil ohlas u čtenářů nejen kvůli tématice českého venkova, ale i důležitému svědectví ohledně Babišova Čapího hnízda a vyšetřování podvodu s evropskými dotacemi. V této souvislosti se na sociálních sítích objevily i různé teorie, jež Petersikovu nečekanou smrt spojovaly s touto kauzou. Redakce Přítomnosti svým čtenářům slíbila, že zjistí co nejvíce informací o Čapím hnízdě i tragické nehodě.

Jiří Petersik se spolu se svou přítelkyní vyboural na úplně nové tříkolce Harley-Davidson, (měla najeto něco přes 100 km), u Hrubé Skály v katastru obce Krčkovice na Liberecku v sobotu odpoledne 24. března. Na místě byl okamžitě mrtev, přítelkyně náraz do skály s vážným zraněním přežila. Nehodu vyšetřovaly jak Dopravní inspektorát v Semilech, tak i tamní oddělení kriminalistiky. Dopravní inspektorát přehodil náš dotaz na kriminálku, kde nám poručík Petr Hovad pouze lakonicky odpověděl: „Vyšetřování není stále ukončeno, nic víc vám k tomu nepovím.“

Podle lékařské zprávy po nařízené pitvě ale nejpravděpodobnější příčinou nehody bylo prasknutí aorty. Petersik byl asi mrtev, anebo v bezvědomí, již před kritickým nárazem, a ztratil tak kontrolu nad řízením. Tomu odpovídá i svědectví jeho přítelkyně, která Přítomnosti řekla, že těsně před nárazem nebezpečně zavadili o skálu v protisměru, ale řidič na nebezpečnou situaci už vůbec nereagoval a chvíli na to havarovali. Že měl Jiří Petersik v poslední době problémy s vysokým tlakem, avšak léčení zanedbával, Přítomnosti potvrdil jeho syn David. Ostatně i letitý přítel Josef Kříž se několikrát zmínil o velké únavě i stresu z podnikatelských starostí, jež v poslední době jeho kamaráda očividně sužovaly.

Co se týče důkazů ohledně Babišova Čapího hnízda a machinací s evropskými dotacemi, začněme krátkým připomenutím celé kauzy: Od prosince 2005 do února 2008 patřilo Čapí hnízdo společnosti ZZN AGRO Pelhřimov z holdingu Agrofertu. Poté se usedlost přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo a anonymními akciemi byla převedena na neznámého majitele. Tím pádem mohla získat evropské dotace určené pro malé a střední podniky. V tomto případě šlo o 50 milionů Kč.

Andrej Babiš už několikrát uvedl, že v této době byli majiteli akcií jeho dvě dospělé děti a bratr manželky Moniky. Po pěti letech, kdy vypršely dotační podmínky, společnost Farma Čapí hnízdo zanikla fúzí se společností IMOBA, jejímž jediným akcionářem je společnost SynBiol, která patří Babišovi. 

Petersik o těchto pěti letech, tedy o období 2008–2013, mluví v nahrávce, podle níž vznikla publikovaná verze rozhovoru, takto (nestylizovaný přepis):

„Já s ním komunikuju (s Babišem pozn. red), permanentně, zprávama, kdybych vám to dal číst, tak mi nebudete věřit. To je opravdu nebezpečnej člověk, on svý pravdě věří, opravdu věří, tomu co říká, věří. Tím je fakt nebezpečnej. Co mi chce ale vykládat, já mu prodával dobytek na Čapí hnízdo, prodával jsem ho Agrofertu na Čapí hnízdo, a on mi bude vykládat, mám na to faktury, všechno, a on mi bude vykládat, že Čapí hnízdo není jeho, ať ze mě nedělá vola, že jo. Jestli bude vracet padesát milionů nebo to bude vracet stát, nebo jestli ho zavřou, to je mi úplně jedno, ale ať ze mě nedělá vola, já tam ten dobytek prodával, dodneška tam ten dobytek běhá. Teď jsem s ním zrovna komunikoval, když byla výstava v Brně, ať se tam přijede podívat, voni si tam ten dobytek ještě přivezou, ještě si ho tam daj, krucinál, tak mu píšu, ať si to najde v centrální evidenci (Centrální registr skotu, kam se podle zákona musí nahlásit narození nebo prodej každého kusu skotu v České republice, a kde tyto informace jsou, pozn. red.), kupovali jste dobytek ode mě jako Agrofert na Čapí hnízdo.“

Otázka: „A co on nato?“

Petersik: „On vám to vyvrací, že je to všechno jinak, že jsou to blbosti, že všichni lžou a tak.“

Esemesky mezi Andrejem Babišem a Jiřím Petersikem skutečně existují. Oba jmenovaní měli na sebe kontakt a znali se už z dob, kdy Babiš ještě nepůsobil v politice. Petersik s ním jednal o zakoupení pozemků ve vlastnictví Agrofertu v okolí jeho farmy v Pojedech. Pozůstalí však odmítli esemesky redakci poskytnout, ale autorovi těchto řádků je alespoň ukázali. S dalším svědkem jsme tak projížděli bizarními dialogy, které ovšem přesně odpovídají tomu, co Petersik řekl v rozhovoru.

Vždy když se v médiích opět přetřásala kauza Čapího hnízda, Petersik to nevydržel a Babišovi připomněl své prodané krávy. Babiš v každém z těchto rozhovorů nejprve pravidelně hraje roli naprostého neználka a popírá, že by vůbec Petersika znal. Poté premiér v demisi přechází do konfrontační polohy, píše o spiknutí proti své osobě, a když mu Petersik na tyto výpady neustále odpovídá, že prodal krávy na Čapí hnízdo, které nemělo patřit Agrofertu, a přesto má  faktury potvrzené Agrofertem, začne Babiš nabízet osobní schůzky zvláštními větnými novotvary typu: „Sejdime sa na 4 oči.“

Samozřejmě nejdůležitějším důkazem této transakce jsou ony faktury. Příbuzní i spolupracovníci polabského chovatele jejich existenci potvrdili. Podle syna Davida Petersika ale fotokopie faktur otec už dříve předal Policii ČR. Bude jistě zajímavé podívat se černé na bílém, co dokázalo i ve dvě hodiny ráno přimět Andreje Babiše, aby odpovídal na Petersikův vzkaz: „Nedělejte ze mě vola!“

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1