TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Co bychom si měli zakázat

343 novin se ve čtvrtek svými úvodníky přidalo k výzvě The Boston Globe, která se ohrazuje proti nařčení prezidenta Donalda Trumpa. Ten opakuje jako mantru, že: „novináři jsou nepřáteli amerického lidu“.

Sami novináři se titulují „free press“ a dokládají, že nezávislá žurnalistika byla mnohokrát v dějinách USA (od Jeffersona po Regana) prohlášena za klíčovou pro život demokracie.

Za povšimnutí stojí několik věcí:

Jednak to, že o sobě kdokoli referuje tak sebejistě – co dělám je nepostradatelné a jsem nezávislý. Výzvu v Čechách bez problému referovaly Lidovky – taky se mají za nezávislé a všichni víme, jaké notičky dostává Babišova tisková divize.

Zadruhé, text výzvy z Globu obsahuje jeden významný argumentační faul: Trumpovu hlášku „nevěřte, co vidíte na těchhle fakenews... pamatujte si, že co tam vidíte a čtete, není to, co se děje“ staví vedle slavné Orwellovy věty z románu 1984: „Strana vám káže odmítnout, co evidentně ukazují vaše oči a uši. To je poslední a nezákladnější přikázání.“ Kdo umí číst, chápe, že Trump popírá pravdivost mediálního podání skutečnosti, ne realitu. Orwellova Strana žádá oslepení a hluchotu poddaných. To je něco docela jiného, tedy pokud se média sama nepovažují za oči a uši lidu – pokud se za ně považují, a to zjevně aspoň v Globe považují – měl by jim někdo vysvětlit, že uši i oči a nakonec i mozek máme každý svůj.

Kdybych měl formulovat výzvu proti nejvážnějšímu ohrožení, které vnímám, nejen z útoků proti novinářům a nejen v USA, ukázal bych na tohle:

Zakažme si odpovídat na číkoli kritiku útokem na osobu kritika. Odpovězme výhradně na kritiku. Demokracie je diskuse a tohle je její první podmínka. Nemusíme mít nepřítele ani v úctě, ale stačí dodržet tohle pravidlo a diskuse bude zachována. Porušením tohoto pravidla diskuse končí.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1