TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
Dagmar

Den památky obětí komunistického režimu

"Nelitujte mne. Žila jsem plný, opravdový život, který nestál, nezahníval, ale prudce tekl a vířil. Někdy mne otloukal a já poznala jeho tvrdost i těžkosti, jindy zas hladil a smál se sluncem. Byl to prostě skutečný život, a já jsem zaň Bohu neskonale vděčná." Milada Horáková

27. červen pamatujeme jako Den památky obětí komunistického režimu. V tento den, před 68 lety, zemřeli na šibenici komunistickým režimem pronásledovaní a v zinscenovaných procesech odsouzení Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra. Komunismus na našem území připravil o život nebo poznamenal statisíce lidských životů:
Popraveno z politických důvodů cca. 280 osob
Zastřeleno na hranicích cca. 374 osob
Zemřelo ve vězeních a lágrech cca. 4500 – 7000 osob
Z politických důvodů odsouzeno v ČSR cca. 250 000 osob
Emigrovalo cca. 200 000 – 300 000 osob

Dnes je také den, kdy Andrej Babiš, soudem uznaný bývalý agent STB, jmenuje vládu za podpory komunistů.

zdroj: Facebooková stránka Společně to dáme

Dnešní fotoreportáž z piety v pankrácké věznici, kde byla Milada Horáková popravena, naleznete zde.

Připomínáme také, že v roce 2015 byl díky finanční pomoci Nadačního fondu Stránský odhalen na pražském Pětikostelním náměstí pomník Milady Horákové, více zdeKu příležitosti dnešního výročí sem přišli uctít památku Milady Horákové bývalá první dáma ČR Dagmar Havlová Veškrnová, starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký a předseda Nadačního fondu Stránský Martin Jan Stránský.

Z proslovu bývalé první dámy Dagmar Havlové Veškrnové: "Český národ nemá mnoho hrdinů a těch, které má, si příliš neváží. Jako by si se svými hrdiny nevěděl rady, protože je v něm hluboko zakořeněný švejkovský přístup k životu. Opravdu má smysl položit život za pravdu a boj proti totalitě? Nazíráno optikou obyčejného člověka asi ne. Nazíráno optikou Jana Husa, Jana Palacha, Milady Horákové a dalších českých mučedníků to nepochybně smysl má. Svou statečností jsou zcela výjimeční a máme si jich vážit. Právě v době, která nám často nepřipadá příznivá politickou scénou, a mnohdy i nepatřičným chováním veřejných činitelů, bychom se neměli propadat do letargie. Zvlášť mladí lidé by měli odložit lhostejnost i pohodlí a zasadit se vlastním přičiněním o zlepšení toho, co se jim nelíbí." 

 

27 6 2018 obr1

 

Foto: Kateřina Havelková

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1