TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Urážka státu do hlavy

Vydavatel Přítomnosti Martin Jan Stránský komentuje pohoršení, které svým textem vzbudil v několika čtenářích, těmito slovy

Moje poslední glosa,[1] která souvisela s první,[2] naštěstí splnila mé očekávání a rozjela vášnivou diskusi. 

Není rozhodně mým stylem takto argumentovat či běžně psát.

Pointa těchto dvou glos je následující: Když prezident uráží občany – jak dle profese, tak jmenovitě – proč by nemohli občané urážet prezidenta?  

Tato polemika chce upozornit na jeden rys národní povahy: na jedné straně opovržení a nerespektování institucí do chvíle, než nás osloví, pak se staneme servilními; na druhé straně slepá víra v naše krále a „tatíčky“, kteří musí zůstat neomylní, aby tak posílili pošramocené sebevědomí běžného občana. Před nimi se klaníme s tvrzením, že „takto by se nemělo nadávat na prezidenta, který, ať je, jaký je, je náš prezident“. 

Důležité je, jestli má platit to „ať je, jaký je“, anebo ne. Ve vyspělých zemích je pravidlo (a dokonce povinnost), aby občané bedlivě kritizovali, co se jim nelíbí. Dělají to proto, že jsou vskutku patrioti, navzdory tomu, jak to připadá většině z nás. Zvedají ruku a hlas, kritizují, aby se věci měnily k lepšímu. Mlčící ovce společnost nikdy nezlepší.   

Je tu ale ještě jeden aspekt, na který upozornila paní Jiřina Šiklová, totiž ten právní. Když člověk uráží prezidenta, uráží instituci, soukromou osobu – anebo obojí? Nedávno rozhodl Nejvyšší soud v kauze žaloby paní Kaslové na prezidenta kvůli údajnému článku „Hitler je gentleman“, že neměla podat žalobu na Zemana, ale na stát. Lze tedy říci, že úřad prezidenta „přebírá“ soukromý status osoby, která v něm sedí. Prezident reprezentuje stát jako soukromá osoba, je tedy nedotknutelný. Právě to mi vadí.     

Musím se přiznat, že cílem glos je nejen vyvolat diskusi, ale i otevřít právní podstatu věci, dokonce i přes možnou žalobu. Když prezident je stát, může se stát soudit s občanem za to, že ho urazil? Asi těžko. Když prezident ale není stát, nýbrž je soukromá osoba, tak asi ano. Jenže to by bylo v naprostém rozporu s rozsudkem Nejvyššího soudu, že?

Prosím, ať pokračuje diskuse.

MJS


Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1