TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Mají se Nové pořádky čeho bát?

Volební průzkum agentury Kantar TNS z 10. června t.r. (Volební model pro volby do Poslanecké sněmovny) se na první pohled nijak nápadně neliší od toho, co dosud přinesly jiné agentury. Výrazně (s náskokem 11%) dominuje Babišovo ANO, na druhém místě ODS, na třetím Piráti. Pak je malý schůdek, následuje SPD, KSČM, ČSSD, přičemž údaj o vzestupu sociálních demokratů, s nímž přišla před pár dny CVVM, tento průzkum nepotvrzuje: ČSSD je z těchto tří na posledním místě s pouhými 7%. Připadá mi to logičtější.

Na svahu do propasti jsou STAN a TOP09, v propasti skončila KDU-ČSL, ale rozdíly mezi třemi posledními jsou nepatrné (5,5%, 5%, 4%). Odhadovaná volební účast je 74% (ve volbách byla necelých 61%).

Jenomže: něco proti volebnímu výsledku (totiž 2,6%) ztratilo ANO, naopak 4,7% přibrala ODS. A to je jedno s druhým posun pro Nové pořádky perspektivně nepříjemný. ANO spolu s KSČM a SPD by měla většinu jen 43,5 - proti 48,94 ve volbách, což tehdy znamenalo obrovitou převahu 115 mandátů. Strany starých pořádků (ovšem včetně KDU, která nepřekonala 5% hranici) by měly sice jen 34%, tedy podobný výsledek, jakého dosáhly ve volbách. Ale dohromady s piráty by to bylo 48,5%.

Samozřejmě je třeba počítat s tím, že lidovecké hlasy mohou propadnout a pirátské hlasy jsou nespolehlivé. Přesto by to signalizovalo větší změnu, než se na první pohled zdá.

Jistě, je to zatím jediný výsledek v tomto duchu. A znamená to jen to, že veřejná podpora Nových pořádků se v jakémsi náznaku drolí. Vůbec už ne to, že jim roste nějaká viditelná, smysluplná konkurence. Babiš, Zeman a spol. mají tedy důvod k obavám, ale ti, co Novým pořádkům nepřejí – to jest například já -, nemají důvod k žádným velkým nadějím. Celkově vzato, je to tedy spíš znepokojivé.

Udalosti B. Doležala.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1