TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

V šílícím světě

Celou republikou nedávno cloumala kauza nechvalně proslaveného divadelního představení, ve kterém údajně „Ježíš znásilní muslimku“. Jak potom řekne Tomáš Halík, vlastně to nakonec ani nebyla pravda, to jen herec, ne Ježíš, a ne znásilnění, ale jeho zobrazení. 

Já jsem hru viděl. Organizátoři petice za její stažení mne asi dva měsíce před uvedením požádali o podporu a s žádostí poslali i odkaz na záznam hry z lublaňského divadla. Petici jsem podepsal, ale ne proto, že bych chtěl podpořit protest proti tomu, že „Ježíš znásilní muslimku“. Podpis jsem odůvodnil otázkou organizátorům: Čemu tím chcete prospět? Jen dále prohloubíte příkopy v naší společnosti a zradikalizujete i ty, kteří zatím obecně rozšířenému xenofobnímu fanatismu nepropadli.

O znásilnění jako takové vlastně nejde. Je jen závěrečnou, shrnující metaforou obsahu celé hry. Je to hra pravdivá, stejně šílená, jako je šílený svět, ve kterém žijeme, a který i my křesťané někdy svým nepochopením evangelia a lhostejností vůči němu pomáháme budovat. Komu jde o každodenní život podle evangelia, a nejsou mu to jen slova, co zaslechl v neděli v kostele? Šlo o evangelium i George Bushovi, kterému prý Bůh řekl, že má zaútočit na Irák? Od té doby tu máme, co tu máme.

Jeden politik křesťan byl pověřen podat na divadlo trestní oznámení. Jsem toho názoru, že je to špatně, což jsem do diskuze pod zprávou na síti napsal (už třeba proto, že uražený Ježíš by spíše možná nastavil druhou tvář, nebo i proto, že nás novozákonní autoři na více místech varují před chozením za profánními soudci). Jeden člověk se na mne osopil, že pro mne „urážka Krista jako pro modernistu není důležitá“, že jsem „atrapa kněze“, „ostuda kněžství“, liberální „podporovatel prosodomitských a propotratových kandidátů“, „protestant, který si hraje na katolíka“, co vítá dalajlamu jako „jednoho z Anrikristových předchůdců“, atd. Co když má tento bratr, podle Facebooku obdivující Okamuru, Babiše a tridentskou mši, pravdu? Copak nežijeme v šíleném světě?

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1