TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Volební program ANO: „Dejte mi vaše peníze, udělám z nich svoje.“ Váš Andrej.

Je to prosté a kupodivu to funguje, je to vlastně zásadní produkt Babišova uchvácení státu, ono navyšování osobního majetku jde ruku v ruce s navyšováním moci a vlivu. Jak je to možné? Stát je totiž pro mnohé konzumenty moci něco velmi abstraktního, tam někde hodně vysoko a daleko, natož obrovské soustátí, jakým je Evropská unie. Voliči zapomínají na to, že volení zástupci lidu, včetně předsedy vlády a prezidenta republiky, jsou jen dočasnými správci našich daní. Naše mocenské duo Babiš–Zeman to ovšem chápe tak, že stát je jejich kořist, s níž si mohou dělat vše dle libosti, a ještě ji ohlodávat až do morku kosti. Oběma nahrává mimořádně příznivá ekonomická situace v eurozóně, především pak v Německu, což velmi prospívá naší exportně laděné hospodářské základně. Přesto náš pan prezident hraje své čínské a ruské hry a hazarduje s pověstí země. A pan premiér? Ten jenom pragmaticky hraje na sebe a hrabe pod sebe, a to vše s obrovskou marketingovou mašinérií v zádech, která z něj dělá téměř obroditele národa.

Miliardové dotace z EU jsou fajn, hlavně pro ty správné komodity a pro ty správné korporace. A to jsou k dispozici ještě různé domácí daňové úlevy, veřejné zakázky, pobídky všeho druhu a kdo ví co ještě. Úžasný mlýnek na peníze se točí plnou parou. A k tomu všemu ještě ta omamná čarodějná moc. Nic není nemožné. Kumpáni se vždycky najdou, stačí je nechat přičuchnout, jednou povolit a pak zase přitáhnout řetěz. Hodí se vše, včetně našeho unikátního reliktu minulosti oživlé komunistické partaji, i okamurovců, vytrvale kopajícími za jiné zájmy. K této hlasovací kumpačce se nyní přidává i část ambiciózních sociálních demokratů, kteří si chtějí taky trochu užít těch prebend a radosti z účasti na hostině.

Takže se provedou taková sondážní tázání, o čem sní lid obecný v podhradí, když zrovna nespí. Sní o zdanění církevních restitucí, sní o vysokých plotech proti imaginárním válečným uprchlíkům, sní o zvyšování penzí, mezd, sní o výstavbě fotbalových stadiónů, sní o nových hokejových halách a skokanských můstcích, sní o levných potravinách v akcích supermarketů, sní o levné dovolené v Chorvatsku, sní o dobré krkovičce na víkendové grilování, sní o tom, aby sousedovi chcípla koza, neboť prý podvádí s EET, sní o rehabilitaci normalizačních let, kdy se žilo tak nějak jakože fajn, sní o politice bez politiky a manažerském vedení státu, sní o potrestání všech nepřejícníků a věčných kverulantů, kteří furt melou o nějaké demokracii a svobodě.

Mají tyto trendy nějaké své pomyslné dno? Nevím, možná, že nemají, že se nám ty různé jednotlivosti dnešní marnosti střídají tak rychle, že už zůstávají skoro bez odezvy. Včerejší excesy se stávají dnešní normou. Před pár dny jsem prohodil úplně náhodou pár vět s jedním českým úspěšným miliardářem, který to zprvu viděl vše podobně jako já, a mluvil docela rozumně. Pak se důkladně rozhlédl kolem sebe, zdali nás někdo nepozoruje, a poté mi šeptem řekl – „No jo, podívejte se, já mám sice asi deset miliard, ale přeci nepůjdu do střetu s někým kdo jich má sto. Já chci hlavně přežít, a netoužím po tom, aby mě ten někdo zlikvidoval.“ Co na to říct? Chápu ho svým způsobem, ale takhle uvažují i mnozí ti, kteří žijí od výplaty k výplatě. Nepřipomíná vám to nějakou jinou nedávnou dobu?

Smysl žití není v tom, co pozorujeme, nýbrž v tom, co děláme. Dnešní šedá zóna je velmi podobná té včerejší, jen s tím rozdílem, že je sociálně rozvrstvenější. Kdo by to měl vědět lépe než bývalí normalizační kariéristé, kteří se starou výbavou hrají staronové kusy, ale na daleko větším hřišti. A navíc pravidla hry si určují sami pro sebe. O tom dříve jen snili. Divná doba v divné zemi, i když je zřejmé, že se s tím nehodlají všichni jen tak smířit, což bylo vidět na několika našich náměstích tento týden. Naděje umírá naposled. Uvidíme. Vystoupit z šedé zóny vyžaduje určitou porci nebojácnosti a síly. To odhodlání se nedat bylo u naprosté většiny účastníků demonstrací autentické, tak doufejme, že nebude následovat další variace tradiční české frustrace.

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1