TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Různí slušní lidé

Pozorně sleduji mediální polemiku mezi Tomášem Halíkem a Michaelem Žantovským (www.forum24.cz). Byl jsem v době pařížské tragédie (v redakci humoristického časopisu) ve Spojených arabských emirátech a viděl jsem to z dálky 6 tisíc km, v jiném prostředí a s jinými akcenty. Ještě před Halíkovým stanoviskem jsem měl velmi podobný komentář. Vím, co pro muslimy znamená symbol proroka Mohameda, bez ohledu na rozdíly v pohledech sunnitů a ší'itů. Bylo by to na dlouhou debatu. Velmi důkladně se tomuto tématu věnuji a vedu na toto téma diskuse i se vzdělanými mladšími členy královských rodin v Emirátech. Ti všichni mají prestižní vzdělání na britských univerzitách a znají nás, tedy Evropu, mnohem lépe než my je.

Divadelní hru v Brně jsem neviděl, ale děsí mě některé reakce, zvláště oněch tzv. slušných lidí. Vnímám rozdíl mezi cílenou recesistickou provokací či spíše plánovanou urážkou a uměleckou licencí, byť nemusí být šálkem mého čaje.

Svět je neklidným, nejistým a i nebezpečným místem. Ale jiný nemáme. Je těžké se v něm vyznat, a to i kvůli informační inflaci, všudypřítomné manipulaci a šíření všemožného zla. Nemyslím si, že nás spasí nějaký náhlý globální faktor X. Věřím, že nám však může pomoci více trpělivosti, více odvahy, více pokory a více profesionality. Věřím na pevné životní postoje a nebojácnou obhajobu zásad, které se opírají o základní hodnoty lidské existence a společného nažívání. Věřím v elementární respekt k jinakosti. Proto je tak klíčové vzdělání – svět mohou uchránit před zkázou jen lidé vzdělaní, informovaní, moudří a také mravní. Jen ti se pak mohou, opřeni o svou znalost, zkušenost a víru, pustit do nebojácných střetů se zmanipulovanými davy. Bez těchto obhájců pravdy a spravedlnosti nám hrozí nebezpečná budoucnost pod diktátem lži a strachu.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1