TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Pitomosti, nálepkování, granty

Nálepkování úplně znemožňuje rozlišovat? Chcete důkaz?

Jan Čulík se chtěl vyjádřit k přidělování dotací Ministerstvem kultury[1]. Letos je v odůvodnění nepřidělení několik hodnotících soudů komise o názorovém zaměření časopisů. Je tu podezření na cenzuru svého druhu. Čulík bez udání důvodu onálepkoval časopisy, které nic nedostaly: jeden jako ultrapravicový (Babylon), druhý jako neokomunistický, resp. ultralevicový (Literární noviny). Pak se vyjádřil, že dotovat „jednostranné“ stát nemusí. Hlavně ale v komisi nemá sedět David Zábranský. Má totiž nálepku od Čulíka: „...autor prvního opravdu fašistického, špatně napsaného a hnusného románu v českém jazyce.  Autor, který by byl v normální společnosti ostrakizován...“

Při té vášni s nálepkami zcela zmizela podstata: Babylon není „ultrapravicový“ ani „ideologicky jednostranný“ (publikují tam monarchisti, komunisti, anarchisti i lidi, co jsou všechno tohle dohromady nebo nic z toho).

Literárky komise nedokázala odmítnout férově – dostávají dost za proruskou propagandu odjinud, tak proč jim přidávat. Komise se zbaběle uchýlila k zástupným polopravdám.

Zábranskému by měl někdo argumentovaně napsat, proč je jeho román fašistický a hnusný.

Ale hlavně by v té komisi přece neměli sedět a rozhodovat lidé spojení s časopisy, které se ucházejí o dotaci ve výši 15 miliónů – letos ji dostali všichni ti, kteří měli své lidi v komisi.

Odůvodnění rozdělených miliónů je zcela bez argumentů, bez důkazů a odkazů – textík na pár řádek. Vynechávám, že se tam na několika místech vysloveně lže (např. Babylon až na výjimky nepřetiskuje na papíře, co má už na webu, ani vice versa). Takové „odůvodnění“ soudný člověk nepodal ani na vyúčtování stokorunových vydání.

Ministrovi v demisi střety zájmů komise ani invalidní odůvodnění zjevně nevadí. Logicky: sám je, jako celá jeho vláda, ve střetu zájmů a invalidní. Britské listy zas nejradši nálepkují nebo kážou.


Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1