TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Do Česka míří další ostatky!

Vatikán, Praha. V pátek 20. dubna v odpoledních hodinách byly ostatky pana kardinála Berana letecky dopraveny do vlasti. Přílet, který přenášela TV NOE, byl plánován na 18. hodinu. V sobotu 21. dubna vyšla v 10 hodin po krátké modlitbě procesí s ostatky kardinála Berana ze Strahovské baziliky přes Pohořelec, Loretánskou ulicí na Hradčanské náměstí. Rakev s ostatky vezena na pohřebním voze taženém šestispřežím starokladrubských vraníků. V 11 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha sloužena slavná mše sv. ke cti sv. Vojtěcha. Hlavním celebrantem byl Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Bohoslužbu přímým přenosem vysílala Česká televize.

Prezident Zeman se omluvil, že se mše nezúčastní, což se stalo terčem kritiky řady jeho odpůrců. „Beran byl obětí dvou totalit, nacistické i komunistické. Za živa se nesměl vrátit domů. Do jaké země se kardinál Beran vrací dnes? Do země s prezidentem Milošem Zemanem, který se v ten samý den, kdy kardinála vítáme, vydává na sjezd komunistů,“ uvedl bývalý neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer.

„Nikdo dnes nevěří, že svět je černobílý a pan prezident si nejdříve vyslechne, jaké zkušenosti s panem kardinálem mají komunisté a teprve poté si na něj utvoří svůj názor. Pan prezident je stejně jako Beran zastáncem svobody svědomí, a proto by mu do toho, kde o víkendu bude, neměl nikdo mluvit,“ odmítá výtky hradní mluvčí Ovčáček.

„Od repatriace ostatků pana kardinála očekávám duchovní povzbuzení věřících i evangelizační akcent pro nevěřící,“ přibližuje generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl. Účinky jsou patrné již nyní. Kardinála Berana totiž přivítala květinou i ministryně obrany, která plánuje zahrnout v následujících letech ostatky světců do systému vzdušných sil České republiky. Na námitku, že pan Beran doposud svatořečen nebyl, odpověděla paní ministryně rázně: „Hned v sobotu důrazně požádám pana kardinála Duku, aby s tím něco udělal. Není možné, abychom desítky let čekali na repatriaci a mezitím nestihli vyřídit papíry alespoň na blahořečení!“

Jak se ale redakci tisíckráte podařilo zjistit, slavnostním převozem ostatků kardinála Berana příběh zdaleka nekončí.

„Mohu prozradit, že ve výhledu jsou i další repatriace“ usmívá se olomoucký metropolita arcibiskup Jan Graubner. „Tak například českobudějovická diecéze již chystá přenesení ostatků sv. Jana Nepomuka Neumanna až z daleké Filadelfie. Následovat bude brněnská diecéze, kam poputují z Vídně ostatky tasovického rodáka sv. Klementa Maria Hofbauera. V současnosti již probíhají intenzivní jednání s americkou respektive rakouskou biskupskou konferencí,“ dodává metropolita.
„To ovšem není vše. Na závěr chystáme i repatriaci světce z nejuctívanějších, svatého Cyrila, na místo, které mu po právu náleží, tedy z Říma do Velehradské baziliky. Ovšem akci takového rozsahu nepřipravíte za týden. Myslím, že se Praha, při vší úctě, se se svým šestispřežím starokladrubských vraníků ještě má co učit. Skauti, rybáři, myslivci, družičky, krojovaná mládež“ vypočítává arcibiskup smělé plány. „Velehrad bude Compostela východu,“ plánuje Graubner.

Celá věc překračuje hranice katolické církve. „Ano, je to tak,“ potvrzuje Daniel Ženatý, synodní senior Českobratrské církve evangelické. „Chystáme se do Naardenu pro Jana Ámose. Nastal čas, aby se věčný exulant konečně vrátil domů“. Pohyb je i u Československé církve husitské. Jak redakci sdělil její VIII. patriarcha Tomáš Butta, delegace husitské církve je již na cestě do Kostnice. „Mistra Jana bychom chtěli vrátit do Betlémské kaple. Nezastírám ale, že to bude z mnoha důvodů komplikované,“ krčí rameny Butta.

(Tisíckráte Se non è vero, è ben trovato.)

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1