TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Tři Babišovy metody aneb predátor na lovu

Někdy se může zdát, že dnešní vládce nad českou krajinou jen tak improvizuje a ono mu to souhrou různých náhod vychází a prochází. Jenže tak snadné to nebude. On vlastně realizuje svůj ďábelský plán na převzetí státu. Samozřejmě, že platí rčení o tom, co se v mládí naučíš, ke stáru jako když najdeš. Mladý bezskrupulózní kariérista se věkem stává starším bezskrupulózním kariéristou. Jinými slovy, z čeho by rostli zlí lidé, ne-li ze zlých dětí. Ke zlu nejvíce ponouká naděje na beztrestnost a beztrestný osobní profit, to pak jdou všechny ohledy stranou.

Babiš používá tři základní metody k ovládnutí osob, které hodlá zařadit do svého plánu, anebo naopak je zlikvidovat, aby mu nestáli v jeho vítězné cestě. Tou základní metodou jsou složky. Na každého má svou složku. Tak jako se estébáci připravovali na své verbovačky, tak i on si každého důkladně zmapuje. Právě proto má k tomuto účelu vytvořen svůj bezpečnostně-analytický tým, který tvoří zkušení harcovníci ze zpravodajské komunity a bývalí elitní policisté. Na každého se něco najde. Málokdo by si přál svou osobní skandalizaci v Lidových novinách. Tato metoda je pro něj dvojnásobně účinná, neboť platí, že Babiš nedrží žádné dohody, včetně těch, které učiní s těmi, kterým nechá nahlédnout do jejich složek.

Druhou základní metodou jsou peníze, respektive jejich vidina. Tato metoda je praxí osvědčená a dostatečně zavazující. Mnohdy je k propojení použit zkušený prostředník, takový krizový vyjednavač. Vzpomínáte na ty usměvavé tváře v bílých košilích z kampaně ANO? Mnohé z těchto tváří to měly jako slušně placené angažmá. A není jisté, zdali si všichni již tehdy uvědomovali, že se z té košile časem stane svěrací kazajka, z níž se nedá vystoupit. „Prachy, jenom prachy nečekají, jen po nich šáhneš a už tě mají.“ Když promluví peníze, tak pravda obvykle zmlkne. Posouvání různých částek tam a onde uměl mág Babiš i ve své byznysové kariéře, a teď tuto metodu jen rozšířil a upřesnil v nové situaci.

K těmto dvěma základním metodám lovu predátora se přidává ta dnes nejúčinnější, a to je nabídka mocenských pozic. Když rozhodujete de facto o všem a o všech, tak to jde jako po másle. A čekatelů je libovolné množství, a to nejen z politické divize Agrofertu. Stačí si prstem ukázat – v parlamentu, ve státních institucích, ve státních podnicích, prostě všude. Moc je mocná čarodějka neboli sakra silný motiv.

A teď si představte, že se tyto tři metody použijí zároveň anebo v různých kombinacích. To je síla přímo nebeská. Babiš si může do své vlivové a vztahové mapy zapichovat další a další skalpy. Součástí této taktiky je pochopitelně i nepřetržitá propagandistická kampaň, která si již v ničem nezadá se sebeoslavou prezentací Vladimíra Vladimíroviče. Koncentrace moci, střety zájmů, rozporuplná minulost? Koho to zajímá? Sláva patří vítězům!

Rozbít tento zvrácený konstrukt, anebo jej alespoň rozkrýt a odmaskovat, nebude vůbec snadné. Babiš totiž není vázán či limitován vůbec ničím, žádnými zvyklostmi, pravidly psanými či nepsanými, hodnotami, programem. Jediným axiomem jeho projektu získání absolutní moci je konat vždy tak, aby to pro něj bylo výhodné. Nic jiného ho nezajímá. To je podstata jeho bytí. Heslo o tom, že se někdo nechá opít rohlíkem, je v jeho případě až komicky absurdní, neboť ty vodnaté rohlíky dodává konzumentům jeho impérium. Tedy kromě jeho jiné, nezřídka štědře dotované, produkce. Je to takové babišovské perpetuum mobile. 

Jediným skutečným nepřítelem Babiše je Babiš sám. Zní to banálně, ale je to tak. Je sice obklopen mnoha oddanými posluhovači, ale on přesto nevěří nikomu. Podle sebe soudí jiné, a říká si, že to všechno může být jenom hra, co když ten někdo je stejně záludná šelma jako on. A tak je na vrcholu své pyramidy vlastně osamocen. To samozřejmě není důvod k tomu, abychom ho litovali. Vybral si sám, ale do svého plánu tak či onak zatáhl celou zemi, důsledky jeho her už neseme a budeme nést všichni, nejen ty jeho usměvavé tváře v bílých košilích.

Svítí nám všechny výstražné červené kontrolky. Kompromisy s ďáblem zpravidla nekončí nijak dobře. Je nejvyšší čas, aby si opozice proti komplotu Zeman–Babiš–Okamura–komunisti uvědomila svou osudovou zodpovědnost. Tato mocenská osa není o nějakém pevném a nerozborném přátelství, je to jen účelové spolčení kumpánů, ale funguje, a to dosti bezohledně. Znovu opakuji, že se demokraticky smýšlející politická opozice musí propojit s demokraticky smýšlející veřejností a razantně se postavit zlu, které nebezpečně metastázuje. Bylo by dobré mít akceptovatelného spíkra tohoto propojení, aby se ten společný potenciál politického a občanského vzdoru netříštil a neoslaboval. Čas totiž běží neúprosně.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1