TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

„Svatá prostoto!“

říkával můj děda a spráskl ruce, když v době normalizace čas od času přiběhl jeho syn s nějakým novinovým článkem a vzrušeně oznamoval, že údajně ten a ten text naznačuje mezi řádky brzkou změnu režimu. „Dokud to nezačne v samotném Rusku, nic se tady nezmění,“ komentoval strýcovo vzrušení děda a zamítavým gestem odstrkoval vnucované noviny. Gorbačovovy perestrojky a glasnosti, jež Sovětský svaz a jeho impérium destabilizovaly takovým způsobem, že skoro 30 let už žijeme ve svobodné společnosti, se děda bohužel nedožil. Zemřel čtyři měsíce před historickou změnou sovětského generálního tajemníka.

Vzpomněl jsem si na jeho slova i rezignované gesto s rukama, parodující bezbřehou naivitu, při čtení oficiálního stanoviska Bílého domu k vyhoštění 60 ruských diplomatů. Mluvčí Sarah Sandersová říká: „… po vyhoštění Rusů budou Spojené státy bezpečnější zemí, protože bude omezena ruská schopnost slídit po Američanech a provádět tajné operace.“

Svatá prostoto, jestliže to prezidentova mluvčí myslela vážně, potřebovala americká vláda k adekvátnímu kroku až aféru s jedem otráveným bývalým ruským špionem Sergejem Skripalem v britském Salisbury? A jsou opravdu tak naivní, že si od 60 vyhoštěných zaměstnanců ruské ambasády slibují omezení protiamerických aktivit Kremlu v USA? A to v době, kdy Rusové podle všeho díky moderním technologiím ovlivnili výsledky jejich posledních prezidentských voleb?

Zůstaňme ale u klasické špionáže. Diplomaté ve službách rozvědky bývají většinou rezidenti, řídící své agenty v cizí zemi. Odjedou-li z Ameriky zpět do Ruska, možná to na krátký čas omezí působení jejich agentů, ale to jen do okamžiku, než je někdo povolaný opět oživí. Rezidenti jsou zajisté významní, avšak pro slídění a provádění tajných operací jsou nejdůležitějším článkem kterékoliv špionážní sítě světa agenti. Tedy anonymní a svým způsobem obyčejné osoby. V tomto případě třeba amerického původu anebo úspěšně infiltrovaní cizinci. Vzpomeňme, jakou význačnou událostí pro americkou FBI bylo například odhalení dlouholetého agenta StB Karla Köchera v CIA v roce 1984. (Celou kauzu detailně zpracovává výborná knížka Český krtek v CIA od Vladimíra Ševely.)

Spojené státy ale i Evropská unie zkrátka nebudou bezpečnějšími zeměmi, jestliže v rámci Skripalovy aféry vyhostí několik desítek ruských diplomatů, byť jde o důležité gesto vůči stále agresivnější ruské politice. Do Ameriky i do EU se dnes bez problémů dostane každý Rus, který není na seznamu z různých důvodů nepřijatelných osob. A kdoví, kolik takových ruských Köcherů pod rouškou byznysmena, obchodníka, studenta, sportovce atd., v té které zemi legálně působí? I tato skutečnost je ale zástupný problém. Ostatně své špiony a rezidenty mají recipročně mezi sebou i demokratické země. Avšak tito nepracují s cílem odstranit či alespoň oslabit aktuální politický systém.

Hlavní problém proto leží někde jinde: za kremelským cimbuřím, odkud se šíří nenávistná politika vůči svobodnému světu. Pokud by se z Ruska stal normální stát, spojenec, tato zlověstná aktivita by jistě skončila. „Svatá prostoto“, řekl by na to možná můj děda a spráskl by ruce. Ale proměna Ruska, byť na pouhých pár let, se Západu už jednou podařila a navíc bez jediného výstřelu.

Tehdy to vyžadovalo především dvě věci – nestrkat hlavu do písku před agresivní sovětskou politikou a nevěřit těm periodám, v nichž režim zahnaný do úzkých nastavoval světu příjemnější tvář. Což za současného napětí možná Putinovo Rusko předvede při fotbalovém mistrovství světa, které za dva měsíce pořádá. I Hitler měl svou libou výkladní skříň v podobě berlínské olympiády, jíž zahraniční sportovní delegace nejen radostně tleskaly, ale při nástupu na olympijský stadion bez donucení i hajlovaly.

Ze zkušeností s nacismem i s komunismem proto plyne poučení i ohledně současného Ruska. Dokud tam budou vítězit, bez možnosti prezentace silné opozice, vládní politici a jejich strana s výsledky 77 % (jako naposled Vladimír Putin), jde o jasný signál neměnného statu quo. A až dotud také budou odjíždět do svobodného světa někteří Rusové s jediným cílem: uškodit mu.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1