TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Paradoxy kolektivní paměti

Historici a badatelé jásají, filmaři jsou zvědaví na kvalitu, v novinách se píše o „epochálním nálezu“. Objev dvacítky beden s originálními zvukovými a filmovými záznamy z procesu se skupinou komunistů s Rudolfem Slánským v čele je bezpochyby důležitý. A svým způsobem i senzační. Nález svědectví o jednom krvavém období československých dějin v jakési opuštěné továrně v Panenských Břežanech, tedy na místě, kde svého času v tamějším zámečku přebýval říšský protektor Reinhard Heydrich, obsahuje nejen příchuť zápletky filmového thrilleru, ale i určité symbolické prolnutí mezi dvěma tvářemi smrtelně nebezpečné totality.

Zejména historikům umožní 14hodinový dokument z pankrácké soudní síně další prohloubení znalostí o tomto účtování s „protistátní skupinou ve službách imperialismu“. O účtování ve vlastních řadách, jež mělo ukázat tvrdou a nelítostnou pomstu „zrádců“ ve smyslu dobového sloganu básníka Ivana Skály – psovi psí smrt. Vykonstruovaný krutý monstrproces i rozsudky měly rovněž zastrašit i další potenciální nepřátele, především bolševiky židovského původu a samozřejmě také veřejnost.

Až tedy budou místy poškozené filmy opraveny, podle slov ministra kultury Ilji Šmída by je měla vidět i veřejnost. Režisér Martin Vadas, který se oficiální prezentace nálezu zúčastnil a z podobných dokumentů před časem sestavil několikadílný seriál o procesu s Miladou Horákovou, bezpochyby vytvoří stejně dlouhé dokumentární dílo. Zajisté se pak o něm bude psát a informovat v médiích, zainteresovaní historici poskytnou zasvěcené rozhovory, v Knihovně Václava Havla anebo někde jinde po České republice proběhnou diskuzní tematické večery atd.

Co uvidíme, o čem se bude psát a debatovat? O nešťastných a k nepravdivému svědectví mučením donucených lidech, kteří tento vrcholně nespravedlivý systém sami budovali a do jeho krvavé mlýnice nakonec sami spadli. A v této souvislosti se možná bude mluvit i o statisících opravdu nevinných občanech tehdejšího Československa, kteří do komunistické mlýnice padali před procesem se Slánským i později.

Jeden by zkrátka řekl „výborně, to je to správné vyrovnání s dějinami!“ Jenomže souběžně s tím bude nadále místopředsedou Parlamentu bývalý agent StB „Falmer“, přesněji řečeno předseda dnešní komunistické partaje Vojtěch Filip, jehož strana se hrdě hlásí ke své minulosti. A jeho strana taky bude v tiché koalici rozhodovat o osudech této země spolu se stranou premiéra a dalšího bývalého komunisty a agenta StB „Bureše“. A v Parlamentu budou mít slovo i někdejší příslušníci mlátícího Pohotovostního pluku VB z Hrdlořez pánové poslanci Zdeněk Ondráček či ministr vnitra Lubomír Metnar. A prezident této země ke stému výročí vzniku ČSR jistě vyznamená nějakého zasloužilého soudruha, podobně jako když za svého prvního mandátu takto poctil například bývalého předsedu JZD Slušovice Františka Čubu. A televize Barrandov po x-té pustí na své obrazovky majora Zemana. A skoro dvě třetiny národa, soudě podle posledních výsledků parlamentních voleb, budou s dojetím vzpomínat na vládu pevné ruky a její sociální jistoty.

To jsou ty dějinné paradoxy, chtělo by se říct. Jenže i za dějinnými paradoxy jako obvykle stojí lidé. Buď s krátkou pamětí, anebo naivní snílci či nepoučitelní hlupáci. A to nejen ti dnešní, ale především ti, kteří před 30 lety volali: „Nejsme jako oni!“ Tam leží kořeny současné schizofrenní situace, viděné z pohledu senzačního nálezu starých filmových cívek.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1