TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Rudí prezidenti

Když jsem končil základní školu, byl zrovna zvolen prezidentem ČSSR Gustáv Husák. Stalo se to koncem května a pár dnů nato přišel do naší třídy školník se štosem oficiálních fotografií nové hlavy státu pod paží. Sundal zarámovaný portrét Ludvíka Svobody visící kousek nad tabulí a uvolnil zadní podložku. Byla přestávka a na rozdíl od spolužáků, kteří vyběhli na chodbu, jsem mu zvědavě asistoval.

S napětím jsem totiž očekával, co školník udělá se soudruhem Svobodou, až na jeho místo zasune soudruha Husáka. Že by ho hodil do koše? Konalo se však větší překvapení. Zpoza podložky nejprve vyklouzla rozměrově totožná podobizna soudruha Gottwalda, poté Zápotockého, Novotného, a teprve potom Svobody. Starší muž v montérkách k nim připojil soudruha Husáka, portréty srovnal a opět je zasunul do rámu. Operace trvala možná dvě minuty. Když jsem se školníka zeptal, proč staré fotografie neodstraní, zachechtal se a spiklenecky prohodil: „Třeba se ještě některý z nich bude hodit.“ Vzápětí zazvonilo a spolužáci se vrátili do třídy. Změnu prezidenta za sklem nad tabulí zaregistrovali, o tajemství ukrytém pod lištami rámu samozřejmě nevěděli nic. Poslední měsíc ve škole jsem proto často pozoroval bezobsažný výraz nového prezidenta a představoval si tváře jeho předchůdců, jak se za rámem obrazu dívají na temena svých následovníků. Až na soudruha Gottwalda, jehož zadní partie hlavy nesledoval nikdo. To prázdno za Gottwaldem bylo nechtěně symbolické, i když mě to tenkrát nenapadlo. Naše doba přece začínala až s prvním dělnickým prezidentem – před ním nebylo nic, co by nás mělo či smělo zajímat.

V minulosti se těm pěti vyjmenovaným mužům říkalo dělničtí prezidenti. Česká televize nazvala svůj dokumentární pětidílný seriál na toto téma Rudí prezidenti. Jim by to podle všeho ani nevadilo, vždyť rudá je barvou revoluce minimálně od časů pařížské Komuny, k níž se tak hrdě hlásívali.

První díl s výmluvným názvem Sjednotitel ve strachu – Klement Gottwald byl odvysílán v pátek 23. února. Jestliže i zbylé části zůstanou na stejné úrovni, máme se na co těšit. Tým, který seriál dával dohromady, se přiklonil ke klasické formě dokumentu. Tedy žádné dodatečné a často nepřesvědčivě nahrané historické scény s herci či s komparsisty doplněné o sekvence z filmových archiválií, jak tomu bývá v posledních letech zvykem. Kvalitní a klasicky provedený dokument naopak vyžaduje trpělivou a promyšlenou práci s archivními záběry a samozřejmě dobrý komentář. To vše se v prvním díle režiséru Romanu Vávrovi a scenáristům Miloši Doležalovi a Luďkovi Navarovi povedlo. A to nejen přiblížením atmosféry kultu osobnosti, ideologického fanatismu a zároveň i smrtelného strachu, jenž se tehdy šířil z Hradu po celé zemi, ale i zachycením zjevné estetické degradace, kterou nástup komunismu přinesl ve všech formách společenského života. V dokumentu Sjednotitel ve strachu ji ztělesňuje především prezidentova manželka Marta Gottwaldová. Je známo, jak moc se chtěla vyrovnat bývalé první dámě Haně Benešové. Ať se však snažila sebevíc, z dobových záběrů se nelze ubránit pocitu, že Hrad skutečně dobyla sprostota. Elegance zkrátka nesouvisí pouze s drahými kostýmy, šperky a kožichy, ale i s kultivovaností, vzdělaností a stavem ducha.

Pečlivé prohledávání filmových archivů nadto přineslo i objev několika dosud neznámých záběrů. Třeba z Gottwaldova soukromí anebo ze Španělského sálu na Pražském hradě, kde mladičký herec Josef Vinklář recituje roztřeseným hlasem jakousi komunistickou básničku před zachmuřeným Gottwaldem, Zápotockým, Čepičkou a dalšími soudruhy. Což mě osobně potěšilo, poněvadž téměř o 40 let později stál tentýž herec 28. října 1988 na Václavském náměstí na tribuně vedle zachmuřených soudruhů Štěpána, Kapka a dalších, a opět něco deklamoval. A pak že nejsou lidé věrní svým ideálům anebo něčemu jinému?

Soudruh Gottwald se v rámečku nad tabulí v naší školní třídě díval na zátylek soudruha Zápotockého. Část seriálu o tomto rudém prezidentovi se jmenuje Muž z lidu a Česká televize jej odvysílá 9. března.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1