TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Česko-slovenská, estébácká pouta byznysu

Je nanejvýš vhodné pozorně sledovat dění u našich sousedů po šokující vraždě mladého slovenského investigativního novináře a jeho snoubenky. A to nejen proto, že některé vyšetřovací verze případu sahají nejen do Itálie, ale údajně i do Česka. Pro mnohé zkušené kádry bývalého Československa, a jejich nástupce, se společný stát vlastně nikdy nerozdělil. Významní českoslovenští oligarchové mají klíčové pozice v obou sousedních státech, platí to zejména o skupině Penta, J&T a v neposlední řadě o Andreji Babišovi. Mají vlastně dominantní postavení v mnoha byznysových komoditách, v médiích, a přímo či nepřímo v politice a státních institucích. Kluci, co spolu mluví, se vždycky nějak dohodnou a vyhoví si. Slováci mají navíc v Čechách krom jiných premiéra i primátorku Prahy. To není málo.

20.2.2015 vydalo tehdejší Svobodné fórum (dnes – www.forum24.cz) rozhovor s významným slovenským novinářem Eugenem Kordou. Vilém Besser se hned v první otázce zeptal pana Kordy takto: „V České republice vlastní ministr financí dva největší deníky, myslíte, že je to normální?“ A Eugen Korda odpověděl: „Samozřejmě, že to není normální. A problém je v tom, že na Slovensku je také majitelem několika novin a podle všeho vlastní i premiéra Fica a některé členy vlády. Vždyť už dříve pronikly na veřejnost informace o tom, že pan Babiš sponzoroval volební kampaň strany Smer a dnes je za to velkoryse odměňován daňovými úlevami pro jeden z největších slovenských podniků, který patří do jeho podnikatelského portfolia.

Jeho slova o tom, že Babiš významně finančně podpořil Ficovu kampaň v roce 2006 potvrzuje další slovenský investigativní novinář Marek Vagovič (mimochodem kolega zavražděného Jána Kuciaka ze serveru Aktuality.sk a autor knihy Vlastnou hlavou, aneb Ako predal Fico krajinu oligarchom), který se odvolává na člena vedení strany Smer Ivana Vargu. Sponzorský dar však neputoval přes oficiální účetnictví strany Smer, a Babiš, jak je jeho „dobrým“ zvykem, vše popírá. Podle něj je to další účelovka. A určitě by Babiš popřel i to, že by se znal s bývalým ministrem hospodářství za stranu Smer Pavolem Pavlisem či poslancem za tutéž stranu Marošem Kondrótem. S tím prvním byl spolumajitelem firmy Port Service Bratislava a ten druhý byl kolega z Petrimexu. Oba se významně zasloužili o investiční pobídku pro Babišův podnik Duslo Šala ve výši cca 1,5 mld. Kč. Prostě a jednoduše-stará pouta nerezaví.

Dalším údajným vlivným sponzorem Ficovy strany Smer měl být podle záhadného spisu Gorila také Juraj Široký, krom jiných spolumajitel stavební firmy Váhostav. Široký byl ve druhé polovině osmdesátých let elitní rozvědčík komunistické státní bezpečnosti pod krycím jménem major Belan, působil na československé ambasádě ve Washingtonu. Na počátku roku 1990 se vrátil do své vlasti, a s Borisem Vostrým a Viktorem Koženým, s nímž se znal ze svého působení v USA, spoluzakládal Harvardské investiční fondy. Řadu svých výnosných obchodů prováděl a provádí v éře vlád Roberta Fica, často s finanční účastí Privatbanky, kterou kontroluje finanční skupina Penta, rovněž často zmiňovaná ve spise Gorila, který se týkal propojení velkého byznysu a velké politiky na Slovensku. Ředitelem divize firemních rizik investiční skupiny Penta byl Alojz Lorenc, poslední náčelník StB. Tentýž Lorenc, který vydal v průběhu sametové revoluce rozkaz, že složky StB nemají nijak zasahovat do situace a poté nařídil skartaci mnoha dokumentů z archivu StB. Jinými slovy – muž s největším polistopadovým vyděračským potenciálem. V roce 1993 byl za své činy v době socialismu odsouzen ke čtyřletému nepodmíněnému trestu. Trest si nikdy neodpykal, odjel na Slovensko, jehož orgány po té trestní stíhání zastavily a rozsudek zrušily.

Nuže, vítejme v československé posttotalitní realitě, zemích zapomnění či lépe bezvědomí. Z této nemravné atmosféry a agrese mocných se zrodil i onen ohavný čin úkladné nájemné vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Týká se nás to více, než jsme schopni a ochotni si připustit. Jedno je jisté, a sice to, že v sídle vládní strany Smer v Súmračné ulici v Bratislavě vypukla panika. U nás v Praze na Chodově je klid a pohodička, že ANO, ale Mára maká a maká a maká, a drží se zásady, že nejlepší obranou je útok. Na dotěrné otázky, jsou-li nějaké, existuje osvědčený mustr – jde po mně mafie, je to komplot zkorumpované pakáže, nevím, nepamatuji se, neznám, samá účelovka, a pravda a láska nech ide do pi**.

Takže čau lidi, a kdyby něco, tak sorry jako.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1