TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
Strom

Tam, kde teče Jizera

Tam, kde teče Kamenice,
tam, kde teče Jizera,
hodných lidí na tisíce,
skoro žádný mizera.

Jsou tu lidé dobří,
pilní jako bobři.
Velmi málo pobudů,
tady asi pobudu.

(Jára Cimrman)

Poslední bezpečně zjištěné místo pobytu Járy Cimrmana, obec Liptákov, umístili tvůrci této fiktivní osobnosti na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, konkrétně na území obce Příchovice nedaleko Tanvaldu. Pozůstalost tohoto českého génia a dobrodruha, z níž pochází i citát uvedený výše, mohou znalci Járy Cimrmana obdivovat v muzeu U Čápa. Kromě sbírky se mohou potěšit i nádherným výhledem po širých horách s roubenkami rozesetými po krajině nebo si dopřát místní pivo značky Světoběžník.

V tomto čase sem však většina návštěvníků míří nejspíš za lyžováním. Sněhu je na svahu pod příchovickým kostelem sv. Víta víc než dost a parkoviště je doslova obsypané auty.

Výjimečně však zaparkuje nad svahem u kostela i vůz, jehož osazenstvo má namířeno na opačnou stranu, totiž na hřbitov. To potom zastaví BMW s německou značkou poblíž hřbitovní zdi, vystoupí z něj dáma v kozačkách a kožichu s vuittonkou pod rukou a zapálí si cigaretu. Otevře dveře u spolujezdce a z auta vystoupí druhá, ještě starší dáma, která působí posmutněle.  Každá drží v ruce umělé květiny, které jsou v tomto kraji běžně k sehnání ve špeluňce označené červeným nápisem Potraviny, kde mají otevřeno od rána do večera, a to i ve svátek.

Řidička, luxusně oblečená a s nápadnou úpravou horního rtu, do obrazu u omšelé hřbitovní zdi jaksi nezapadá. Dlouze se zahledí za cigaretovým kouřem stoupajícím k nebi, odhodí nedopalek na promrzlou zem a vyrazí ke hřbitovu. Starší paní, které už věk nedovolí narovnat se v zádech, se velmi pomalým krokem vydá za ní.  

Svah pod příchovickým kostelem je zvláštní.  V muzeu U Čápa to žije připomínkou někoho, kdo tu nikdy nepobýval, o pár metrů výš se pomalu zapomíná na ty, kteří tady kdysi po staletí pobývali doopravdy, ovšem jejich příbuzní na tomto místě už dávno nežijí.    

 Picture111

Pomník i strom se nacházejí v Horním Polubném.
Foto: Zuzana Gellrichová

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1