TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Osobní rituál slunovratu

21. prosince v 16:28 nastane astronomická zima a slunce vstoupí do znamení Kozoroha. Co to znamená pro vývoj dalších dnů na severní polokouli, netřeba vysvětlovat. Návrat světla si pravidelně připomínám otočením malé kovové sochy, stojící na poličce kousek od mého stolu. Jde o dávný dar jednoho kamaráda, jenž těsně po listopadu 1989 přivezl při své první cestě na Západ. Z kovu vytepaná lidská postava má pokorně shrbená záda a evidentně někam míří za pomoci obou dolních a jedné horní končetiny. Druhou rukou jakoby naopak zkusmo osahávala prostor před sebou. Takto nazírána budí spíš dojem nejisté opice. Hlavu má ovšem zdviženou, a proto lze vidět protáhlý lidský obličej se stopami úzkosti na zkřivených rtech, ale i záblesk naděje ve štěrbinách očí. Mistrovské dílo vytvořil umělecký kovář Jaroslav Válek. Když kamarád v jedné pařížské kavárně sošku rozbalil, přidal k ní tento komentář: „To jsme přesně my, jak teď po komunismu přicházíme zpátky do Evropy.“

Takže ten kovový obličej otočím směrem k oknu, ke slunci. Při letním slunovratu tomu bude naopak. Minimálně dvakrát do roka si tak vždy vzpomenu na slova přítele. Navíc v okamžiku, kdy přemýšlím o tajemné spolehlivosti naší planety. O tom, jak se navzdory lidskému hemžení přesně točí a vyklání, a současně celý ten mumraj klidně nese dál.

Je to možná hloupý rituál, ale ukazuje na věci, které nás naštěstí přesahují. A připomíná i vrtkavost a proměnlivost života, neboť někdejší opičáci s úzkostně nadějnými výrazy dnes vypadají třeba nafoukaně a povýšeně, aby zas jednou pokorně hrbili záda.

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1