TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Pokrok tam a zpátky

Poslední dobou ožila v Senátu a částečně i v Poslanecké sněmovně rozprava o tom, že by se mohl zmírnit úplný zákaz kouření v tuzemských pohostinstvích. Víceméně by si o kouření či nekouření rozhodovali sami majitelé podle své klientely a osobních zkušeností s podnikem. Věci by se tedy vrátily opět tam, kde byly před 31. květnem, kdy zákon vstoupil v platnost.

Před časem bych novelu přivítal. Jenže teď váhám. Pokud se tak stane, aspoň u nás na vesnici přijdeme o jeden z mála zdejších pozoruhodných jevů. V místním lokále se totiž i za nynější tabákové prohibice může kouřit. Přesněji řečeno může, ale až po zavírací hodině. Což ovšem bývá fascinující zážitek, kdy má člověk pocit, že zrovna překročil rovník.

Představte si plavbu po řece Ivindě z Makokou do Booué v Gabonu. Tedy malý člun napěchovaný domorodci a zbožím, břehy porostlé bujnou vegetací, nezvykle tmavou vodu vůkol. Prales vydává roztodivné zvuky, lidé klábosí, za přídí rozráženou hladinou se táhnou hřebínky vln jako nažehlené záhyby slovácké sukně. A najednou chlapík od kormidla vycení zažloutlé vykotlané zuby do úsměvu a prohlásí: „L´équateur!“ A bárka propluje neviditelnou branou. Navenek ani uvnitř se přitom nic nezmění, ti samí lidé, ty samé kulisy, tentýž stát. A přece jsme na opačné straně zeměkoule.

Ani v místním lokále se nic nemění. Cihlami vyzděný sklep, bar s pípou, železná kamna, pár stolů pro hosty. A přece i toto na první pohled stejné osazenstvo úderem třiadvacáté hodiny rovněž propluje neviditelnou branou. Neboť zrovna v ten čas se majitel podívá na ciferník a prohodí: „Je zavřeno, můžete kouřit!“ Nato obejde stoly a rozdá čisté popelníky. Všichni ti, kteří celý večer chodili s cigaretou nahoru na dvůr, si jako jeden muž spokojeně zapálí. Jsme tak na opačné straně, i když se vlastně vůbec nic nestalo.

Jedná se zkrátka o pozoruhodný jev, z něhož lze mimo jiné odvodit i klíč k takovým záhadám, jako například proč může být elektron v kvantovém poli na dvou místech současně.

A pak že je Parlament zbytečná žvanírna, jak tvrdívají jazyky zlé a pokroku tam a zpátky nepřejícné.

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1