TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Trumpův defekt

Deník The New York Times uveřejnil článek o jednom typickém dni prezidenta Trumpa. Svět se tak dozvěděl, že Donald vstává brzy ráno, ihned začne tweetovat a současně sledovat televizní zprávy. Teprve potom se pustí do vládnutí, plnění různých protokolárních povinností. Než slunce zapadne za Potomacem, vypije 12 plechovek dietní coca-coly a po očku neustále sleduje nějakou obrazovku! Tak burcuje deník Američany i zbytek světa a odvolává se na seriózní zdroje z Bílého domu.

I my máme své zdroje a tak můžeme doplnit, že Trump po odeslání prvních tweetů snídá ovesné vločky s pomerančovým džusem a pak skoro hodinu pečuje o své vlasy. Především o dnes už slavnou blond přehazovačku, která by neměla překrývat prezidentské čelo v úhlu 45 stupňů, což se údajně dávno nenosí, ale splývat v úhlu podstatně volnějším. Přes den pak obyčejně chvatně spořádá několik donaldovských big maců, jež zapíjí osvěžujícím banánovým shakem. Naopak večer po dávce french fries s barbecue sauce s oblibou vysedává před televizí v tyrkysovém županu a stříhá si nehty na noze. V liché dny na levém, v sudé na pravém chodidle. Když už ho pracovní povinnosti k ničemu dalšímu nenutí, nakonec přece jen televizní obrazovku se smutným povzdechnutím opustí a zamíří do postele. Tam s červenomodrým pruhovaným kulichem na hlavě naposled sjede pohledem svůj i-phone, něžně pohladí ztemnělý display, podruhé procítěně vzdychne a ponoří se do snových přeludů o všemi barvami zářícím světě různých požitků. Ráno výše popsané rituály opět propuknou. Jak jinak. Produktivita a úspěch přece zavazují.

Pokud vám modus vivendi nejmocnějšího muže světa něco připomíná, nejste daleko od pravdy. Donald Trump je přece čistým produktem současné západní spotřebitelské civilizace, jež nahradila nebo spíš převálcovala někdejší kulturu. Kulturu vnímanou ve smyslu latinského cultura, neboli péči a šlechtění duše nejen uměním, filosofií, etikou, ale i drobnou a na první pohled zanedbatelnou každodenní lidskou činností. Třeba schopností zastavit se a naslouchat tichu v sobě či v okolí.

Ještě před pár lety by se přitom napsalo „čistým produktem americké konzumní civilizace“. Jenže podívejte se okolo sebe. Kolik blízkých i spoluobčanů začíná den co den na internetu, zmáčknutím tlačítka u televizního ovladače, šlechtěním svého vzhledu, aby vyrazili vytvářet produktivitu a po chvatném dobytí energie různými životabudiči, se večer svalili před nějakou obrazovkou a usínali s tím, že ráno začne ten úspěšný moderní život zase znovu? V tomto směru bylo rovnosti opravdu dosaženo. Ostatně The New York Times nepopsal nic jiného.

Lze si proto živě představit, jak si o Trumpově defektu čtou čtenáři ve svých mobilech, popíjí k tomu třeba coca-colu nebo ukusují hamburgery a spokojeně se o své zážitky ze života amerického prezidenta dělí s dalšími na vlas stejnými trumpisty na sociálních sítích.

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1