TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Trumpův efekt

Prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že za hlavní město Izraele uznává Jeruzalém, a k Chrámové hoře proto přestěhuje z Tel Avivu americkou ambasádu, si lze vyložit všelijak. Taky jej západní i česká média komentovala různě. Třeba jako plnění slibu z volební kampaně, což skutečně tehdy přislíbil. Anebo jako další důkaz toho, že zahraniční politiku Spojených států dělá jinak než jeho předchůdci v úřadě. Neboli žádné diplomatické přešlapování, nýbrž jako slon v porcelánu – hurá do toho. Samozřejmě může jít i o zoufalý pokus odpoutat pozornost od osobních problémů spojených s vyšetřováním FBI ohledně vztahů s ruskými politiky. Celosvětový humbuk, který jeho prohlášení vyvolalo, by tomuto cíli taky odpovídal. Neboli ať to stojí, co to stojí, třeba i další kolo palestinské intifády či teroristických útoků proti Západu. Obdobný postoj je blízký Trumpovu narcismu a zahleděnosti do sebe. Vysvětlení Donaldova nečekaného píchnutí do vosího hnízda zkrátka existuje několik.

Na druhou stranu je poučné sledovat reakce v muslimském světě. A to i mezi těmi zdánlivě umírněnými, jako například v Jordánsku či v Maroku. Tolik manifestované nenávisti, zášti a volání po krvavé odvetě, by člověk spíš očekával po zákeřném vojenském útoku či vraždění neviňátek, než po několika slovech nezodpovědného prezidenta. Jen to celé ukazuje, že mír na Blízkém Východě, potažmo mezi muslimy a západním světem, nebude nikdy pevný a přirozený, dokud se muslimové nezbaví svých komplexů a předsudků vůči Západu a Izraeli. Přesněji řečeno, dokud neupustí od okamžité nenávisti vůči každému, kdo vidí věci jinak než oni. Krásným příkladem takové zaslepenosti je aktuální křik rozhněvaných: „Jeruzalém je náš!“ Jenže právě tam stával první židovský chrám krále Šalamouna, a to minimálně patnáct století před tím, než Umar ibn al-Chattáb dobyl Jeruzalém a začala muslimská éra tohoto města. Aby to bylo ještě složitější, šest set let před budováním islámských svatyní Skalní dóm a mešity al-Aksá na Chrámové hoře zase chodíval jeruzalémskými uličkami vousatý dlouhovlasý muž dnes známý pod jménem Ježíš Nazaretský.

Inu, jak říkával režisér Evald Schorm, „domluvit se můžou jenom domluvení lidé“. Což se v případě Jeruzaléma neděje, a proto slova z Ameriky, že se úředníci budou stěhovat, už mají na svědomí i první mrtvé.

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1