TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Věc: žádáme Vás o jasné slovo.

To je téma dopisu členů Klubu na obranu demokracie a bývalých účastníků nezávislé skupiny Demokratická iniciativa prezidentským kandidátům, které dnes zaregistrovalo Ministerstvo vnitra.

Říjnovými volbami do PS přišly ke slovu „Nové pořádky“. Symbolizují je dvě jména: Andrej Babiš a Miloš Zeman. Naše zásadní otázka zní: chcete výkonem prezidentské funkce korigovat nebo naopak potvrdit vývoj nastoupený v říjnových volbách? Obojí najednou dělat nejde. Ptáme se, abychom věděli, koho máme volit, koho ne a zda má vůbec smysl k prezidentské volbě jít.

Signatáři se obracejí na kandidáty s výjimkou Miloše Zemana, v jehož případě považují otázku za nadbytečnou. A prosí občany, kteří souhlasí a rádi by se zeptali na totéž, aby se k dopisu připojili (viz odkaz níže).

Plný text dopisu je zde:

Vážený pane,

Obracíme se na Vás jako Vaši možní voliči v nadcházející prezidentské volbě. Volba proběhne ve vzrušené době. V říjnu byla důkladně překreslena politická mapa České republiky. Volby do Poslanecké sněmovny PČR potvrdily, že strany, které se po léta podílely na politickém profilu naší země, ČSSD, ODS, KDU-ČSL, TOP09, se ocitly na druhé koleji. Velkou převahu získaly ty, kterým se říká „protestní“ či „antisystémové“.

Uzavřela se jedna kapitola krátkých dějin České republiky, jež dnes bývá opovržlivě nazývána „Starými pořádky“. Pro nás to byl přes všechny nedostatky polistopadový demokratický režim, parlamentní demokracie a právní stát, opřený o ideje občanských a lidských práv a svobod. Období, kdy jsme se z vlastního rozhodnutí vrátili do společenství západních demokratických států, z něhož jsme byli kdysi násilně vytrženi. Někteří z nás o prosazení toho všeho podle svých sil a schopností usilovali už v době bolševického režimu.

Teď se u nás dostali ke slovu hlasatelé dalekosáhlých zásadních změn. Polistopadový režim je označován za dobu, kdy nám vládli politici, co nemakali a kradli. Zazněly základní výhrady k naší příslušnosti k Evropské unii a k euroatlantickému spojenectví. Byly vzneseny požadavky rozsáhlých a podstatných ústavních změn, které by výrazně poškodily naši demokracii. Do otázky byly postaveny i zásady, které patří k základům naší civilizace: ochota pomoci lidem v nouzi a solidarita se spojenci. Ke slovu přicházejí „Nové pořádky“. Změny jsou spojeny především se dvěma jmény: Andrej Babiš a Miloš Zeman.

Prezidentská volba skýtá jednu, možná na dlouhou dobu poslední možnost, jak tento trend ovlivnit. Zásadní otázka, s níž se na Vás obracíme, tedy zní: chcete vývoj, nastoupený v říjnových volbách, korigovat, nebo naopak potvrdit? Samozřejmě víme, že možnosti, které Ústava dává prezidentovi, nejsou neomezené: přesto je to nejvyšší ústavní činitel a jeho hlas má velkou váhu.

Žádáme Vás o jasné slovo: jedno, nebo druhé. Obojí najednou dělat nelze. A činíme tak z praktických důvodů: abychom věděli, komu máme dát svůj hlas a komu ne, a zda má vůbec smysl k volbě jít. Těšíme se na Vaši odpověď.

Zároveň jsme poprosili občany, kteří to vidí podobně jako my a chtěli by se Vás zeptat na totéž, aby se k nám připojili.

V Praze dne 24. listopadu 2017

Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto

Členové Klubu na obranu demokracie a bývalí účastníci nezávislé skupiny Demokratická iniciativa: Petr Dušejovský, Vladimír Fritsch, František Hodík, Vladislav Kahle, Petr Kreuz, Jaroslav Lenert, Martin Litomiský, František Lízal, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Herbert Pařízek, Ondřej Pěč, Jan Pavlík, Hana Petrásková, Tomáš Průša, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Jan Řeřábek, Václav Řeřábek, Jan Scheinost, Lenka Smětáková, Gabriela Sodomková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jiří Šimeček, Ondřej Šimeček, Jana Šťástková, Karel Štindl, Jan Tichý, Stanislav Toula, Otakar Válek, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Hanuš Velebný, Ladislav Voves, Jan Vyskočil, Milan Zapletal, Jan Zima -důchodce

Klub na obranu demokracie Nad octárnou 402/3

162 00 Praha 6 – Střešovice

www.klubod.cz

Facebook: https://www.facebook.com/klubod.cz/email:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

P.S.Dopis jsme připravili 17. listopadu, v den státního svátku, který se pořád ještě jmenuje Den boje za svobodu a demokracii. Rozesíláme ho o týden později, ke dni, kdy byli definitivně zaregistrování prezidentští kandidáti, jeho adresáti.

Za správnost: Bohumil Doležal, předseda KOD, mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Svůj podpis můžete připojit zde.

K našemu dopisu se do 27. listopadu připojilo dalších 701 signatářů. Celkový počet signatářů je teď tedy 745. Sběr podpisů pokračuje! Seznam dalších signatářů najdete zde.

 

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1