TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Nacionalisté - zombie z 19. století

Co udržuje tyto nacionalistické mrtvoly při životě? A proč se historie musí opakovat?, ptá se Robert Menasse, rakouský spisovatel, který se na několik let přestěhoval do Bruselu, aby na vlastní kůži poznal, jak funguje Evropská unie. Na základě svého pobytu napsal o EU román - jmenuje se Der Hauptstadt (Hlavní město) a získal za něj mj. prestižní Německou knižní cenu. Letos byl Menasse hostem Mezinárodního festivalu spisovatelů v Praze, rozhovor s ním pořídila i Česká televize (literární revue ASAP).

Menasse je obráncem Evropské unie, ale kritizuje její fungování. Hlavní slovo v EU mají stále národní státy (Evropská rada, zkráceně Rada). Vše, co lidem na EU vadí je způsobeno prosazováním národních zájmů, („přeregulace“ je lobby národních států v Radě, ne výmyslem úředníků Evropské komise), nebo vetem v Radě („neakceschopnost EU“ – sledování dílčích národních zájmů nebo populistických nálad). Proto EU nemohla reagovat na migrační krizi (státy se neshodly na postupu), proto jsou naše unijní okurky rovné (je to lobby producentů zeleniny - rovných okurek se vejde do jedné bedny víc než těch s nepravidelným tvarem). Politici jednotlivých států se pak vrátí domů a mluví o „diktátu Bruselu“. Menasse to považuje za absurdní. Problém vidí v existenci mezivládního mechanismu v nadnárodní instituci. Představitelé národních států, těchto pohrobků 19. století, tak blokují další vývoj Evropské unie v globalizovaném, nadnárodním prostoru, kde již národní trhy neexistují.

Jak to s Unií dopadne? Historickým milníkem je pro Menasse rok 1914, kdy se evropská civilizace podle jeho slov doslova vyhodila do povětří. Malé národy chtěly svou emancipaci. Zakladatelé Unie však věděli, že nacionalismus je třeba překonat. Rakouský „romanopisec konce jedné éry“? nyní připouští, že se projekt Evropské unie může zhroutit; v tomto případě nás nečeká nic jiného než další války a utrpení. Pak si lidé zase řeknou: To se nesmí už nikdy opakovat. A začneme znovu.

Zdroje:

https://vltava.rozhlas.cz/robert-menasse-pochopil-jsem-ze-roman-je-nejlepsi-zpusob-jak-uchopit-tema-6249981

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11467071846-asap/217562231000023/obsah/552982-rozhovor-se-spisovatelem-a-esejistou-robertem-menassem

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1