TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Video reportáž The New York Times

Pokud si myslíte, že ztráta soukromí je to nejhorší, co vás kvůli Facebooku mohlo potkat, mýlíte se. Video reportáž The New York Times v deseti minutách dokumentuje, co všechno je s Facebookem špatně:

  • Facebook jako cenzor: Facebook cenzuruje přístup k informacím na základě svých vlastních „komunitních hodnot a pravidel“, o kterých toho moc nevíme (např. stačí, když někdo nahlásí „závadný“ obsah). Prostřednictvím své „digitální kolonizace“ se Facebook dostává do přímého konfliktu se státy, které pak následně cenzurují celý internet v zemi. Čína, která internet využívá jako nástroj kontroly nad tím, co si kdo myslí a smí vědět, se v principu chová podobně jako Facebook. Facebook tedy není apoštolem přinášejícím informace (náš „feed“), naopak v důsledku jeho působení přístup k nikým neomezovaným informacím klesá.

 

  • Facebook pokřivuje realitu: Facebook prostřednictvím jednoduchého algoritmu vybírá, jaké zprávy si na úvodní stránce přečtete (tuší, jaké se vám budou líbit) a doporučuje vám nové přátele z vám blízkých kruhů. Pohybujete se tedy v názorové bublině (v angličtině se používá výraz „echo chambers“). Facebook expanduje do všech zemí světa a propaguje „právo se spojit“ (connectivity) jako hodnotu. Ve skutečnosti se ovšem snaží co nejvíce zvýšit počet svých uživatelů – jeho cílem je růst „komunity“. Facebook např. nemá zájem na tom cenzurovat vymyšlené zprávy.  V rozvojových zemích Facebook navíc propaguje internet zadarmo s demo verzí Facebooku, která nabízí jen omezené informace. Důsledky pokřivování toho, co se děje nebo co se stalo, mohou být fatální, viz příklady v reportáži.

 

  • Závěr: Dokument přiznává, že Facebook je dnes nezbytný pro komerční, politický či jiný úspěch, zároveň však skrývá zásadní problémy – ať už s cenzurou, resp. s filtrováním informací, nebo s tím, že umožňuje hromadně sdílet nesmysly, jež pak ovlivňují skutečné dění. Vůbec nejzásadnějším problémem Facebooku pak je, že působí jako spouštěč plošné cenzury internetu ze strany některých států.

(O tom, jak Facebook nenávratně poškozuje mozek, psala Přítomnost zde.)

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1