TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Nenechme se prací připravit o sebe sama

Saša Uhlová provedla nedávno výzkum týkající se špatně placených povolání. Je velmi záslužné, že se jí podařilo toto celospolečenské téma oživit.

Na deníku, který si Saša Uhlová vedla, mne zaujal okamžik, kdy vědomě reflektuje rezignaci na přemýšlení, protože to by už byl luxus, který ji práce za pokladnou neumožňovala:

Když Saša Uhlová seděla za kasou v Albertu, přišel k ní novinář (viděla jeho presskartu v peněžence), zaplatil velkou bankovkou plus dosázel drobné, aby se peníze, které mu bylo potřeba vrátit, daly dobře spočítat. Optal se jí, jestli jí pomohl? Saša Uhlová malátně přitakala s tím, že jí to kasa stejně ukáže. Novinář se k ní po chvíli vrátil a kladl jí na srdce, že příště by měla víc spoléhat na svou hlavu než na kasu. „Nejsem nijak krvelačná, ale v tu chvíli jsem mu fakt přála, aby třeba hodinu stál a prodával a musel to všechno počítat z hlavy.“ (Převzato z Tvaru 16/17)

Přála bych si, aby Saša Uhlová ve svém výzkumu pokračovala. V další výzkumné fázi by se mohla zaměřit naopak na práci, bez které by se naše společnost docela dobře i obešla, přesto je placená (i velmi) dobře, a to včetně nároku na veškeré myslitelné benefity (od příspěvků na stravování, na důchodové připojištění, na dovolenou, otcovskou dovolenou, přes pět týdnů dovolené, nároku na firemní mobil, auto či práci z domova, až po placené parkování). Mám na mysli například práci ve velkých, dobře prosperujících korporacích.

Je dost dobře možné, že v průběhu takového výzkumu by Saša Uhlová zažila situaci docela podobnou té za kasou, byť ve zcela jiných (totiž příjemných) podmínkách. Možná by i v tomto případě po celém pracovním dnu (nikoli po směně), reflektovala, že nemá sílu už ani myslet.

Všichni, kdo pracujeme, se snažíme deficit ať už celého dne, nebo směny, kdy jsme odtrženi od vnějších informací, nějakým způsobem dohnat. Chceme se co nejsnáze a co nejrychleji přenést zpátky do reálného světa, a tak saháme po tom, co je nejblíže dostupné (televize, facebook, internet).

Jenže: je to opravdu reálný svět? Nebo jen přeskakujeme z vleku zaměstnavatele do vleku internetu? Kromě kategorie dobře nebo špatně placené práce proto potřebujeme ještě také rozlišovat, nakolik v nás zaměstnavatelé posilují, nebo naopak utlumují naše sociální vazby. Nakolik nás někdo někam vleče?

Domnívám se, že profesionální politici jsou si výše napsaného velmi dobře vědomi. A ti politici, kteří tvrdí, že politiky vůbec nejsou, na výše uvedené dokonce sázejí.

Buďme proto citliví k tomu, jakou práci přesně nám nabízejí. 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1