TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Post-komunismus v Čechách

Slovenská justice, jejíž klientelistické fungování zachytil film Zuzany Piussi Nemoc trestej moci, nakonec nevyloučila, že Babiš může být agentem StB. Přestože Brusel dlouhodobě upozorňuje na dotační kauzy předsedy ANO, ukázalo se, že je u nás heslo „kdo nekrade, okrádá svou rodinu“, hluboce zakořeněné. Kdo to nedělá je hloupý a neschopný. Jak jinak si vysvětlit, že navzdory Babišovu problematickému obohacování dostala jeho strana třetinu hlasů, což ostatně částečně vysvětluje i to, kam se poděly hlasy „skalních“ komunistů z minulých voleb. Sklízí se také plody dlouhodobé revizionistické masírky Ruska v našem politickém prostoru, jak to popsal Petr Placák ve svém článku:

Věřit v jakoukoli myslitelnou špatnost a odmítat jakékoli vyšší pohnutky jednání, převádět vše na nejpřízemnější lidskou rovinu, vidět za vším peníze, bylo vždy doménou lidí stojících na nejzazším sociálním okraji, jak je ve svých románech ztvárnil Dickens nebo Emil Zola. Tady ale nešlo o žádné „socky“, ale lidi kolem čtyřicítky, na vrcholu sil, kteří byli sociálně i jinak zajištění – patřící ke střední, nebo i vyšší střední třídě. Přesto myslili a cítili jako autentičtí proletáři. Co to znamená pro svobodnou českou společnost?

V odpověď na Placákovu otázku bude zajímavé podívat se na voliče ANO – zda jsou to statisticky spíše „vítězové“, či „poražení“. Pokud platí druhá možnost a jedná se o „padlou“ střední třídu, pak Babiš žije porevoluční sen všech těch, kteří si svou „šanci“ po revoluci neurvali před ostatními. Je to ale mylná úvaha – lidé jako Babiš měli obrovský náskok díky svým vazbám z dob komunismu a tento boj o to, kdo bude první na pásce, proto nikdy nemohli vyhrát.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1