TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Útěk do nacizmu

V letech 1904-1907 Göhring senior umořil desítky tisíc příslušníky kmenů Herero a Nama v nesnesitelných pracovních táborech. Tato namibijská genocida byla dlouho zapomenuta a dnes – po více než sto letech – se v Berlíně začíná mluvit o možných reparacích. Německé vyrovnávání se s minulostí zdá se nebere konce, příznačně pro označení, které nese Vergangenheitsbewältigung (Vypořádání se s pominuvším).

Na celé fascinaci nacismem jako něčím mimořádným je dnes zvláštní jedna věc – jako bychom se nedivili samotnému faktu vyhlazování ras, ani tomu, že coby hlavní nepřátelé byli označeni Židé, viz nedávný výrok japonského ministra financí. Spíš se divíme, že, zaprvé, byl Hitler takový blázen, že se s takovým zaujetím svou věcí zabýval, ideologicky i technicky (obrovský počet obětí je toho jen důsledkem).  Zadruhé, zas a znovu se překvapujeme my samotní – jak se tento ďábelský plán mohl zrodit v hlavách těch „nejlepších z nás“, přemýšlivých středoevropanů s přirozeným citem pro moderní dějiny.  Jak jinak si vysvětlit, že nás ostatní genocidy v porovnání s holocaustem tolik nezajímají? Podle nejnovějších informací velmoci minimálně od roku 1942 o německých koncentračních táborech věděly a ani nepíply.

O jakých čistkách, které nedávno ve světě skončily, nebo zrovna probíhají, budou mluvit naše děti?

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1