TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
muze-zmizet-velky-prumysl
Vasilij Kandinskij, Několik kruhů, 1926, výřez. fertomniavirtus.com, Wikimedia Commons.

Může zmizet velký průmysl?

ČR patří mezi státy, oddané představě zvyšování objemu průmyslové výroby. Slýcháme dokonce, že bychom potřebovali více vyučených a méně univerzitně vzdělaných. K čemu to povede?

Letošní rok se možná bude připomínat jako jedno z důležitých dat začátku skutečného konce industriální společnosti. Ne snad kvůli Volkswagenu, i když i jeho skandál může hrát svou úlohu. Zatímco si budou vlády něterých evropských zemí lámat hlavu s tím, jak zachránit tohoto či jiného velkého zaměstnavatele, dějí se totiž věci, před kterými žádného z molochů nikdo nezachrání.

V březnu proběhl každoroční autosalon v Ženevě. Vedle obřích stánků průmyslových gigantů se na něm krčil stánek výrobce oblečení Jack Wolfskin. Co hledal krejčí mezi kapitány průmyslu? Budoucnost. Vystavoval totiž své vlastní auto, vytištěné na 3D tiskárně a kapotované v neprodyšné tkanině, používané jinak k výrobě sportovního oblečení.

Automobil, vytištěný pro firmu Jack Wolfskin, na autosalonu v Ženevě. Březen 2015.

Ostatně, už na lednovém autosalonu v Detroitu předvedla Oak Ridge National Laboratory, která je zřizovaná americkým ministerstvem energetiky (Department of Energy), čistě elektrickou repliku sportovního auta Shelby Cobra (původně z roku 1965), vzniklou právě na 3D tiskárně.

Výroba repliky Shelby Cobra na 3D tiskárně pro autosalon v Detroitu, který proběhl v lednu 2015.

Jistě je zatím skutečností, že se jedná spíše o technologii, vhodnou k výrobě modelů nebo prototypů. K masové produkci je 3D tisk ve své podstatě nevhodný, naopak, je určen k produkci kusové. Jenže, nebyla auta také dříve, před Fordem, vyráběna kusově, dokud nezačala být jejich sériová výroba levnější?

A nejen auta. Firma Adidas ohlásila (viz zpráva a článek), že hodlá v nejbližší době začít ve svých obchodech nabízet boty, vyrobené na 3D tiskárně přímo na míru zákazníkovi. Vyberete si zkrátka design, jaký chcete, a robot Vám k němu na místě a během chvilky vyrobí podrážku, jakou potřebujete. Kdo si pak kdy ještě bude chodit jinam zkoušet boty, aby našel model, který mu sedí?

Totéž se týká jakéhokoliv spotřebního zboží, protože 3D tiskárny již dnes pracují nejen s plasty, ale i s kovy a v brzku budou tisknout cokoliv, z čehokoliv, rychle a hlavně neuvěřitelně levně. 3D tisk a sestavovací roboti se totiž od továren odlišují mimo jiné tím, že nevyžadují významné počáteční investice. Otevřít si malý provoz na kusovou výrobu čehokoliv bude jen za pár let asi tak finančně náročné, jako založit jakýkoliv jiný maloobchod. 3D tisk časem obrátí vztah sériové a kusové výroby. Ta druhá bude nejen přesnější a lepší, ale i levnější.

Přesné součástky z různých kovů, vyrobené na 3D tiskárně.

Podstatné je totiž uvědomit si, že (1) v robotizované výrobě není podstatné navyšování kvantity, ale kvalitativní zlomy, že (2) tyto kvalitativní zlomy jsou navázané na generační obměnu mikročipů, a že k nim tedy dochází každých 18 měsíců, v souladu s Mooreovým zákonem, a že (3) informatizace a robotizace se postupně, v několika 18-ti měsíčních periodách, dotknou všech odvětví ekonomiky. A slovem dotknou není míněno nic menšího, než celkové přetvoření struktury daného odvětví, jeho hloubková digitalizace a jeho orientace na přesnou kusovou produkci. U každého typu produkce jde jistě o jiný počet period, hlavně kvůli návaznosti na jiné typy produkce. Jasné ale je, že v desítkách let už počítat nelze.

Když se věc domyslí do konce, jaké je vlastně místo velkovýroby v ekonomickém životě nepříliš vzdálené budoucnosti? Produkce vstupních materiálů pro 3D tiskárny a malé robotické výrobny. Tedy základní zpracování nerostů a biologického nebo fosilního substrátu. Co charakterizuje tyto typy produkce kromě nízké přidané hodnoty? Téměř úplná automatizace a minimální význam pro trh práce.

Klást dnes otázku, zda může zmizet velký průmysl, znamená přehánět. Třeba aby se zdůraznil nějaký politický problém. Ptát se, zda může zmizet masová zaměstnanost v průmyslu, to už je jiná otázka. Je to, jako by se člověk v roce 1900 ptal, jestli můžou v dalším století zmizet kočí, ševci a kováři. Nezmizeli, jen jsou ekonomicky naprosto bezvýznamní a nejsou nikde k vidění, s výjimkou staroměstské show pro turisty a nejzaostalejších koutů světa. Není ovšem navíc jasné, jakým způsobem by bylo možné na Staromáku bavit turisty obráběcí linkou a kolik dělníků by takto bylo možné živit. Bylo oprávněné považovat tehdy ona povolání za perspektivní, když v roce 1900 bylo vozků a ševců dost i na Manhattanu, vydělali si a byli zapotřebí? Nebo to bylo spíše projevem ducha, který považoval automobil za ztřeštěnou novotu pro pár verneovských snílků? A není to celé vlastně projevem zaostalosti, podporujícím zase jen zaostalost?

5. avenue na Manhattanu v roce 1900.

Budeme-li mít méně univerzitně vzdělaných a více vyučených, zvláště v „průmyslových“ oborech, budeme mít také méně peněz, ale zato o hodně víc problémů. Dodejme ještě, že nejperspektivnějším oborem pokud jde o trh práce se s 3D tiskem nestává elektrotechnika nebo něco podobného, co by v tom mohl vidět možná tak ÚV KSČ. Prací, která bude v následujících letech a desetiletích dobře živit spoustu lidí, je totiž 3D design. Ekonomika do budoucna potřebuje hlavně umělecké školy a investice do celkové kulturní úrovně a souvisejích typů vzdělání.

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1