TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
prejeme-harrachovske-stovce2

Přejeme Harrachovské stovce

Autorka se textem zdánlivě vyjadřovala k výsledkům prezidentské volby, víc však chtěla oslavit malé horské obce nacházející se v Orlických horách. V článku vyzdvihovala sílu a vůli těchto periferních obcí: než aby jejich obyvatelé čekali se založenýma rukama, sami si aktivně vytvářejí vlastní kulturu. Nečekají na zázraky ani na pomoc shůry, ale sami si hledí vlastní historie a obnovují místní zvyky. Právě v této „drobné“ přičinlivosti spatřuje autorka tu pravou občanskou angažovanost a záruku zdravé společnosti.

Jak uvedu na následujícím příkladu, vlastní historii si hledí udržet i harrachovští.

Kromě mnoha přírodních krás tu na Bílém kopci mají uměle vytvořenou desítku. Vznikla v roce 1928, když se nad oblastí o pár let dříve přehnala smršť a způsobila rozsáhlé polomy. Lesníci tehdy museli vysázet nové stromy a rozhodli se pro modříny. Nu, a když už se dali do sázení, vysadili modříny do tvaru obrovského čísla 10 (u příležitosti 10. výročí založení Československé republiky). Víc se toho o původu desítky neví, archivní prameny se o ní zmiňují jen okrajově[2] a pamětníci už nežijí. Vznikla snad jako vtip lesníků? Nebo ji lze číst jako poctu hraběti Janu Nepomuku Františku Harrachovi (†1909), kterého si ve zdejším kraji pro jeho zemědělské a průmyslové aktivity velmi váží? Mimochodem, modříny do Krkonoš přivezl právě on, ty mezi původní krkonošské dřeviny nepatřily. A byl to on, kdo v roce 1904 založil první krkonošskou přírodní rezervaci...

Na podzim, když modříny zežloutnou, vynikne mezi smrky číslovka 10 složená z modřínů nejvíc. Nejlépe je vidět samozřejmě z ptačí perspektivy, ale spatřit ji můžete třeba z příchovické rozhledny Štěpánka anebo z protějšího Sachrova kopce. A právě tady bydlí i starostka Harrachova Eva Zbrojová, která přišla s výborným nápadem: proč by v Harrachově nemohla zazářit u příležitosti stého výročí založení republiky namísto desítky stovka? Její nápad okamžitě pochopili jak správci Krkonošského národního parku, tak Ministerstvo životního prostředí, které povolilo vykácení smrků a vysazení modřínů. „Práce začnou na jaře a postará se o ně národní park, jemuž les patří. Po nás národní park chce, abychom pomohli s úklidem klestí. Vyhlásíme dobrovolnou brigádu a pomůže nám i naše základní škola. Na vysazení další nuly poslouží také mladé stromky ze současného modřínového porostu, z něhož se skládá desítka,“ říká Eva Zbrojová.[3]

Harrachov jsem nenavštívila poprvé, ale desítka mne zaujala až letos. Kromě zmínky v turistické mapě nejsou v kraji žádné ukazatele, které by k ní návštěvníka nějak zvlášť upoutávaly. Dokážu si však představit, že po doplnění nuly ji už v Harrachově nikdo nebude chtít minout. Je proto dobře, že devadesát let starý počin lesníků neupadne v zapomnění, ale bude žít dál.

Nová modřínová nula se zrodí na ploše o rozloze více než jednoho hektaru a bude se skládat z tisíců stromků. Ovšem než zazáří do kraje, na to si pár let budeme muset ještě počkat. Zatím čtenářům Přítomnosti přinášíme aktuální snímky ze Sachrova kopce na důkaz, že desítka potěší nejenom na podzim, ale i teď na jaře. Také už tam tu stovku vidíte?

A na závěr připojujeme přání: Všem, kteří se budou na tvorbě Harrachovské stovky podílet, přejeme v jejich činnosti hodně štěstí! Nechť i jejich poselství dlouho žije!

07042018 obr2

Pohled ze Sachrova kopce.

07042018 obr3

Foto: Pavlína Havlová.

Chystáte se i vy ve vaší obci oslavit netradičním způsobem sté výročí republiky? Napište Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .


Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1