TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Vojtěch Klíma

Články

Pevnost Belvedere (po stopách legionáře III.)

100 let od vystoupení čs. legií v Itálii III.

Reakce na článek B. Slámy „Pravice nutně musí lhát“

Celý tento článek[1] je takovým ideologickým vržením hnoje na cokoliv pravicového. Vždyť lze snadno pozorovat opak – tím, jak společnost bohatne, levice svoje tradiční „chudé“ voliče ztrácí a její bývalá témata se vyčerpávají. Současně, jak se levice v posledních pár desítkách let „zintelektualizovala“, ztratila s těmito voliči kontakt, ztratila jejich myšlení, řeč i témata.

A ani intenzivní výroba všech možných utlačovaných menšin a pěstování jejich bolestí nedokáže odešlé „obyčejné“ voliče nahradit. Že se „obyčejní“ voliči od levice odklánějí a volí Trumpa, Zemana nebo Okamuru je snad chybou těch voličů? Nebo dokonce jimi zvolených politiků, kteří prostě využili příležitosti?

Tím, jak se levice utápí v představách, že Trump vyhrál proto, že je demagog, k výhře mu pomohli ruští špióni atd. ukazuje, jak je odtržená od reality a problémů obyčejných lidí – svých kdysi tradičních voličů (proč si např. ČSSD nechala Okamurou vyfouknout tak dokonale levicové téma, jakým je problém exekucí?).

A že původní chudí levicoví voliči dnes volí vlastně dost pravicově (či konzervativně), zatímco levice – zejména na západě - spoléhá na velká města a jejich levicově-liberální (post)studentstvo, zase ukazuje neaktuálnost pravo-levého vidění politického spektra, na němž autor tak lpí. Nechce se mi dál rozebírat jeho podivné výroky o nahnědlém Hayekovi či Novém světovém řádu (které bych čekal spíše na nějakém pokleslém spikleneckém webu) či věty, které se vzájemně vyvracejí, spíš si myslím, že takto argumentačně chabý a ošklivě nálepkující fejeton prostě neodpovídá mottu „hlubší názory a živější snahy a city“ a pověsti Přítomnosti spíš škodí.

Vždyť už jen ona základní myšlenka, tvrdící hned v nadpisu, že „pravice nutně musí lhát“ nezaujatému čtenáři napovídá,  v jaké intelektuální bídě a bezradnosti se „nutně musí“ nacházet autor takových výroků. Mohu dodat, že se s takovou mírou absolutního nepřijetí nečího nazírání na svět nesetkávám ani ve vysloveně „lidových“ kruzích - jimiž ovšem levicový intelektuál obvykle pohrdá a v nejlepším případě je bere jako zajímavý předmět studia. Čímž se kruh uzavírá.


Tajemnými cavernami (po stopách legionáře II.)

100 let od vystoupení čs. legií v Itálii (II).

Údolím hradů (po stopách legionáře I.)

100 let od vystoupení čs. legií v Itálii.

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1