TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Jan Charvát

Články

Věci mají sloužit co nejdéle, ne skončit na skládce krátce po záruce

Přes 75 % lidí se dle průběžných výsledků unikátního průzkumu[1] o opravitelnosti výrobků v rámci projektu Opravme Česko setkalo s tím, že se zejména elektrické výrobky rozbijí krátce po uplynutí záruční doby. Lidé by si rádi nechali své výrobky opravit, ale často neví kde nebo to nejde. Opravy výrobků přitom předchází vzniku odpadu a šetří cenné nerostné suroviny.

S tzv. plánovaným zastaráváním, tedy s tím, že se výrobek rozbije brzy po uplynutí záruční doby, se setkalo 75,5 % spotřebitelů. „Pro tento jev se zažil název kazítko nebo ještě jeden vulgárnější. Nejedná se však většinou o žádnou konkrétní součástku, ale o celý soubor výrobních postupů, volbu materiálů apod. Výrobky jsou zkrátka často tak nekvalitně konstruované, že se brzy rozbijí a výrobci co nejvíce znesnadňují možnost jejich opravy, například rozebrání a opětovné složení. Nyní to potvrdily i zkušenosti českých spotřebitelů, které jsme dotazovali v rámci první části širšího průzkumu na téma opravitelnosti,“ říká zakladatel webu Opravárna a předseda nově založeného spolku Opravme Česko Jan Charvát.

Spotřebitelé by přitom možnost nechat si své výrobky opravit uvítali. Dle průzkumu se ale často setkávají s tím, že se opravit nedají (47,1 %) nebo by to vyšlo příliš draho (34,8 %). Průzkum také vyvrací názor, který je často používán zástupci výrobního průmyslu, tedy že lidé o opravu výrobků nestojí, protože touží po novém modelu. Tuto možnost zaškrtlo pouze 3,9 % lidí. „Na našem webu www.opravarna.cz, který spojuje opraváře a servisy se zákazníky, máme zaregistrováno přes 1000 opravářů a servisů po celé ČR. Dokážeme tedy najít zákazníkům opravu téměř na cokoliv opravitelného. Opravitelnost je 56 %. Zbytek opravit z důvodu nekvalitní konstrukce nelze nebo se to nevyplatí, protože například nejsou dostupné náhradní díly za rozumnou cenu. To se podle nás musí změnit,“ dodává Charvát.

Průzkum zjišťoval i chování spotřebitelů v oblasti recyklace elektrospotřebičů. K odborné recyklaci odevzdá svůj výrobek jen 11 % lidí, přitom červené kontejnery jsou všude kolem a díky recyklaci lze znovu využít až 80 % materiálů. „Odborným zpracováním vysloužilých elektrozařízení se snižuje nutnost těžby surovin a spotřeby energií. Pro představu – recyklací 100 mobilních telefonů ušetříte 29 litrů ropy, která by vám vystačila na 426 kilometrů,“ říká Dana Duchečková, mluvčí společnosti ASEKOL zabývající se zpětným odběrem elektro spotřebičů.

Podle právě zveřejněné zprávy o stavu životního prostředí ČR[2] přes pozitivní trendy v oblasti recyklace nadále převažuje skládkování komunálního odpadu (45 %) a jeho míra je dle vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce alarmující.[3]  Kvůli ochraně životního prostředí, nerostných surovin a klimatu tak ministerstvo vidí shodně s autory projektu potenciál v další recyklaci výrobků a v jejich opravování a udržení v ekonomice co nejdéle.

„Ministerstvo životního prostředí připravuje komplexní změnu odpadových zákonů, která chce ukončit dnešní plýtvání, kdy využitelné suroviny končí na skládkách. Navíc tu máme celoevropská pravidla oběhového hospodářství, která by měla pomoci nejen tomu, že větší část nefunkčních věcí bude recyklována, ale ve hře je i delší životnost výrobků, lepší možnosti oprav nebo alespoň možností výrobky jednoduše rozebírat. Dnes se musíme znovu učit, že svět zkrátka není na jedno použití a věci se nekupují proto, aby se co nejdříve vyhodily, ale naopak proto, aby nám sloužily co nejdéle,“ řekl ministr Brabec.

Politické souvislosti v oblasti opravitelnosti výrobků

Boj za lepší opravitelnost výrobků a přechod na cirkulární ekonomiku bez zbytečného odpadu vyhlásila Evropská komise už v roce 2015 a v roce 2017 ho potvrdil i Evropský parlament. Během letošního prosince je na úrovni členských států EU hlasováno o klíčových normách souvisejících s lepší opravitelností výrobků (Directive on Ecodesign, Regulation on Energy Labelling). Kromě zvýšení energetické účinnosti Komise EU poprvé zahrnula do svých návrhů také komplexní požadavky, které podporují dlouhou životnost výrobků. Nyní bylo členskými státy včetně ČR schváleno, že v případě bílé elektroniky a televizorů budou muset být tyto výrobky snadno bez poničení rozložitelné a zase složitelné a výrobci budou muset dodávat po určitou dobu náhradní díly (tato doba se bude lišit dle typu, obvykle 7 let). Podobně na to mají být i další spotřebiče jako LCD či mobily. Pro členské státy by tyto povinnosti měly nabíhat postupně po roce 2020.

Více zde: www.opravarna.cz, www.opravmecesko.cz.


[1] Průzkum Opravitelnost výrobků - Spotřebitelé I. byl realizován v období 14.9.-17.11.2018 na počtu 155 dotázaných formou online dotazníků přes Survio.com. Je součástí projektu Opravme Česko podporovaného grantem Státního fondu životního prostředí. Jedná se o průběžné výsledky, komplexní výsledky na počtu 1000 dotázaných budou včetně závěrečné zprávy zveřejněny na podzim 2019.

[2] Zpráva o životním prostředí ČR 2017 https://www.mzp.cz/cz/news_20112018_zprava_o_stavu_zivotniho_prostredi

[3] ČTK: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/mzp-mira-skladkovani-komunalnich-odpadu-45-pct-je-alarmujici/1688996

Narozeninový koncert Světlušky představí duety hvězd s nevidomými

Už 20. října rozezní Pražskou křižovatku benefiční koncert Světlo pro Světlušku. Koncert je vyvrcholením sbírky na pomoc nevidomým a letos je zároveň oslavou 15. narozenin Světlušky.

“V průběhu večera zazní celkem osm hudebních vystoupení známých českých zpěváků, a to vždy v duetech s nevidomými interprety. Hudební vystoupení bude navíc doprovázet smyčcový kvintet a Světluščí sbor složený z Kűhnova dětského sboru a nevidomých dětí Školy J. Ježka a ZŠ pro zrakově postižené na nám. Míru v Praze. V Pražské křižovatce vystoupí také Xindl X, který s kapelou Jananas složil píseň speciálně pro Světlušku a na koncertě ji společně představí,” přiblížila průběh večera ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová. Diváci u televizních obrazovek budou moct po celý večer posílat dárcovské SMS a přispět tak do sbírky Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu. Ten  pak výtěžek přerozdělí nevidomým dětem a dospělým prostřednictvím grantů určených například na vzdělávání, speciální pomůcky, studium či sport.

Moderátory benefičního večera Světlo pro Světlušku budou Lucie Výborná a další osobnosti, které se Světluškou v minulosti spolupracovaly. Návštěvníci a diváci se mohou těšit například na Pavla Kříže, Sašu Rašilova, Elišku Balzerovou, Kláru Melíškovou či Marka Adamczyka. Speciálním hostem bude  youtuber Kovy, který bude z call centra streamovat na sociálních sítích a ujme se také role jednoho z moderátorů.

Více na www.svetluska.net.

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK JE ZDE.

Republikou krouží kavárna POTMĚ

Kavárna POTMĚ, která stála na náměstí Republiky v Praze od 4.-21. června 2018, vybrala celkem 459 962 Kč. A to díky tomu, že si zde celkem 2342 hostů koupilo 3504 hrnků kávy nebo dalších nápojů. "Děkujeme všem, kteří svou návštěvou podpořili Nadační fond Česhého rozhlasu - Světluška. Peníze poslouží nevidomým dětem a dospělým. Kromě toho díky vám dostali práci naši nevidomí kavárníci," říká k tomu ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová. Pokud jste návštěvu nestihli, netruchlete. Republikou krouží až do podzimu naše pojízdná kavárna POTMĚ, ukrytá v černém kloubovém autobusu. Jednotlivé zastávky najdete ZDE: http://www.rozhlas.cz/svetluska/kavarnapotmenaceste/_zprava/kavarny-potme-jsou-za-dvermi--1799821

Kavárna POTMĚ s nevidomými kavárníky vyráží na turné po Česku

Unikátní mobilní Kavárna POTMĚ, ve které obsluhují nevidomí kavárníci na palubě zatemněného autobusu, zaparkuje už v sobotu v sobotu 19. května před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze. Poté se vydá na cestu po regionech. 

„Kavárna POTMĚ putuje po Česku již sedmým rokem, za tu dobu nevidomí kavárníci obsloužili přes

25 tisíc hostů a utržila pro nevidomé okolo 5 milionů korun. Připojte se k nim také a navštivte na chvíli svět absolutní tmy, kde káva či čaj chutnají a voní ještě lépe než na světle. Přispějete tím Světlušce a podpoříte lidi s těžkým zrakovým handicapem na cestě k samostatnějšímu životu plnému pestrých aktivit,“ říká Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, který projekt Kavárny POTMĚ pořádá.     

Za nevšední zážitek a nápoj zaplatíte v Kavárně POTMĚ 140 Kč. V ceně je zahrnut i hrneček se světluščím logem a přívěsek svítící ve tmě s motivem Světlušky, které si návštěvník odnáší na památku. Na každém stole v Kavárně POTMĚ jsou také pastelky a papír, a tak si mohou malí i velcí návštěvníci něco namalovat. Jak se jim to povedlo, zjistí až zpátky na světle před autobusem.     

Kavárna POTMĚ začne své turné před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské ulici v rámci oslav 95 let Českého rozhlasu. Otevírací doba kavárny je od 10.00 do 18.00. Výtěžek z projektu putuje na sbírkový projekt Světluška.

Kavárnu POTMĚ můžete letos potkat (otvírací doby se liší, sledujte náš web):

  • 19. 5. Praha, před budovou Českého rozhlasu - Vinohradská ul., Praha (v rámci oslav 95. výročí ČRo)

  • 25.–27. 5. Zlín, náměstí Míru (Zlín Film Festival)

  • 29. 6. Pardubice, Masarykovo náměstí

  • 30. 6.–1. 7. Litomyšl, Zámecké návrší (Smetanova Litomyšl)

  • 20.–22. 7. Ostrava, Jantarová ul.

  • 27.–29. 7. Uherské Hradiště (Letní filmová škola)

  • 18.–19. 8. Osek, ul. Obránců míru (Osecké slavnosti)

  • 31. 8.–2. 9. Poděbrady (Soundtrack festival)

  • 13. 9. Praha, metro Radlická, před ČSOB

  • 14.–16. 9. Jičín, Valdštejnovo nám. (Jičín – město pohádky)

Světluška zve také na černočernou kávu do pevné Kavárny POTMĚ, která vyroste od 4. do 21. června v Praze na náměstí Republiky.

Sledujte cestu kavárny na webu www.svetluska.net a facebooku Světlušky.

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1