Martin Hála
Články
Zeman rozumí Číně jako čučkař
- Podrobnosti
- Martin Hála
- Glosy
- 22. 1. 2019
Český prezident žije v přesvědčení, že je obklopen blbečky a idioty. Pro vybrané profese volí ještě frivolnější výrazy. V poslední době se jeho kritická pozornost přenesla od novinářů na české bezpečnostní služby. BIS a NÚKIB podle něj ničemu nerozumějí; a ze všeho nejvíc Číně.
Nakolik ovšem rozumí Číně sám Zeman?
Český prezident buduje svou „ekonomickou diplomacii“ s Čínskou lidovou republikou již pátým rokem a výsledky jsou, diplomaticky řečeno, tristní. Ohlašovaný příval investic se nekoná – takže ani nemůže být ohrožen zpravodajskými čučkaři.
Vlajková loď čínských investic, společnost CEFC, je už i v Číně popisována jako grandiózní podvod, po němž zůstaly po celém světě jen hory dluhů.
V listopadu byl v New Yorku před federálním soudem vynesen rozsudek o vině nad Patrickem Ho, generálním tajemníkem neziskového křídla CEFC a přímým podřízeným Zemanova čínského poradce Jie Ťien-minga. Ho byl usvědčen z rozsáhlé mezinárodní korupce v OSN a v Africe ve prospěch mateřské CEFC, s plným vědomím Jie Ťien-minga. Ten mezitím v Číně zmizel, pravděpodobně i proto, aby byl uklizen před americkými vyšetřovateli a světovou veřejností během procesu s Patrickem Ho. Podle zpráv čínských médií je také on vyšetřován kvůli uplácení stranických funkcionářů přímo v ČLR.
V OSN korumpovalo CEFC podle soudního rozsudku přinejmenším dva předsedy Valného shromáždění po sobě. Druhý z nich, Uganďan Sam Kutesa, jmenoval Jie Ťien-minga svým čestným poradcem v roce 2015 poté, co obdržel od CEFC půl milionu amerických dolarů. Téhož roku si zajímavou shodou okolností Jie Ťien-minga vybral za svého čestného poradce i Zeman.
Tou dobou již FBI vyšetřovala Johna Ashe z Antiguy, Kutesova předchůdce ve funkci předsedy Valného shromáždění, pro korupci ze strany jiných čínských subjektů. Toto vyšetřování podle všeho nakonec vedlo i k CEFC, které se na korupci Ashe (a potom Kutesy) podílelo. Nejpozději v roce 2015 tedy musely mít spojenecké zpravodajské služby indicie o nepříliš čestných aktivitách předsedy CEFC Jie Ťien-minga, jehož v tom roce jmenoval Zeman čestným poradcem. Kdyby si Zeman nechal Jie Ťien-minga prověřit českou rozvědkou, je pravděpodobné, že by tyto okolnosti vyšly najevo…
Další text komentáře přístupný pro předplatitele Deníku N.
Aféra Huawei dává smysl jen v mezinárodním kontextu
- Podrobnosti
- Martin Hála
- Politika
- 5. 1. 2019
Ztraceno v překladu v průhonické Sokolovně.
Konec roku mezi republikou a monarchií
- Podrobnosti
- Martin Hála
- Politika
- 31. 12. 2018
Tajné služby nemohou důvěřovat oficiálním adresátům svých tajných zpráv.
Zemanovy čínské šaty
- Podrobnosti
- Martin Hála
- Politika
- 6. 11. 2018
Český prezident užitečný čínským zájmům.
Upadl Jie v nemilost kvůli korupci v Africe?
- Podrobnosti
- Martin Hála
- Glosy
- 4. 3. 2018
Hongkongský deník South China Morning Post[1] tvrdí s odkazem na čtyři různé zdroje, že Jie Ťien-ming byl zatčen[2] přímo na pokyn prezidenta Si Ťin-pchinga. Předseda Jie se mohl ocitnout v hledáčku čínských vyšetřovatelů z nejrůznějších důvodů. Vedení KS Číny zdůrazňuje nutnost oddlužení čínské ekonomiky a snaží se potírat riskantní akvizice čínských investorů v zahraničí, obvykle financované na dluh čínskými státními bankami. CEFC si půjčuje již i od svých českých partnerů, a míra zadlužení společnosti mohla sama o sobě vzbudit nelibost čínských regulátorů.
Proč by se ale do věci vkládal sám prezident Si?
Příliš blízko k vůdci
Předseda Jie Ťien-ming a jeho CEFC se donedávna těšili zjevné přízni[3] nejvyššího čínského představitele (dnes již běžně v čínském tisku nazávaného „vůdce“[4]). Ještě loni v létě uzavíralo CEFC “strategické spojenectví”[5] s ruským státním gigantem Rosněfť pod patronací obou prezidentů, Putina i Si Ťin-pchinga. Jie Ťien-ming výslovně deklaroval, že CEFC “těsně následuje politiku čínské vlády”. Financial Times zakončil koncem minulého roku svůj profil společnosti konstatováním, že “Jie Ťien-minga má někdo v Pekingu rád”. Tím někým byl samozřejmě generální tajemník, prezident a vůdce Si.
Právě přílišná blízkost vůdci se teď ale možná stala Jiemu osudnou. U absolutních vládců mají nálady váhu zákona. Momentální prohřešky favoritů přehluší jejich minulé zásluhy. Čím mohl Jie upadnout u svého vůdce v nemilost?
Stíny na slunci
Nejpravděpodobnějším vysvětlením je nedávná korupční aféra v Africe[6]. V listopadu byl v New Yorku zatčen představitel neziskového křídla CEFC Patrick Ho a obviněn z korumpování vysokých afrických politiků ve prospěch CEFC China. Případu se dostalo rozsáhlé publicity ve světovém tisku. Celá aféra vrhla stín nejen na společnost CEFC, ale i na hlavní Si Ťin-pchingovu zahraničně politickou iniciativu Pás a stezka. V té hraje CEFC klíčovou úlohu. Krátce před zatčením Patricka Ho, který je sám neúnavným propagátorem iniciativy, zřídila CEFC v Šanghaji ve spolupráci s místní renomovanou univerzitou Fu-tan Institut pro studium Pásu a stezky a globálního vládnutí.
Podle vyjádření nejmenovaného zdroje z vedení KS Číny pro Financial Times[7] se teď Si snaží pod dojmem skandálu od Jie Ťien-minga a CEFC distancovat. Předseda Jie má však blízko ještě k jednomu prezidentovi – od roku 2015 je čestným poradcem Miloše Zemana. Toho by mělo obvinění proti Patricku Ho zajímat především – podle obžaloby měl pan Ho poslat roku 2015 půlmilionový úplatek tehdejšímu předsedovi Valného shromáždění Samu Kutesovi poté, co jmenoval Jie Ťien-minga svým čestným poradcem. Nevrhá tato zvláštní náhoda stín podezření i na českého prezidenta?
Původní publikace tohoto článku: Hospodářské noviny, Sinopsis.
[1] http://www.scmp.com/business/companies/article/2135238/china-detain-cefc-founder-ye-jianming-stocks
[2] https://sinopsis.cz/zemanuv-poradce-predseda-cefc-jie-tien-ming-zatcen-vysetrovan-cinskymi-urady/
[3] https://sinopsis.cz/jie-tien-minga-ma-nekdo-v-pekingu-rad/
[4] https://sinopsis.cz/s-prezidentem-si-na-vecne-casy-vudce-lidu-ma-na-dozivoti/
[5] https://sinopsis.cz/cefc-ve-strategickem-partnerstvi-s-rosneftem/
[6] https://sinopsis.cz/jako-z-hollywoodskeho-filmu-cinska-korupce-v-africe-jeji-ceske-souvislosti/
[7] https://www.ft.com/content/9c6caaba-1cf9-11e8-aaca-4574d7dabfb6