TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Petr Pojman

Články

Metody Kremlu se nemění

Zpravodajská podpora Miloše Zemana.

Nový rok na frontě „hybridní“ války

Skupina dobrovolných zahraničních pozorovatelů, Vostok SOS a DRA, jejíž jsem členem, se pohybuje na linii styku mezi územími kontrolovaným ukrajinskou vládou a částmi území Luhanské oblasti okupované ruskými kolaboranty. Pohybujeme se přibližně po linii Katerinivka, Zolote, Trochizbinka, Šťastja, Stancija Luhanska, a projíždíme i šedou zónu, tj. územím za posledním ukrajinským vojenským stanovištěm. Sem už pouštějí jen se zvláštním povolením. Dochází zde k odstřelování, cesty i domy jsou obklopeny minovými poli. Neměli by tu tedy být už  žádní civilisté.

Opak je však pravdou. Ve vesničkách, které jsme navštívili, žijí stovky lidí, a to včetně žen, dětí a starců. Viděli jsme maminku, která si se svým tříletým synem vyšla na procházku. Chlapec jezdí na odrážedle, z oblohy padají sněhové vločky a z okolních kopců jsou slyšet rány z těžkých kulometů. Tenhle tříletý chlapec prožil celý svůj dosavadní život na linii front.

Na cestě, kudy chodí děti do školy, bylo nalezeno výbušné zařízení. Vše je jednoduché; provázek přes cestičku, granát odjištěn a po zakopnutí o provázek se odpálí. Nástrahy si všimli učitelé. Jiní však takové štěstí neměli. Podobný nástražný systém zranil pasáka krav, těžká zranění nohou utrpěl i penzista, když zavíral branku sousedního domu, kde bylo zařízení nastraženo. Do nemocnice ho odvezla jeho žena. Záchranná služba ani policie sem nejezdí.

Výbušná zařízení jsou i v šedé zóně velmi pravděpodobně nastražována diverzně rozvědnými skupinami 2. armádního korpusu „Luhanské lidové republiky“. Zraněný penzista vzpomínal, že dva dni před tím slyšel, jak ve vesnici hlasitě štěkali psi. „Ti štěkají na neznámé lidi, cizí lidé sem však obvykle nechodí. Bylo to na začátku prosince, slavili jsme zrovna s ženou výročí svatby, moc dobře si to proto pamatuji…“, svěřil se mi.

Dennodenně zde probíhá boj o život.  Prokremelskými kolaboranty vytvořená „Luhanská lidová republika“ nepřirozeně rozdělila území Luhanské oblasti.  Někteří lidé jsou nucení dennodenně riskovat život při přecházení linie styku. Jediným „oficiální“ přechod je totiž v Stancija Luhanska, a i ta je otevřena jen pro pěší.

Rozdělená Ukrajina je stejně jako kdysi rozdělený Berlín obrazem nové studené války. Hranice západu se pouze posunuly o 2000 km východněji. Sovětská agrese nahrazena agresí ruskou, metody modernizovány, jejich podstata však zůstala stejná. I dnes je to válka mezi minulostí a budoucností a stejně jako tehdy je prostor pro kompromisy prakticky vyčerpán.

Foto: Petr Pojman

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1