TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Pavel Rybář

Články

Bič na dlužníky spravedlivého tvora ANOa

Zákon ve znění vymahačů pana Nachera.

Jsme v jiné válce

Dějiny 21. století už nebudou dějinami vojenských akcí.

Uprchlík nemá práva – není občan!?

Lid jako biologický útvar musí být donekonečna čištěn, optimalizován a chráněn.  

Restaurace demokracie „veřejným štěstím“

Konkurovat akumulaci kapitálu systémem založeným na důvěře.

Čti Freuda a přemýšlej o svých snech

Netypickým kulturním zážitkem z poslední doby pro mě bylo sledování posledního filmu Jana Švankmajera Hmyz ve světové premiéře na mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu za osobní účasti režiséra. Surrealistický mistr znovu kombinuje několik látek a tvoří cosi jako film-koláž: hlavní dějová osa vypráví o nacvičování hry bratří Čapků Ze života hmyzu v podání souboru ochotníků, ale mezi jednotlivé scény jsou nastřihané dokumentární záběry ze Švankmajerova ateliéru. Filmoví protagonisté si také sedají před kameru a vypráví své sny. Výsledek je nekonformní nejen se současným filmovým jazykem, ale bohužel i s mým diváckým pohodlím. „Ochotnická“ část je uječená a pitvořivá, prostřihy do filmového štábu vrací snímek do civilní roviny, ale celek působí dojmem naschválu, což potvrzuje i režisérův intelektuální prolog, ve kterém sděluje, že jeho autorský kus vlastně žádnou ambici nemá a ani mít nechce.

Debata po skončení filmu se vztáhla spíše k autorově tvorbě jako celku a jejímu společenskému kontextu než shlédnutému dílu. Publikum Švankmajerovu tvorbu oceňuje, nebo možná spíše vzdává hold české animátorské škole a jejímu nejvýznamnějšímu průkopníkovi. Jenomže hodnota Švankmajerova výtvarnictví je v případě Hmyzu výrazně nižší – zapamatovatelných momentů je pomálu. Když nakonec z publika zazní otázka, zda je pro Švankmajera inspirací Tarkovskij, začínám mít podezření, zda pro západní obecenstvo není autorův rukopis zajímavý už jen z regionálního hlediska, něco ve smyslu „na východ od nás (nevíme přesně kde) žije jeden takový nekonvenční tvůrce“... Ten ale odpovídá, že Tarkovskij je pro něj příliš existenciální, takže mezi své vzory řadí spíše Buñuela, Felliniho a ze současníků Davida Lynche. Když se nyní snažím rozpomenout, co ještě by se dalo o absolvovaném zážitku napsat, napadá mě už jen autorovo doporučení vepsané do jeho filmové rozlučky: „Čti Freuda a přemýšlej o svých snech.“ Budu ale muset popřemýšlet, zda misantropie, za kterou bylo drama bratří Čapků zkritizováno, může být i dnes aktuálním námětem, nebo se už jeví jen jako trapná snaha o moralizování. Pokud platí to druhé, pak by to znamenalo, že se Švankmajer této tendenci úspěšně vyhnul.

Prezident „rozkladatel“

Poučení ze hry staré 43 járů.

Odmítnout jazyk „makání“

O těch, kdo k poctivé práci nemají žádný jiný vztah.

Vláda pokořeného lidu

Co se stalo s lidem, masami, davem?

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1