TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Jan Dlask

Články

Svět podle Ivana Hoffmana

Pondělní ráno s prestižním komentátorem Českého rozhlasu.

V pořadu „Jak to vidí...“[1] na Dvojce Českého rozhlasu představil 18. března komentátor Ivan Hoffman svůj pohled na Václava Klause mladšího, čerstvě vyloučeného z ODS za poškození jejího jména.

K němu mělo dojít Klausovou otevřenou podporou českého vystoupení z Evropské unie, zpochybňováním angažmá českých vojáků ve vojenských misích, účastí na akcích pořádaných problematickými organizacemi a veřejnou deklarací, že v nadcházejících evropských volbách nebude volit kandidátku své strany. Poslední kapkou zřejmě bylo, že Klaus mladší přirovnal schvalování unijních zákonů k rozhodování židovské samosprávy o nacistických transportech na smrt.

Podle Hoffmana je sice Klaus junior solitérem, který neakceptuje kompromisy, ODS ale udělala chybu, že se ho zbavila, neboť strany solitéry potřebují. Klaus se totiž vymezoval jen vůči tomu, co ODS hlásá pouze z taktických (!) důvodů. Mnohem lepší by bylo, kdyby se stejně tak jako dříve k němu stavěla blahosklonně, neboť jí jako silná osobnost neškodil, naopak pomáhal, byl spíše přínosem než koulí u nohy, a zvyšoval prestiž tím, jaký byl. Má dar slova, umí se vyjadřovat srozumitelně, sází na zdravý selský rozum, lidé mu rozumí a souhlasí s ním, a to někdy i oponenti ODS. Stejně tak by byl pro ČSSD, kdyby si jej osvojila, užitečný radikálnější Jan Keller (tj. normalizační komunista a zemanovec): také je mu rozumět – není opatrný, netaktizuje a říká věci, jak si je myslí. Na otázky redaktorky, zda má případné nově založené hnutí Klause mladšího nějakou politickou budoucnost, Hoffman uvedl, že určitě: jelikož všechny strany jsou u nás v politickém středu, potřebujeme jak velmi razantní levici, tak velmi razantní konzervativce.

Takže ve světě podle Hoffmana ode dneška platí, že vlastně nezáleží na tom, co řeknete. Můžete chtít snížit důchodcům penze o polovinu, znárodnit všechny podniky nad deset zaměstnanců, vyhostit lidi slovenského původu, zjednat pro každého Roma ochranný policejní dohled, zdevastovat veškerou ekologickou legislativu. Hlavní je, když to, prosím vás, řeknete radikálně a srozumitelně, tak, jak vám zobák narostl, se zdravým selským rozumem a bez taktizování.

Děkuji, nechci. Spíše bych rád položil otázku: Není ona Hoffmanem požadovaná razance právě v tom, jak vedení ODS vyloučilo Klause?


Čtvrtstoletí po Karlu Krylovi

Osobní vyprávění bez jednoznačného konce.

Přes zvířata cesta nevede

Odpověď panu Bohumilu Slámovi na otázku „už jste na Klausy alergičtí?“  je ano. Už tak cirka od roku 1994, což bude letos rovné čtvrtstoletí. Letí to.

Respekt 7/2019 (s. 6) uvádí, že asistent poslance ODS Marka Bendy má od roku 2015 poradenskou smlouvu s Exekutorskou komorou ČR za 90 000 Kč měsíčně, jejíž náplní je varovat před novelami, které by mohly ovlivnit činnost exekutorů. Poslanec Benda ani předseda ODS Petr Fiala v tom problém nevidí. Současným předsedou regionálního sdružení ODS v Moravskoslezském kraji je bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil, mj. hlavní aktér kauzy odvolaného ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka, pozdějšího senátora. Takhle očištěná partaj skutečně nevypadá.

Když navíc poslouchám Fialu, všímám si, že jeho myšlení je stále v duchu 90. let nemoderně přeideologizované. Toť dědictví Václava Klause seniora. Ne že by vysokoškolský profesor nemohl mít politický názor, ale trochu větší nadhled bych od akademika a navíc politologa přece jen očekával.

Všechna čest odchodu Miroslavy Němcové při projevu hradního pána. Tato dáma má nicméně jinak dost „smečkoidní“ uvažování: na stejné stránce Respektu svaluje veškerou otřesnost politické kultury na lidi z jiných stran (Semelová, Grebeníček, Paroubek, Rath, Babiš … ), ale co takhle se také podívat k sobě domů (třeba na Topolánkovy posunky při sněmovních projevech)? Jindy pád Petra Nečase Němcová vztahuje k proruským silám, kterým vadilo prozápadní směřování jeho vlády (nemá na to sice ani jeden důkaz, ale myslí si to...).

Já si nicméně žádného Nečasova prozápadního směřování nikdy moc nevšiml (na rozdíl od postojů jeho ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, s nímž byl tehdejší předseda ODS v permanentní rozmíšce). Spíše bych zmínil Nečasovo otáčení se po Číně a pošklebování „dalajlamismům“. Jednou jsem také slyšel paní Němcovou v předvolební kampani v rozhlase vykládat, „jak prý dnes u nás máme opravené domy, což před listopadem nebylo“ – což je maloměšťáctví první kategorie.

Na závěr ovšem, Bohumile Slámo, politiky odkazujete na pasení hus, ovcí nebo krav, s tím, že těm by snad tak neublížili. Nevěřte tomu a podívejte se na seznam laureátů ekologických anticen Ropák roku[1]a Zelená perla[2]. Najdete tam vedle mnoha dalších lidí hezkou řádku politiků ODS (i třeba novináře zjevně vyznávajícího názory této strany Jefima Fištejna), ale už i Miloše Zemana, Andreje Babiše a Dana Ťoka. Přes zvířata skutečně cesta nevede. I těm by dotyční mohli ublížit.


K loňské porážce Jiřího Drahoše

K loňské porážce Jiřího Drahoše.

Komunisti švédští a naši

V přestřelce mezi mnou a Michaelem Klenkou[1], kterou jsem sám vyvolal, jde asi hlavně o to, že mě samotného zajímá především historický a politologický aspekt věci, zatímco pan Klenka se na problematiku dívá hodnotově a normativně; o tom svědčí například jeho tvrzení, že „Komouši švédští se nijak neliší od těch našich, stejně jako od všech ostatních. Je to totiž komunistický způsob myšlení, co je činí nebezpečnými.

Prosím jej ale každopádně o to, aby si po seznámení s mou odpovědí přečetl můj původní článek ještě jednou a pokusil se vnímat jeho nuance. Ještě jednou raději opakuji, že mou hlavní tezí je to, že ve Švédsku nelze mechanicky klást rovnítko mezi krajní pravici a krajní levici a že nacionalističtí Švédští demokraté jsou z hlediska demokracie méně vypočitatelní než Levicová strana. Nejde mi o apologetiku komunistů; můj článek má totiž také jiné pasáže než ty, na které se ve své reakci Klenka odvolává. V jeho formulacích často hovoří emoce, které ho pak vedou k černobílému vidění; uznávám ale zároveň, že sám také emocím v politických otázkách někdy podléhám – také Vám tak strašně jako mně, vážený spoludiskutující, hnula žlučí Kateřina Konečná (KSČM)[2]? Mohli bychom se pokusit její projev každý analyzovat a pak si vzájemně své rozbory srovnat; třeba bychom zjistili, že některé věci vidíme dost podobně.

*

Abychom tedy diskusi nerozmělňovali: postoj švédských komunistů kritizujících invazi Varšavské smlouvy do Československa roku 1968 se odvíjel od jejich přesvědčení, že okupace neprospěla věci komunismu. Formulační rozdíly mezi slovesy kritizovatodsouditdistancovat se ale nejsem s to bez švédských archivů a interview s dosud žijícími aktéry relevantně objasnit. Jakmile ale narazím na příhodnou studii o postojích švédských komunistů k okupaci Československa z roku 1968, zpravím o ní.

U skandálu se spoluprací s honeckrovskými komunisty z NDR jsem měl na mysli odhalení švédské veřejnoprávní televize z roku 2004 v tom smyslu, že tajemník švédské komunistické strany pro mezinárodní spolupráci pravidelně hlásil na východoněmeckém velvyslanectví ve Stockholmu, které osoby ve stranickém vedení jsou věrné Sovětskému svazu a které nejsou. Předseda strany v letech 1975–1993 velmi aktivně toto velvyslanectví navštěvoval a žádal na něm např. o víno a jiný alkohol pro oslavu svých narozenin. Několik exponentů švédského komunistického stranického vedení bylo zváno na dovolené do Sovětského svazu, Maďarska, Rumunska a NDR, a to v době, kdy strana již na veřejnosti jako jednoznačně a otevřeně prosovětská nevystupovala.

Na otázku, zda se proměněné komunistické strany z Polska, Maďarska a Slovenska pouze nestavěly do cesty do EU a NATO nebo jí aktivně napomáhaly, odpovídám, že to mohlo být tak i onak. Například Aleksander Kwaśniewski, v 80. letech komunista a ministr mládeže a sportu a později polský prezident (1995–2005), hrál v tomto procesu roli velmi aktivní. O tom, zda to ve všech případech včetně Pobaltí byl jen holý existenční kalkul, nemohu být úplně stoprocentně přesvědčen – do hlav desetitisícovek všech komunistů z těchto zemí na přelomu 80. a 90. let minulého století nevidím. Rozhodně je ale nechci brát jako beztvarou jednotnou masu (tak jako jejich pravověrná ideologie často vnímala společnost): například v únorových volbách roku 1990 v Litvě někteří komunisté kandidovali přímo za proreformní hnutí Sąjūdis. Někteří zvolení za svou vlastní litevskou komunistickou stranu se vyslovovali pro nezávislost Litvy a jiní byli promoskevští.

Je-li Michael Klenka přesvědčen, že by si švédští sociální demokraté měli konečně uvědomit, že jejich více než sedmdesátiletá spolupráce s komunisty a později Levicovou stranou je skutečným skandálem, pak mu nezbývá než je k tomu vyzvat (adresa je Socialdemokraterna / Partistyrelsens kansli, 105 60 STOCKHOLM, Švédsko).

To, co nazývá MOU neskutečnou naivitou, je jen překlad programových tezí Levicové strany (srov. předposlední odstavec, úsek „Má v programu – podle potřeb obyvatel.“); tedy vlastně citace toho, jaké je její vlastní sebechápání. Aby byla diskuse relevantní, nemohu si dovolit v něm sám dělat nějaké modifikace; jak jsem koupil, tak prodávám, včetně stranického slovníku. Možná jsem se dopustil opomenutí a toto rovnou nesdělil, což napravuji. Co si sám myslím, vyplývá z věty další: „Mám sám určité otazníky mj. ohledně toho, co to kapitalismus v pojetí Levicové strany vlastně je a jak by jeho odstraňování probíhalo v praxi, kdyby ve volbách získala více než 50 %“.

Na závěr se – možná mě, možná Levicové strany – pisatel ptá, zda marxismus s odstraněním kapitalismu a třídního útlaku jdou dohromady s demokracií. Pokud bych měl odpovědět já, pak je velmi záhodno, aby odstranění třídního útlaku dohromady s demokracií šlo. Je toho důkazem poválečný vývoj v demokratické části Evropy, kde se nepotvrdila Marxova předpověď v tom smyslu, že budou narůstat rozpory mezi nejbohatší a nejchudší části společnosti a tyto pak vyústí v revoluci; naopak, sílila třída střední. Přesto je marxismus dodnes jedním z inspiračních zdrojů výrazných sociálních hnutí a to především v demokratických zemích, proto i inspirace marxismem v určité podobě jít dohromady s demokracií může. Co se týče kapitalismu, odkazuji na konec předešlého odstavce.


Zemanovy rozvědkové hříčky

Dezorientovaný dorostenec ve světě tajných služeb.

Naši komouši nejsou švédští komunisti

Dějiny a současnost švédského (post)komunismu. 

 

Vypečený Klaus junior na švédském stole

Socialistické nápady potomka neregulovaného trhu vzdělání.

 

„Sluníčkářská kurva“ není informování ve veřejném zájmu

O jedné finské trollí kauze před soudem a bezmeznosti svobody slova.

Po senátních volbách je jasnější, co se vyplácí

Přestala se zvířátka prát?

Zimolovy nápady

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola hýří nápady. V úterý 16. října uvedl, že by skomírající straně mohlo prospět vystřídání některých ministrů za ČSSD.

Současná česká vláda, v níž má jeho strana pět ministerstev, je v úřadě od 27. června a získala důvěru sněmovny 12. července. Už se stačilo změnit vedení ministerstva práce a sociálních věcí i ministerstva zahraničí, která patří této straně. A to se stále nacházíme v období tzv. „sto dnů hájení“, tj. v době, kdy až na plagiátorské či trestní kauzy v podstatě nemá smysl vládní politiku kritizovat – a to ani v personální rovině, neboť ještě nic výrazného prosadit ani zkazit nestačila.

Stěží v české politice hledat nějakou stopu veřejnosti zatím nepříliš známých ministrů Jany Maláčové, Tomáše Petříčka či Antonína Staňka. Nikoliv ale v pojetí místopředsedy Zimoly, který by vedle dvou vyměněných ministrů za ČSSD střídal rovnou i další.

Politické hříčky, která by byla ještě průhlednější než tento „vážně míněný návrh“, se už Zimola skutečně nemohl dopustit.

Méně lidí, mandát jistý – více lidí, nic

Absurdity přepočtu hlasů při českých komunálních volbách.

Kandidují a komentují nám jen shody jmen

Když se v médiích znovu po dlouhé době objevilo jméno Petra Štěpánka jako kandidáta ANO do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, vzpomněl jsem si na to, jak dotyčný na přelomu let 2000 a 2001 z pozice jejího místopředsedy ironicky častoval stávkující redaktory České televize přídomkem „ti rebelové“. V roce 2016 zase senátní kandidát stejného jména a příjmení za stranu APAČI 2017 (Alternativa pro Českou republiku) zvolil heslo „Rebel do Senátu!“[1]

Holt je tenhle Petr Štěpánek bývalý rocker, má dlouhé vlasy, je tedy fakt rebel. Ale jinak to přece musí být jenom shoda jmen? Jinak by to nedávalo smysl, ne?

Moderátor, ředitel a majitel jedné české televize Jaromír Soukup zase dne 18. ledna 2018 vyjádřil přesvědčení, že dnešní absolvent filozofické fakulty by nezopakoval čin Jana Palacha – protest proti přizpůsobování se požadavkům okupantů sebeupálením: „Už proto, že je ekolog a na benzín by nesáhl.“ (Neovlivní.cz, 2018/1, s. 31).

V roce 2006 představila Strana zelených ekologickou daňovou reformu (EDR), přesouvající zdanění lidské práce k většímu zdanění surovin, energií a užívání motorových vozidel, tedy fosilních paliv a činností ničících životní prostředí. Podporována měla být výroba energie z obnovitelných zdrojů, například biomasy. A ekonomickým expertem Strany zelených byl tehdy jistý Mgr. Jaromír Soukup[2].

Stejně jako televizní magnát Soukup se narodil 22. února 1969 v Mariánských Lázních a v roce 1993 vystudoval pražská práva. A následně působil jako ekonomický a daňový poradce a vlastnil společnost MÉDEA, a.s....

Ale to je taky určitě jen shoda jmen. Přece ten, kdo měl v roce 2006 benzín za „fuj“ a dobrý pouze k vyššímu zdanění, se přece nemůže v roce 2018 pošklebovat ekologovi, který jej odmítá používat.


Už zase potřebujeme novou stranu?

Jako by rozladění zákazníci volali po nových nákupních centrech.

Arogance, drzost a Ladislav Jakl

V pátek 14. září odpovídal čtenářům Aktuálně.cz jeden z pražských kandidátů pro letošní senátní volby Ladislav Jakl, nestraník za SPD[1]. Zatímco jiní čtenáři serveru se pošklebovali Jaklově vizáži, má otázka zněla takto: „Patří do politiky arogance?“ Jaklova odpověď byla: „Česky to znamená drzost. Do politiky patří lidé. Takoví, jací jsou.

Jinými slovy: člověk do politiky patří, i když je „kanál“ (a možná čím větším „kanálem“ je, tím víc do politiky patří). Rozumím, i když Jaklův názor nesdílím. Na druhou stranu: že by arogance znamenala skutečně drzost? Vzal jsem k ruce Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Arogance znamená povýšeneckou nadutost, domýšlivost, zpupnost či arogantnost, drzost urážlivou smělost. Synonyma to tedy nejsou. Arogance je například bez požádání druhé poučovat o významu cizích slov, drzost je poučovat o něm navíc chybně (protože je to v konečném důsledku i urážlivé).

Bere-li SPD vážně obranu českých národních zájmů, měla by si uvědomit, že je při ní velmi důležitá také obrana češtiny jako národního jazyka. A že ti, kdo neznají její jemné odstíny, jsou vlastně pro naše národní zájmy potenciálním nebezpečím, mnohem větším než případní migranti, u nichž se dokonalá a bezchybná čeština zcela přirozeně nepředpokládá. Na rozdíl od publicisty a bývalého prezidentského tajemníka.

Možná je to arogance, a možná je to i drzost, ale přesto tu řečnickou otázku položím: nekálí si SPD tak trochu do vlastního hnízda, když kandidovala právě Ladislava Jakla?


Ve švédských volbách prohrála česká média

Kdo dělá za nácky špinavou práci.

K začátku školního roku o protimluvech doktrín a kritickém myšlení

Rok 1968 jako exemplum v učebnicích i hlavách.

Vášnivý alarm Kateřiny Janouchové a Švédsko před volbami

Čím se chytla sexu, tím se vrhla na migraci.

Proč Finové nemusejí Putina ani Trumpa

Podobná země, v něčem lid úplně jiný.

 

Chovanec jako had

Kam se hrabe zlopověstný Kalousek.

 

 

Uvědomělý novinář

„Zeman má občas pravdu, média se někdy opravdu chovají pitomě, říká Robert Čásenský“

(https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zeman-ma-obcas-pravdu-media-se-nekdy-opravdu-chovaji-pitome-rika-robert-casensky-50821?dop-ab-variant=3&seq-no=2&source=hp)

Co mě napadá, když vidím tento titulek?

Jedna paralela. Věhlasný spisovatel píše knihy, které mu literární kritika pravidelně sepsuje, i když třeba mezi čtenáři mají úspěch. Tento autor začne nevybíravými slovy kvalitu a erudici literární kritiky zpochybňovat a činí tak dlouhodobě, čímž postupně vznikne všeobecně sdílené přesvědčení, že úroveň literárních recenzentů je mizerná. A spisovateli dá pak za pravdu i jeden z kritiků samotných: „Oni ti moji kolegové jsou vážně břídilové.“

V čem je problém? Spisovateli má být dána možnost se před literární kritikou, která třeba nemusí být seriózní a profesionální, bránit. Je ale zjevně ten poslední, jehož názor bychom měli pro obecné hodnocení stavu literární kritiky přejímat. A to prostě proto, že není ve sporu nestranný.

Stejně tak není nestranný Miloš Zeman ve svých sporech se sdělovacími prostředky. Jeho výroky by mohly znít autentičtěji v případě, kdyby se týkaly kauz, v nichž sám nevystupuje jako aktér. Což ovšem není ten případ. Zeman místo toho, aby při vlastní obraně kritizoval konkrétní nedostatky v konkrétních výplodech konkrétních novinářů, volí dlouhodobě strategii slov jako žumpa a póvl, nedostatek inteligence, ubožáci a blbečci, a značná část populace mu to baští a mne si ruce nad tím, jak to těm pitomečkům zase ten inteligentní Zeman dokázal nandat. Stejně tak jako si mohou čtenáři našeho hypotetického spisovatele mnout ruce nad tím, jak to těm pisálkům-kritikům zase vytmavil jejich oblíbený autor. Otázkou nicméně je, zda vedle oněch knih aspoň někteří čtenáři ony kritiky vůbec četli, nebo zda se řídí pouze tím, co o nich říká sám spisovatel...

Takže, pane Čásenský, souhlasím s Vámi, že média se někdy skutečně chovají pitomě. Jsem dokonce někdy přesvědčen, že za současnou českou politickou mizérii mohou politici i média rovným dílem. Toto přesvědčení ale nepřebírám od Miloše Zemana, jehož názor je pro mě v této otázce irelevantní.

Kecy místo oslovení

Ke komunálním volbám.

Jak čtou v Respektu průzkum o dějinách

Poznámky k vidění moderních českých dějin.

Politický talent z ANO

Místopředsedkyně a hejtmanka Jermanová perlí.

Iluze českého školometství

Do českého školství se vrací druhá polovina 80. let.

Průzkumy na nic

Být „spokojen se stavem demokracie v naší zemi“ znamená o tom stavu vlastně moc nevědět.

Únorový průzkum CVVM týkající se demokracie jako formy vlády[1] přináší na první pohled pro demokraty celkem povzbudivé výsledky.

S demokratickou formou vlády jsou u nás spokojeny tři pětiny lidí. Zejména osoby s dobrou životní úrovní a vlastní domácností, voliči ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a pirátů, lidé hlásící se k pravici nebo pravému středu i ti, kteří ve volbách uvažují o hlasování pro ANO a ČSSD. Mezi příznivci demokracie je více žen než mužů (60 vs. 53 %), lidí s vysokoškolským nebo středoškolským vzděláním, Pražanů a Jihočechů. V loňském roce byly výsledky průzkumu v tomto smyslu stejné a podíl spokojených zůstává nejvyšší od počátku sledování v roce 2004. Demokracie je zároveň pro 56 % lidí lepší než jakýkoli jiný způsob vlády, což je také nejvíce od roku 2004, přičemž za poslední rok tento počet stoupl o 8 procentních bodů. Nespokojeni s demokracií jsou naopak voliči KSČM a nevoliči. Na 22 % klesl nicméně podíl lidí, kteří se domnívají, že za určitých okolností může být autoritativní způsob vládnutí lepší než demokratický. Lhostejných je k demokracii 16 % dotázaných.

54 % (o procentní bod méně než rekord z loňska) dotázaných je také přesvědčeno, že v Česku je s lidmi zacházeno rovnoprávně a spravedlivě, dvě pětiny lidí si myslí opak. 73 % občanů (rovněž o něco méně než vloni) se domnívá, že u nás jsou respektována lidská práva, a přibližně pětina je přesvědčena o opaku.

Průzkum byl proveden ještě v době před studentskými demonstracemi z poloviny března i před protesty proti zvolení komunisty Ondráčka do čela sněmovní komise ze začátku tohoto měsíce.

Když se na výsledky podíváme pořádně, je třeba se nejdřív zamyslet nad formulací otázky. „Jste spokojen/a s fungováním demokracie v Česku?“ Co o Vás vypovídá, když odpovíte kladně na takto formulovanou otázku? Neprojevíte se jako ignorantský, sebezahleděný měšťák spíše než jako přesvědčený demokrat?

Pokud myslíte, že vlastně ano, pak tři pětiny Čechů jimi tedy jsou, jako materiálně zajištění a hlavně (ač ne bezvýhradně) pravicoví voliči. Kdo pravidelně a pozorně sleduje veřejný život po roce 1990 (což ignorantský do sebe zahleděný měšťák nečiní), určitě si povšiml, že jakási formální demokracie u nás sice existuje, ale dlouhodobě větší spokojenost lidí s poměry v politice nepřinášela a ani v současnosti nepřináší. To vůbec nemusí znamenat to, že je problém v samotné demokracii jako v principu nebo že by nebylo možné si představit alternativy mnohem horšího řádu. Být ale „spokojen se stavem demokracie v naší zemi“ pro mě znamená totéž, co o tom stavu vlastně moc nevědět. Fakt, že se v polovině měsíce března konaly demonstrace právě na obranu demokracie, s sebou přináší zajímavou otázku: jsou jejími svolavateli a účastníky ti, kdo s jejím fungováním aktuálně nejsou spokojeni a přáli by si jej mít lepší? Proč by jinak demonstrace svolávali? A jsou to tedy lidé protestující proti hodnotám oněch tří pětin „ignorantských měšťáků“? I když by to byl závěr vlastně logický, asi bych s ním úplně nesouhlasil.

Je za určitých okolností autoritativní způsob vládnutí lepší než demokratický? Nepotvrdilo se to už několikrát v dějinách? Jednou z takových okolností je válka či živelní pohroma. Kolébka demokracie Velká Británie pozastavila konání voleb až do okamžiku, kdy skončila druhá světová válka. Že s lidmi je v Česku zacházeno rovnoprávně a spravedlivě, si sám myslet nemohu. Například to, že o dosaženém vzdělání českých dětí rozhoduje vzdělání jejich rodičů spíše než jejich schopnosti. A znamená „myslet si, že jsou u nás respektována lidská práva“, něco o tom skutečně VĚDĚT?

Výsledky neodráží výraznější příklon k principu autoritářství z poslední doby. Hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM se 115 poslaneckými hlasy z 200 je ale faktem. I „zavedené demokratické strany“, především ODS, KDU-ČSL a ČSSD, mají své více či méně významné představitele autoritářské politiky. Výzkum také obsahuje jeden výrazný protimluv: proč postoj voličů ANO, rovněž spokojených s fungováním české demokracie, vyúsťuje ve volbu autoritářství? Těsná většina voličů také vybrala za prezidenta M. Zemana. Toho Zemana, který proslul mimo jiné jmenováním svého J. Rusnoka do čela vlády bez ohledů na demokratickou sněmovnu. Ani se nepokusil domluvit sestavení kabinetu mezi stranami zastoupenými ve sněmovně, zvolené v demokratických volbách. Jeho protikandidáta J. Drahoše nelze dobře posuzovat – nejsme-li experty na rozhodovací mechanismy v rámci Akademie věd České republiky hlavně z let 2009–2017, lze maximálně Drahošovi jisté věci věřit – ale stěží můžeme za toho, kdo v protikladu demokracie vs. autoritářství reprezentuje první pól, považovat právě Zemana. U voličů autoritář vyhrál, a i to svědčí proti průzkumu.

Takže shrnuto: výsledky CVVM, alespoň pro mě, o ničem jednoznačně pozitivním, ale ani směrodatném nesvědčí. Možná je to tím, že formulace jeho otázek je vlastně nevhodná. Něco jiného by přece znamenalo se zeptat: „Jste spokojen/-a s tím, že principem fungování České republiky je demokracie?


Většina (ČSSD) chce trestně stíhané do vlády

Na webových stránkách ČSSD[1] visí anketa s výsledky. Položená otázka zněla: „Měla by mít Česká republika trestně stíhaného člena vlády?“ ČSSD se lidí obecně ptá, zda si myslí, že by aspoň jeden člen vlády měl být trestně stíhaný; v tomto smyslu je zajímavé hodnotové založení otázky. Kdyby se totiž ptala na něco, co souvisí se současnou politickou situací (tj. problémy pp. Babiše a Faltýnka s policií), pak by určitě otázka byla formulována úplně jinak (například: „Vadí Vám to, že česká vláda má trestně stíhaného člena?“). A vůbec nejzajímavější je, jak lidé odpověděli: 51,4 % chce mít trestně stíhaného člena vlády, 48,6 % nechce. Nepřipomínají Vám tato čísla něco? (Napovím: co se stalo ve dnech 26.–27.1.2018 v České republice?). Co je to za lidi, kteří trestně stíhané členy vlády chtějí a nechtějí? Popusťme uzdu naším interpretačním dovednostem... V ČSSD má každopádně někdo hodně velký smysl pro humor.

Komu mohou závidět Zeman i Putin?

Prozradily finské prezidentské volby.

Kubičko plká dál

V TÝDENÍKU ROZHLAS č. 4/2018 komentuje průběh prvního kola prezidentských voleb Radko Kubičko pod titulkem Volby zatím bez překvapení. Dopouští se přitom některých tvrzení, které je velmi zajímavé si srovnat s fakty.

1) Volební průzkumy se tentokrát díky zkušenosti před pěti lety skoro trefily.

Výsledné pořadí třetího až šestého kandidáta bylo P. Fischer (10,23 %), M. Horáček (9,18 %), M. Hilšer (8,83 %) a M. Topolánek (4,30 %). Průzkum CVVM odhadoval pořadí Horáček, Hilšer, Fischer a Topolánek, průzkum SANEP Topolánek, Fischer, Horáček a Hilšer. STEM/MARK i Kantar TNS a MEDIAN se shodly na sledu Horáček, Fischer, Topolánek a Hilšer. Co se týče procent, odhadoval SANEP 17,1 % pro Topolánka, zatímco CVVM 2,5 % (!). Kantar TNS a MEDIAN odhadoval 2,5 % pro Hilšera, CVVM 3 % pro Fischera. STEM/MARK odhadl pro J. Hynka 0,3 % (resp. SANEP 4,1 %), jenže on nakonec dostal 1,23 %, tj. čtyřikrát více (resp. více než třikrát méně). Průzkumům se sice podařilo správně odhadnout pořadí prvních dvou kandidátů, ovšem u M. Zemana v rozmezí 32 – 45,5 %, u J. Drahoše 20,2 – 27,5 %. Skutečně bych pro tuto bilanci nepoužil Kubičkových slov, že se volební průzkumy „skoro trefily“; obávám se spíše, že se v několika ohledech dost „sekly“; resp. výsledky odhadly „velmi rámcově“. A místo přikrašlování skutečnosti by bylo zajímavé vědět proč.

2) Kubičko tvrdí, že M. Topolánek dal mnohým naději na normálního stranického kandidáta.

Faktem je, že Topolánek kandidoval jako nezávislý, a nikoliv jako straník. Členem ODS přestal být v důsledku neplacení členských příspěvků roku 2015 (srov. https://www.novinky.cz/domaci/367392-topolanek-opustil-rady-ods-nezaplatil-prispevky.html).

3) Kubičko píše, že M. Zeman prý konkurenty se stejným potenciálem jako on sám odklidil předem.

Nedělám si iluze o schopnosti M. Zemana odklízet své konkurenty, přece jen mi ale není jasné, kdo se stejným potenciálem jako Zeman byl odklizen. A. Babiš o funkci prezidenta zájem od začátku zjevně neměl, „slibnější“ T. Okamura později podpořil Zemana. Zde je pravděpodobné, že se jednalo o taktickou alianci – což ale není „odstranění“. Navíc: měl Okamura skutečně potenciál zemanovských 38,56 % (když v roce 2016 v průzkumech figuroval s výsledkem vždy do 3 %)?

4) Podle Kubička mluví proti Drahošovi v druhém kole otevřené přiznání mnoha osobností, že ho volí jen z taktických důvodů, protože má největší šance porazit Zemana. Takto se ale opravdový prezident nevybírá, dodává pisatel.

Táži se, zda R. Kubičko nikdy neslyšel o případech, kdy voliči vybírají takticky. V prvních polistopadových volbách roku 1990 u nás drtivě zvítězilo Občanské fórum. Mám podezření, že velké části jeho voličů nešlo o moc víc, než o taktickou pacifikaci komunistické strany, kterou OF nabízelo. Volby tak byly jakýmsi – naprosto legitimním – referendem o předlistopadové době. V prezidentských volbách ve Finsku roku 2012 mnozí volili takticky kandidáta Zelených Haavista, aby se do druhého kola nedostal kontroverzní centrista Väyrynen (viz http://www.pritomnost.cz/cz/component/content/article/11-politika/2185-severska-prezidentska-detektivka). A především na stranických sjezdech se také často volí takticky proti někomu (i např. Jim Hacker v unikátním seriálu BBC byl do čela strany zvolen proto, že ze všech nejméně vadil) – je to sice jen televizní seriál, pochybuji ale, že jeho tvůrci žili ve věži ze slonovinové kosti. Tvrdit, že „takto se něco nedělá“, je strkat hlavu do písku.

5) Podle Kubička zkušenost z minulých prezidentských voleb i z podobných většinových voleb senátních ukazuje, že pokud se do druhého kola nedostane voličův favorit, často k němu vůbec nepřichází.

Kubičkovo tvrzení může platit pro senátní volby. Jak to ale bylo v prezidentských volbách z roku 2013? Více než polovina voličů v prvním kole nevolila postupující uchazeče Zemana či Schwarzenberga a volební účast byla 61,31 %. V druhém kole s těmito dvěma kandidáty byla účast jen o něco málo nižší (59,11 %). Lituji, ale mým závěrem je, že k němu přišla velmi výrazná většina z těch, kteří měli v prvním kole jiného favorita, nikoliv, že by druhé kolo utrpělo jejich výraznou neúčastí, jak tvrdí Kubičko.

Je mi záhadou, jak v tak krátké glose může renomovaný komentátor spáchat tolik faktických chyb. Že by měl vrátit univerzitní diplom, zní snad příkře – ale zopakovat si na novinařině kurz s tématem „Práce s daty“ by Kubičkovi rozhodně neuškodilo.

Revoluce bezradnosti

Komentář Erika Taberyho v třetím čísle Respektu 2018 (s. 6-7), zabývající se situací po druhém kole prezidentských voleb, si zaslouží pozornost. Kvituji, že pisatel vnímá roli prezidenta jako důležitou v tom, že má „připomínat hlas té části společnosti, na kterou se zapomíná“. Na druhou stranu, Tabery uvádí, že „Jiří Drahoš … [n]enese nějakou liberální revoluci, … “ Co znamená sousloví „liberální revoluce“? Představuji si něco hodně vágního ve smyslu „od Trumpa pryč směrem k Macronovi“. A přiznám se, že sám v tomto mlhavém, ale přece jen zjevně antiautoritářském smyslu od Jiřího Drahoše něco očekávám. Snad určitou podobnou „liberální revoluci“ nést chce, protože jinak by v čele příští úřednické vlády v případě Drahošova zvolení zasedl nějaký jeho Rusnok… Žerty stranou: znamená-li „liberální revoluce“ třeba i adopci dětí homosexuálními páry, pak v českém ústavním systému o nich prezident nerozhoduje, může je maximálně pozdržet. Skutečně je mi spíše záhadou, co si za toto sousloví roku 2018 v České republice dosadit.

A nemohla by to být raději „liberální evoluce“? Na koncepci revolucí bylo postaveno celé mé základoškolské i část středoškolského vzdělání v dějepisu a v sociálních vědách. Tuto koncepci pak smetla také (sametová) revoluce – a nejsem si proto úplně jistý, jestli byla skutečně, aspoň v té podobě, jak nám byla předkládána, dobře promyšlena do všech důsledků. V posledních letech jsme pak svědky bombastických titulků o revolucích ve školství, ve zdravotnictví, ve státní správě, v přenosu mobilních dat, v prodeji jízdenek… a obávám se, že za nimi často stojí momentální formulační bezradnost redaktora. Slovo revoluce je už prostě tak trochu klišé.

Tabery si dále pochvaluje nový prvek v české politické kultuře v tom smyslu, že poražení kandidáti nabízejí Jiřímu Drahošovi konkrétní pomoc. Naznačuje, že by se z Marka Hilšera mohl stát lídr nějakého nového politického uskupení; možná jej vidí skutečně jako určitého „českého Macrona“, tj. představitele naprosto nového občanského hnutí. To je na obecné rovině celkem zajímavá myšlenka, že si zaslouží rozvedení z perspektivy budoucnosti.

České parlamentní volby z loňského roku znamenaly výrazný rozpad etablovaného systému politických stran, který ve volbách prezidentských dále pokračuje. Zatímco ve Finsku na úřad prezidenta kandiduje z celkových osmi šest ryze stranických kandidátů (ze zbylých dvou chce jeden nyní vystupovat nadstranicky – ale s jednou ze stran spojen je, a druhý se se svou původní stranou rozhádal a založil si vlastní[1]), je situace u devíti prezidentských kandidátů českých úplně jiná. Čtyři nikdy nebyli členy žádné strany, pátý již dávno ze své původní strany vystoupil. U dvou uchazečů tušíme jistou „nestandardnost“ v podobě financování jejich strany mocným sponzorem, další je předsedou naprosto malé, nevýznamné partaje. Smyslem existence strany posledního, nejsilnějšího kandidáta byla pouze a jen jeho vlastní osoba. Pokračuje trend zahájený v prezidentských volbách roku 2013, kdy rovněž ne všichni kandidáti byli napojeni na politické strany, přece jen ale tak bylo více než nyní, kdy všech devět stran zastoupených v Poslanecké sněmovně na postavení vlastního kandidáta rezignovalo (!).

Kam dále vývoj povede? Vrátíme se někdy zase k modelu finskému, nebo už zůstaneme tam, kde jsme? A není v druhém případě čas si znovu přečíst, jak si Václav Havel vlastně představoval onu nepolitickou politiku – protože se jí současný stav už skutečně podobá? Havel kdysi napsal, že si nový systém s ne tak výraznou rolí politických stran jako dnes představuje tak, že za účelem dosažení jistého cíle vznikne politické hnutí, a po jeho dosažení může zase zaniknout. Macronovo hnutí bylo založeno na základě programu vytvořeného zespoda jednotlivými lidmi. Paradoxně i SPOZ vznikla proto, aby dostala Zemana na Hrad, a jakmile se jí to podařilo, sama o sobě již přestala hrát na celostátní úrovni – kromě nejbližšího Zemanova okolí a epizody s úřednickou vládou zmíněného Jiřího Rusnoka – jakoukoliv roli.

Finský systém, zdá se, alespoň prozatím funguje. Současný „český systém“ by byl výborný v případě, kdyby vedl k takové kultuře politického soupeření, která se u nás prosadila při prezidentských debatách před prvním kolem. V tom případě by se jednalo o skutečně relevantní a pozitivní diskuse o tom, kdo z kandidátů je pro výkon funkce nejzpůsobilejší.

 

Opravme si svého popletu

Zemanovy iluze o československé „finlandizaci“ a soudný Fanda.

Zvolíme jako Finové?

Prezidentské volby v roce 2018.

Povinnou matematikou suplujeme špatné kupecké počty

Poslední dobou se téměř každodenně stáváme svědky jisté veřejné matematické nekompetence, například u správních orgánů či médií.

Před minulými prezidentskými volbami ministerstvo vnitra vybralo z podpisových listin každého z kandidátů dva namátkové vzorky a pro stanovení počtu úplných podpisů procenta těch neúplných sečetlo – a pozapomnělo je vydělit dvěma (neboť vzorky byly dva). Jeho proceduru musel opravit až soud – tedy opravit banální chybu v matematickém (či spíše kupeckém) výpočtu, neboť v této souvislosti hovořit o „právním názoru“ by bylo přímo pokrytecké: zastírala by se tím pouze a jen matematická neznalost.

Veřejnoprávní Česká televize již léta ukazuje v hlavních zprávách mapy České republiky s jednotlivými kraji. Srovnávají se například procenta nezaměstnanosti, z čehož skutečně vychází realistické údaje o tom, jak na tom jednotlivé kraje jsou. Potom ale také býváme informováni o tom, kolik je v tom kterém kraji živnostníků, kolik vysokoškoláků a kolik exekucí. A je velmi zajímavé, že příčku vedou pořád stejné kraje. Jsou to kraje s největším počtem obyvatelstva. Napadlo někoho se zamyslet nad tím, jestli to není pak tak trochu přirozené a informačně pro diváka vlastně zcela nepodstatné?

Naposledy v pondělí 27. listopadu ČT1 informovala v Událostech o výši zadlužení lidí. Operovalo se s odbornými termíny (dlouhodobý, krátkodobý dluh atp.). Divák se dozvěděl, že nejvíce průměrně lidé dluží za bydlení v Praze, nejméně v Karlovarském a Ústeckém kraji. Vzhledem ke slovu „průměrně“ je to celkem uvěřitelná zpráva, zvláště je-li doložená částkou 2,6 milionu v Praze a 1,5 milionu průměrně v České republice. Vyšší zadlužení v Praze lidem umožňuji i vyšší příjmy a navíc si jej i vyžaduje výrazně vyšší cena pražských nemovitostí než jinde.

Zpráva nicméně pokračovala informacemi o „podílu ohroženého krátkodobého dluhu“: nejvyšší ho má Moravskoslezský kraj (14 %), nejnižší Vysočina (3,3 %). Informace to nemusejí být přímo nesprávné, nejsou ale trochu zkreslené tím, že Moravskoslezský kraj má 2,3-krát více obyvatel než Vysočina? A „korunováno“ mapkou České republiky, znázorňující objem dluhu ve čtrnácti krajích naší země v miliardách korun. Vede Praha (355,8 miliard), následovaná Středočeským (319,3 miliard) a Jihomoravským krajem (240,9 miliard). Na druhém pólu žebříčku je Karlovarský kraj (50,3 miliard), Vysočina (75,2 miliard) a Liberecký kraj (84,3 miliard). Je konstatováno, že v Karlovarském kraji mají lidé sedmkrát nižší dluh než lidé v metropoli. Jací to šťastní lidé! Sice je tam velká nezaměstnanost a o dost menší příjmy, ale dluh menší sedmkrát.

Nikoho, kdo zprávy v ČT připravuje, asi nenapadla souvislost s tím, že Praha vede kraje i co do výše dluhu, i co do počtu obyvatelstva, zatímco Karlovarský kraj je v obou těchto ohledech na chvostu. V Praze totiž žije více než čtyřikrát tolik obyvatel než v nejmenším českém kraji. Aby byly prezentované údaje relevantní, bylo by záhodno v této statistice také zohlednit počet obyvatel a přepočítat výši dluhu na jednu osobu, nebo ne? Informace, že celkově nejvíce dluží kraje s prvním, druhým a čtvrtým nejvyšším počtem obyvatel a nejméně kraje s čtrnáctým, třináctým a jedenáctým, má totiž pro diváka v podstatě nulovou vypovídající hodnotu. Výsledkem je pak v podstatě zavádějící a nesrozumitelná zpráva, srovnatelná s hypotetickým tvrzením, že ze studentů, kteří v daném akademickém roce ukončili v Česku studia medicíny, se jich padesát dostalo na doktorandské studium, a z absolventů bengálštiny pouze dva. Pozapomnělo se ale říct, kolik studentů vlastně medicínu a bengálštinu vůbec vystudovalo; oni „pouzí dva“ totiž, jak potvrdí člověk znalý poměrů vysokoškolského studia malých jazyků, totiž můžou být někdy i všichni absolventi.

Celkem zásadními změnami v českém školství z poslední doby jsou znovuzavedení přijímacích zkoušek na střední školy mj. z matematiky a zavedení povinné maturity z tohoto předmětu. Přes výše popsaný problém jsem k těmto změnám skeptický. Obávám se, že hospodářsko-průmyslová lobby, která si je prosadila, jimi nedosáhne svého cíle, tedy zvýšení zájmu mladých lidí o technické obory a opatření si kvalifikované pracovní zaměstnanecké síly. Za prvé: ty školské systémy, které znám o něco lépe a které už dlouhá léta vykazují dobré výsledky, povinnou maturitu ani povinné přijímací zkoušky na střední školy z matematiky nemají. A za druhé, má vlastní zkušenost z dvanáctiletého učení se matematice na základní a střední škole je taková, že čím vyšší byl ročník, tím „čistější“ a teoretičtější matematika byla – a také čím dál nečitelnější bylo, k čemu nám vlastně má v životě sloužit.

Zvláště se to pak projevilo na střední škole v době „polytechnizační tyranie“ dohasínajícího komunistického režimu konce 80. let, kdy gymnázium vlastně přestalo být všeobecným vzdělávacím ústavem a stalo se polytechnikou. Jako žáci jsme byli vystaveni apelům učitelů předmětů typu matematika, fyzika a chemie v tom smyslu, ať se řádně na tyto jejich předměty připravujeme, neboť je budeme potřebovat na technické vysoké škole, kterou totiž všichni budeme studovat – žádné humanitní... K tomu samozřejmě po revoluci 1989 nedošlo a techniku studoval skutečně pouze ten, kdo k ní sám inklinoval. Za zaznamenání ale stojí hlavně argumentace, že „něco budeme potřebovat na vysoké škole“ – nikoliv v běžném životě.

Jedním z momentálních programů finského školství je tzv. ucelování a propojování vyučování a zavádění mnohotematických učebních celků. Ty nemají nahrazovat tradiční předměty (jak bylo v médiích zahraničních a posléze i českých špatně pochopeno), ale doplňovat je. Školáci budou vedeni k tomu, aby si lépe uvědomovali vzájemné vztahy, souvislosti a závislosti mezi předměty a uměli si spojovat fakta z různých oblastí. A nejde jen o vlastní pochopení spojitostí, ale o dovednost je aplikovat s uvědoměním si jejich významu v životě samotných žáků, jejich nejbližšího společenství, celé společnosti i globálně. A důraz se klade rovněž na aktuálnost a společenskou potřebnost (blíže viz https://fin.ff.cuni.cz/cs/2017/10/12/o-finskem-neruseni-predmetu/).

Tyto principy míří do černého. V naší souvislosti totiž skutečně zase tak úplně nejde jen o neerudici ve vlastní matematice, ale i o neschopnost jejího logického uplatnění na konkrétním materiálu v praxi, ať již se jedná o volby či zadlužení. Chybí povědomí o vhodnosti jejího užití v souvislosti s geografií, ekonomií, sociologií, demografií a statistikou. Více čisté neaplikované matematiky, jako byla za mých let ta středoškolská, je zbytečné a věc nevyřeší. Místo zavádění povinných přijímacích zkoušek či maturit je třeba obrátit pozornost na správnost užití matematiky například při volebních procedurách či vykazování zadlužení.

Petrolejový princ dnes a tenkrát na Západě

Jiří Hlavatý, královédvorský podnikatel, majitel společnosti Juta, největší české textilky, byl v roce 2014 zvolen do Senátu za hnutí ANO a obvod Trutnov. Hlavatý je podle časopisu Forbes 32. nejbohatším Čechem s majetkem okolo 4,7 miliardy korun. Letos na podzim se na spodním 18. místě královéhradecké kandidátky stejného hnutí ucházel i o místo v Poslanecké sněmovně. Údajně „bez ambicí“, nepočítal s tím, že ho zvolí. Hlavatému nešlo o nic jiného než o vzkaz voličům, že když se neustále kope do pana Babiše, měl by také někdo z podnikatelské sféry ukázat, že za Babišem stojí. Hlavatého měli napsat někam na spodní místo, a ani si nekontroloval, které nakonec dostal. Kdyby byl poslancem chtěl být, nechal by se napsat na místo první nebo druhé; jelikož ale tušil, co to časově obnáší, odmítl, neboť zvládat práci poslance na jedné straně a na straně druhé práci ředitele firmy o tisících zaměstnanců, která ho baví, by nešlo.

Vzhledem k velkému počtu preferenčních hlasů ve volbách do sněmovny uspěl, čímž mu automaticky zanikl senátorský mandát. Zahořklý Hlavatý považoval za nedemokratické, že si sám nemohl vybrat mezi poslanectvím a senátorstvím. Prý toto pravidlo před volbami neznal ani on, ani právníci jeho firmy. Lidé mu sami říkali, že ho kroužkovali jen proto, že ho mají rádi a důvěřují mu, ne kvůli tomu, aby se stal poslancem.

O místo v Senátu se bude Hlavatý v náhradních volbách po zaniklém mandátu ucházet v lednu znovu, neboť působení v horní komoře mu jako podnikateli vyhovuje jako nepoměrně méně náročnější než v komoře dolní. Doplňující volby do Senátu budou stát několik milionů korun. Hlavatý žádnou participaci na nákladech neplánuje, protože údajně žádné nové volby nezpůsobil. „Kdybych dnes nekandidoval na senátora, tak by ty volby byly stejně. Takže nevím, proč bych měl na volbách participovat,“ údajně řekl.

Z nečekaného průběhu událostí obvinil voliče, kteří doplňovací volby způsobili tím, že ho vykroužkovali. Za obhajobou mandátu senátora prý nemají novináři hledat z jeho strany žádné spekulace. „Podíval jsem se z okna nebo já nevím, co vám na to mám říct.“ komentoval. Pokud ovšem ve volbách do Senátu neuspěje, poslancem zůstane. Tvrdí nyní, že má na souběh poslancování a podnikání dostatečnou výdrž. „Byla to vůle voličů, já tu vůli samozřejmě respektuji, a pokud nebudu zvolen, tak budu pokračovat v Poslanecké sněmovně,“ sdělil Hlavatý.

Říkají mi Petrolejový princ a jsem kumpánem ještě většího naftového magnáta; mít petrolej mě fakt baví. Chtěl jsem dělat soudce, a jako soudce mě také zvolili. Soudí se jen jeden dva dny v měsíci, tak co. Jenže pak za mnou přišli, jestli bych nedělal šerifa, abych byl i „HEAD“, „HLAVA“, když to můj kumpán naftovej magnát potřebuje. No tak mě tam napište, hlavně někam dolů, řekl jsem blahovolně. Kdybych to chtěl moc dělat, tak bych jim samozřejmě řekl, ať mě napíšou nahoru, ale to teď nebyl tenhle případ. A představte si, oni mě tím šerifem stejně zvolili! No jó, ale v tu chvíli jsem přestal být soudcem, protože nikdo nemůže být zároveň soudcem i šerifem. To jsem předtím nevěděl! A nikdo mi to neřek'! Zpackali to Kulhavej Bill a ta jeho povedená partička, Dlouhán Frank, Tlusťoch Dick a další, v hlavě mají jenom vítr, jak by řekli indiáni. Já za nic nemůžu. Proč mě volili? No jo, mají mě rádi… Copak já na to mám čas? Copak já jsem to chtěl dělat? Ještě při tom člověka napadne ze zálohy medvěd grizzly. No a teď se znova bude volit soudce, no to by to spral děs, kdybych znovu nekandidoval, když přece chci a vždycky jsem chtěl dělat soudce! Když mě ale nezvolej, no tak tím šerifem samozřejmě zůstanu. A ať si hlavně lidi nemyslej, že jim něco na ty volby přispěju. Tolik peněz z toho petroleje zase nemám.

Vlastně o nic nejde!?

Blazeované plácání dvou komentátorů o volbách.

Finové, jste žabaři!

České a finské bafuňářské kauzy.

Děláme za lacino a stačí nám to

Pár postřehů k debatě o nízké nezaměstnanosti.

Několik vět 2017

K prohlášení Platformy – podivnost se slavným názvem.

„Oligarcha podobný Babišovi vládne Finsku“

Bláhový mýtus českých médií.

Kdo na koho doplácí?

Ke Štěchově návrhu.

Volební systém Buď a Nebo

Inspirativní volební systémy ze severu Evropy.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1