TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Tereza Soušková

Články

Dvě země v jedné?

Neuznaná republika Náhorní Karabach.

Ruská neděle na nic

Co všechno se stalo v neděli 9. září v Rusku.

Prvním zájmem jakéhokoliv státu by mělo být dobro dítěte

Práce s dětskými oběťmi sexuálního násilí je v ČR nejlepší v Evropě.

Putování po Abcházii II.

Jak se žije v neuznaném státu Abcházie, který se ve válce před 10 lety s ruskou pomocí odtrhl od Gruzie.

 

Putování po Abcházii I.

Jak se žije v neuznaném státu Abcházie, který se ve válce před 10 lety s ruskou pomocí odtrhl od Gruzie.

Korupce kam se podíváš

Jak rozbít do společnosti silně vrostlý korupční systém v Arménii?

„Sametové“ protesty v Arménii

Arménie oslavuje rezignaci premiéra Sargsjana.

Kurapaty

Ke 100. výročí založení Běloruské republiky.

Co všechno pomohlo Putinovi?

Komentář k výsledkům voleb v Rusku.

Komu dávají zabrat Putinovy volby?

Skandály kolem ruských prezidentských voleb.

O stopování na Kavkaze

Arménská hrdost v rozvrzaných maršrutkách.

Smrt Stalina jako fraška

Film, který se v Rusku pouštět nebude.

Aló, aló v Arménii

O kultuře telefonování na Kavkaze.

Když stát zablokuje Facebook

Postřehy z návštěvy Íránu.

Básnivý malíř Generálního štábu ruské flotily

Ivan Ajvazovskij – z výstavy v Jerevanu k 200. jubileu. 

Ruské novoroční volební rošády

Ruská ústřední volební komise 25. 12. 2017 s konečnou platností vyloučila ruského opozičního politika Alexeje Navalného z účasti v prezidentských volbách. Definitivně tak uzavřela dlouhotrvající nejistoty ohledně opozičníkovy kandidatury. Navalnyj byl v současnosti nejhlasitějším kritikem režimu Vladimira Putina a spolu se svojí organizací – Fondem boje proti korupci odkrýval korupční kauzy nejvyšších vládních představitelů a blízkých prezidenta.

Alexej Navalnyj byl v květnu letošního roku pravomocně odsouzen k pětileté podmínce za rozkradení dříví v podniku Kirovles. Rozsudek spíše vypadá na politickou objednávku nejvyšších pater ruské politiky, jelikož je v něm mnoho nejasností a nepřímých důkazů. Více jsme o něm psali zde (viz odkaz níže). Zásadní na rozsudku je, že znemožňuje Navalnému kandidovat na prezidentskou funkci. Tedy alespoň podle jednoho právního výkladu. Vtip spočívá v tom, že pokud je člověk odsouzen k trestu odnětí svobody, ztrácí nárok na pasivní volební právo, tedy být volen. Navalnyj byl ale odsouzen jen k podmínce čili fakticky k výkonu trestu nenastoupil. Tři čtvrtě roku známý opozičník operoval s touto skulinkou v zákoně, avšak den po našem Štědrém dnu bylo definitivně jasno, že kandidovat nemůže.

To mu nezabránilo, aby po vzoru tradic hlav státu nenatočil novoroční poselství, které obyčejně pronáší prezident země. V něm se obrací ke všem občanům Ruska bez ohledu na politické smýšlení. Nemluví o problémech země, ale naopak vyzývá, aby lidé žili svůj život tak jak chtějí, aby smýšleli a dělali to, co považují za správné. Smířlivým tónem se snaží dát najevo, že nechce ruskou společnost rozdělovat. Nemá smysl používat absolutní rozlišení na souboj dobra (opozice) a zla (Vladimira Putina), ale nabídnout alternativní budoucnost největší zemi světa.

Navalnyj byl považován za nejsilnějšího protivníka Vladimira Putina, i když současný prezident v průzkumech veřejného mínění vždy o mnoho vedl. Už dlouho se spekulovalo, kdy se objeví definitivní překážka Navalného kandidatury. Tím, že Kreml dlouho v tomto nevyvíjel větší aktivitu, začali někteří usuzovat, že letošní prezidentské volby přeci jen proběhnou o trochu zajímavěji. Přesto rozhodnutí soudu není překvapivé. Navalnyj se proti němu odvolal a vyzval občany k bojkotu prezidentských voleb.

Vladimir Putin mezitím vůbec nedělá kampaň. Za poslední týden starého roku podepsal několik nařízení, která rozhodně nemají za cíl zavděčit se občanům, kteří za tři měsíce půjdou k urnám. Kromě zvýšení minimální mzdy osvobodil krymské firmy od státní kontroly, stejně tak občany Ruské federace, kteří žijí v zahraničí déle než půl roku, osvobodil od daňové kontroly nebo potvrdil zavedení finanční odměny rodině při narození prvního dítěte. Přitom do této doby ruská vláda omezovala výdaje v sociální oblasti, kde jen mohla.

Ekonom Jevgenij Gontmacher pro deník Novaja Gazeta Putinova vánoční nařízení okomentoval, že ani tak nejde o potřebu podbízet se voličům, jelikož jeho kandidatura není nikým ohrožena, spíše se jedná o snahu ukázat, že Rusko je stabilní země, kde není potřeba bát se o budoucnost. Nejsou to změny, které by kardinálně zlepšily situaci Rusů, ale jen „naladění atmosféry“. Ukázka toho, že přeci všechno funguje, nehledě na krizi, o které se mluví v médiích.

V březnu tedy není třeba čekat překvapení. Nejvyšší úřad v zemi se počtvrté dostane do rukou Vladimira Putina. 

Zdroje:

Prezidentské volby v Rusku – vzorná jistota!

Tahle země umře na pytlíky

Arménská dobrodružství.

Líná huba, holé neštěstí

O „kultuře ptaní“ z arménského Vanadzoru.

Volit na cestách

Budete se mezi 12. a 13. lednem 2018 zdržovat v zahraničí? Pak přijdete o možnost volit v historicky druhé české přímé volbě prezidenta. Anebo…můžete volit v zahraničí. Ministerstvo zahraničních věcí ČR zveřejnilo návod, jak využít svého občanského práva i za hranicemi naší země. Že na jednom hlasu nezáleží? V podzimních parlamentních volbách 40 % oprávněných voličů hlasovalo pro možnost nejít k volbám. Vítěz voleb – ANO měl 30 %. Jak by to asi bývalo dopadlo, kdyby ta skoro polovina lidí přišla? Protože na každém hlasu záleží. Cestování zdar. 

Nešťastný svatý car

Jak Matilda rozděluje Rusko.

Ruské prezidentské volby

jsou jako telenovela: mají spoustu vedlejších zápletek, ale volič tak nějak tuší, že hlavní postava na konci stejně převáží všechny ostatní. 

V minulém týdnu se mezi kandidáty na prezidenta přidala i populární ruská novinářka Xenia Sobčaková. Sobčaková je dcerou Putinova mentora a blízkého přítele Anatolije Sobčaka. Před pěti lety se přidala k opozici a nyní pracuje pro nezávislý kanál TV Dožď.

Sobčaková ohlásila kandidaturu ve videu, kde mimo jiné říká, že aktuální kandidáti, ať provládní, tak i opoziční, se účastní voleb pravidelně a pravidelně je prohrávají ve prospěch Vladimira Putina (či jeho záskok – Dmitrije Medvěděva). Občané tak nemají možnost protestovat, jelikož nejít k volbám znamená v podstatě nechat svoje hlasy propadnout. Sobčaková, která kandiduje jako „kandidát proti všem“, nabízí Rusům dát najevo svoji nespokojenost a vyčíslit ji přesnými počty.

Sama prý nehodlá být prezidentem, chce pouze pomoci ruské opozici. Ale její pomoc příliš neoceňují někteří opozičníci a komentátoři, jelikož ji považují za projekt provládních orgánů, který má vnést chaos do prezidentských voleb, jež se budou konat v březnu 2018. 

Rusové v Čechách

Emigrace nebo Putinova pátá kolona?

Ruské kladivo na pokémony

Před nedávnem jsem v Přítomnosti psala o peripetiích ruského blogera Ruslana Sokolovského, jenž si přes varování ve státní televizi vyrazil do pravoslavného chrámu na lov pokémonů. Minulý týden na neukázněného mladíka dopadla ruka zákona v podobě 3,5letého podmíněného odnětí svobody na základě paragrafu urážky citů věřících a podněcování nenávisti.

V několika minutách se Sokolovskij natočil, jak v chrámu postává a hraje na mobilu hru Pokemon Go. V rozsudku ovšem – mimo jiné – zaznělo, že bloger ve videu zobrazuje věřící jako nenormální a hloupé lidi a že popírá existenci Ježíše Krista a proroka Mohameda. Jaký to zločin v sekulární zemi! Popírat Boha a boha zároveň!

Pokud pomineme absurdnost obvinění, které se zjevně nese na vlně nepochopitelné hysterie, neměla by se naopak ruská pravoslavná církev projevit jako církev odpouštějící, než jako trestající? Někteří duchovní v reakci na rozsudek soudu prohlásili, že jde o naprostý nesmysl. Jenže takových, aby se svíčkou pod lampou pohledal. Nepřineslo by pravoslavné církvi větší kredit přiklonit se na jejich stranu, tedy zdvihnout varovný prst a pak otevřít náruč? Ale možná, že se do Ruska plíživě vrací doba temné „inkvizice“.

 

Pokémoni urážející city

Není radno se dotýkat věr veškerých věřících.

Skororevoluce v Bělorusku

Za památku umučených a proti zákonu o „příživě“.

Dny pootevřených dveří v Bělorusku

Lukašenkovo pozvání na pět dnů.

Protikandidát

Může Rusku vládnout někdo jiný?

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1