Hlavní informace

Jaroslav Erik Frič

Články

Samozřejmě, naší hymnou by měl být alespoň chorál

Ktož jsú boží bojovníci, nebo ještě raději chorál Svatováclavský. Nejsou. Je Fidlovačka. Žádný hněv a žádná rvačka. Slepý muzikant Mareš (my jsme mívali vždy vůdce přinejmenším poloslepé – Žižka, generál Syrový). Skladatele Škroupu nechali umřít – bratři Němci i Čechové dohromady – vlastně hlady v Rotterdamu. O autorovi textu ani nemluvě. Naše hymna. Je v ní dokonce i nesprávná čeština: Bor šumí, ale bory šumějí. To by ale takto nemohl slepý Mareš zpívat.

Naše vlajka je taky zvláštní případ. Nikdy se mi nelíbila. Ani v roce 1968 v Londýně, kdy s naší vlajkou nesla se úcta a respekt k našemu národu, že jsme opět zrazeni. Tentokrát předhozeni Rusům. Ani tehdy se mi naše vlajka, kterou jsme nosili na hrudi, nelíbila.

Ale šel čas. A já jsem si stále více uvědomoval, že je to dědictví otců. Stejně jako naše hymna. A otců opravdu důstojných, když se jim v očích leskly slzy, poprvé v životě veřejně, když seděli na svých kufřících, odvolaní demobilizací poloslepým generálem. Jediný Churchill se vyjádřil jasně a přesvědčivě, že „zradili statečný československý lid“, který disponoval nedobytnými pevnostmi a neporovnatelným zbrojním průmyslem. Vše padlo do rukou Němců. A Winston Churchill uzavřel: „Měli jsme na výběr mezi hanbou a válkou. Zvolili jsme hanbu, a budeme mít válku.“ Stalo se. Ani ne do roka.

Dnes se na naši vlajku dívám s mnohem většími sympatiemi, a já sám při jejím povyšování na stožár zpívám, čím dál dojatější, verše z Fidlovačky. Myslím ovšem na chorál. Na Svatováclavský chorál.

Kudy šel anděl

Na dušičky vzpomínka na Jana Balabána.

„Program ANO

je jako nabídka Amazonu.“ (Die Zeit k našim volbám)

Chytré a přesné. Kdyby lidé programy stran skutečně četli a rozuměli tomu, co říkají, nemohli by většinově takhle idiotsky volit. Jenomže vládne závist, iracionální osobní animozita a nekulturnost. Podle toho i naše směřování. Do supermarketu plného „akcí“, „slev“ a „výprodeje“. Včetně hodnot a charakterů.

Výběr z FB

Jaroslav Erik Frič sestavil tento sběr z dnešního FB:

Ilona Rozehnalová

Dobrý postřeh Bohumila Pečinky: „Až opadnou emoce, teprve doceníme, jak důležité bylo, že nepropadly hlasy TOP 09 a Starostů, dohromady nějakých jedenáct procent. Stačilo jen málo a tyto hlasy mohly být přerozděleny především vítězům voleb. Jsou to tyto mandáty, které rozhodly, že Babiš bude silný, ale nebude dominovat. Ještě dvě hodiny po sečtení části volebních hlasů se zdálo, že Babišovi bude stačit jedna středně velká strana, plus tichá podpora. Takto Babiš dosáhl krásného, ale nikoli drtivého výsledku, protože najít funkčního koaličního partnera nebude pro něj zrovna jednoduché.“

Swa Swandini

Plesl je na piku???

Robert Břeň

Tak fajn. Podvodník, zloděj a lhář na krásném prvním místě. Populistický xenofobní míšenec na druhém. Zaplaťpánbůh, že ti komunistové ztratili… Tleskám národe. (Palec dolů.) … Pak už jenom znovuzvolení pana Virózy a bude hotovo. Zdeněk Vykydal: A v Paradoxu nemají černý pivo. R. B.: Ty to máš jednoduchý, dáš si Ferneta. Z. V.: To by mě ani nenapadlo… ale když se tak zamyslím, ANO, máš pravdu.

Petr Fischer

V povolební debatě se Vojtěch Filip proměnil v obhájce AB, údajný marxista mluvčím miliardáře, Marx se v hrobě obrací.

Jaroslav Kmenta

Co mě teda dnes pobavilo, byl ten okamžik, kdy Babiš na tiskovce nejdřív řekl: Nejsme marketingová strana. A pak zavolal marketéra Marka…

Daniel Morávek

MF: „Práce Reportérů Seznam_Zpravy byla odmítnuta také zástupci novinářské obce.“ Zeptal jsem se kým. Poslali mi link na Parlamentní listy.

Hayato Okamura

PODĚKOVÁNÍ

Zdravím vás, drazí přátelé!

Mnozí jistě už víte, že jsem se poslancem nestal.

Jsem však mile překvapen vaší velkou podporou – více než 5 000 získanými preferenčními hlasy v Praze – a moc za ně děkuji!

Chtěl bych, kdyby to bylo možné, osobně poděkovat každému z vás, kdo mne takto podpořil – činím to tedy alespoň takto – a modlím se za vás.

Můj úkol je tedy v tuto chvíli jiný, než být poslancem parlamentu. Soustředím se opět na svoji běžnou práci s japonštinou, na tlumočení delegacím a provádění turistů – a u toho zřejmě už zůstanu.

Podle svých sil a omezených možností se chci jako prostý občan nadále k veřejnému dění vyjadřovat. Ale i kdybych už k tomu neměl moc příležitostí – alespoň vy, kteří jste mne v těchto měsících poznali, chápete můj základní názor a životní zaměření.

Jsem rád, že jsem splnil svoji povinnost vůči své manželce Ludmile a svým dcerám a synům a že jsem očistil naše jméno. V naší zemi se už ví, že není jenom ten jeden Okamura.

Václav Blabolil

Za odebrání možnosti sestavit vládu s jednou stranou může Kalousek. Dobrý začátek.

Už se nedivím ničemu

Z přílišného přičiňování o dokonalost se zpitomí.

Otročit, nebo pracovat?

Onehdy jsem dal na Facebook takovouto zprávu: „Může si nějak normální obyčejný člověk, jako jsem třeba já, pensista a fyzicky i technicky dost nemožný, zjistit nějakým způsobem původ potravin, které vyrábí nějaká obyčejná normální firma nebo soukromník, a kterými naopak sytí trh ten lotrovský drůbeží mesiáš (AB)? Předem děkuju za radu, je-li vůbec možná. – jef.“

Přišlo několik šikovných technických rad, ale taky takováto zpráva: Jan Ulrich: „Má to i druhou stranu mince. Zaměstnává lidi. Takže i přes námitky, tak dám přednost před cizím. Taky jsem pracoval u firmy s majitelem, který neodpovídal mým požadavkům.“

Odpovídám tedy facebookovému příteli J. U.: „Váš argument nechápu. Každý zločinec přece musí vysávat lidi, jejich krev. Z čeho jiného by žil? V životě bych u lotra nepracoval. To bych pak mohl podříznout mámu a ukopat bezdůvodně sousedovi čokla a tchýni. Já tyto věci rozlišuju. Práce u usvědčeného gangstera je prostě takovou, jakou je. Spoluzločinem. A jak by se tento uživil bez lidí, kteří berou práci nikoli jako radost, úkol, poslání, nýbrž jako otročinu? Otročina patří k otrokovi, a práce k svobodnému člověku.“

Ten jed si vypij sám

„Evropa stojí před zkouškou pevnosti tahem." Benedikt XVI.

Operari sequitur esse

Kam má kdo spuštěná lana.

Kdo v klidu snese vřískající zelenou zrůdu?

Nekonečné množství falešných obrazů, které do nás násilně vnikají, aniž bychom mohli jakkoli reagovat.

Marginálie

Dotkne-li se jídlo země, řečené má se odevzdati místnímu bláznu.

Jako ocas za vřešťanem

...táhne se od té nejvyšší osoby se stále více nízkost a sprostota.

Důvodný komplex ze škol

„o mně se dá aspoň říct, že ty děti nekazím" O. Březina

Pryč z NATO a EU navrhuje lev řvoucí

Spojili se milí ve skupinu, která propaguje pošetilost a nerozum, co s tím?

Není jen vůle většiny

Nerad bych se dožil doby, ke které se vztahuje jeden dávný příběh, který jsem kdysi kdesi četl: Jakýsi orientální vládce se doslechl, že někteří z jeho rádců a spolupracovníků a přední osobnosti země by rádi měli – po vzoru Evropy – také „parlament". Tu si je vládce tedy všechny svolal do velkého sálu a sdělil jim: „Tak vy byste prý chtěli mít parlament! Dobrá. Nechť se tedy ti, kteří jsou proti mně a chtějí parlament, postaví do protilehlého kouta sálu, a ti pak, kteří jsou se mnou, ať se shromáždí na této mojí straně sálu." Tu se všichni seběhli k němu jako kuřata ke kvočně a despota mohl tuto svou poradu ukončit slovy: „Tak vidíte, že žádný parlament nepotřebujeme." A milostivě je zase všechny propustil.

Dnešní žebříček důvěryhodnosti politiků

Na prvním místě člověk, vyslovením jehož jména bych urazil lotra Babinského.

Když člověk myslí, Bůh se směje

V myšlení stát na vlastních nohou, ne být postaven.

A za co tedy bojujeme?!

Schopní odborníci už nastoupili – elity a vize nepotřebujeme.

Kouřová clona zákona

Život není technický problém, tajemství je jinde.

Neměl jsem štěstí na učitele

Nenechat si pochroumat vzdělání školou.

Miliardáři krásní miliardami

Vějička, která fascinuje, láká, smysly uvádí do naprosté zmámenosti.

Od pocitu k poznání II

Jak se vystříhat koniny a vyklouznout z bahna sentimentalit.

Od pocitu k poznání

Příběh příkladného nárazu myslícího studenta na proslulého znalce.

Čím nechat se vést?

Zášť, nespokojenost a skuhralství vedou povolného samy, velkodušnost ne sama, ne povolného.

Aby nestála řeč?

O převaze zbytečných slov a gest.

Chci, aby se systém stal obcí

V čem člověk trpí škodu, která nestojí za celý svět.

Jak dnes nebýt zbytečný? (Pro domo sua)

O tom, že „každá metoda zvnějšňuje“ a děsu z „hotových lidí“.

Tato společnost se stupidně fašizuje

K jménům a událostem (Lazar, Magor, Merkelová, Křeček, Kelarová).

Včera s famfárama, dneska bez famfár!

Jací jsou a kdy se potkají Andělé Strážní.

Pánbůh se (v ČT) neříká!

V našich médiích můžete za úspěch děkovat výhradně jen modlám.

Nitky z mého života

Podiv nad Purkyňovým stylem a géniem, sny a skutečností.

Podporují nás:

Nadace Karla Janečka

Partneři:

logo pozadi cervena Puvodni-staticke-logo-bile-pozadi casablanca logoudalostireflexespolecnost-j-chart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big

Inzerce

loading...